پی ار پی( پلاسمای غنی شده خون) برای جوانسازی ،جای جوش و چروک صورت

درمان با پلاسمای غنی شده با پلاکت یا PRP روشی برای جوانسازی پوست است که در آن از خون خود بیمار استفاده می‌شود. خون حاوی پلاکت است. این پلاکت‌ها نه تنها به لخته شدن خون در زمان خونریزی کمک می‌کنند، بلکه به دلیل دربرداشتن پروتئین‌ها و دیگر فاکتورهای رشد، فرایند تولید بافت جدید را نیز برمی‌انگیزند. در نتیجه پوستی صاف‌تر با چین و چروک‌های کمتر به دست می‌آید و رنگ پوست یکنواخت‌تر می‌شود. جوانسازی پوست با پی آر پی درمانی با مزایای متعدد است.

فواید  PRP  برای جوانسازی پوست


 • پی آر پی درمانی صددرصد طبیعی است: متخصص در جوانسازی پوست با PRP پلاسمای خون خود بیمار و نه مواد شیمیایی را در ناحیه‌های مورد نظر تزریق می‌کند. با این توصیف پی آر پی درمانی ایده‌آل برای افرادی است که نگران هستند، مبادا در اثر تزریق مواد خارجی داخل بدنشان دچار حساسیت شوند.
 • پی آر پی نیازی به ایجاد برش و استفاده از تیغ تیز جراحی ندارد: به کمک پی آر پی می‌توانید از انجام دادن درمان‌هایی تهاجمی مانند لیفت صورت اجتناب کنید. اگر می‌خواهید جوانی را در یک جلسه‌ی درمانی کوتاه، بدون تن سپردن به تیغ تیز جراحی بازیابید، حتماً پی آر پی را امتحان کنید.
 • رفع جای جوش: تحمل کردن جوش به اندازه کافی دشوار است، اما کنار آمدن با جای جوش واقعاً ناخوشایند است. تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت به رفع جای جوش کمک می‌کند.
 • پی آر پی روشی بدون عوارض یا با حداقل عوارض است: چون در روش پی آر پی از پلاسمای خود بیمار استفاده می‌شود، و ماده‌ای خارجی در بدن تزریق نمی‌شود، خطر بروز عوارض جانبی بسیار پایین است. به علاوه درمان پی آر پی در مجموع درمانی کم‌خطر است.
 • پر و چاق کردن صورت: تزریق پی آر پی باعث می‌شود که بدن کلاژن بیشتری را به طور طبیعی در ناحیه‌های درمان شده تولید کند. کلاژن بیشتر حجم از دست رفته صورت را جبران می‌کند و گودرفتگی‌ها و لاغری ناخوشایند صورت جبران می‌شود.
 • کوتاه بودن دوران بهبود: دوران بهبود بعد از پی آر پی بسیار کوتاه است و بیماران بعد از انجام درمان عملاً نیازی به استراحت کردن ندارند. ممکن است پوست صورت اندکی قرمز شود، اما این عارضه نیز موقتی است و اختلالی در روال زندگی روزمره ایجاد نمی‌کند.
 • از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط روی صورت: رفع چین و چروک یکی از مزایای شاخص PRP است. تزریق پی آر پی بدون استفاده از تیغ تیز جراحی، جوانی دوباره را ظرف مدتی کوتاه برایتان به ارمغان می‌آورد.
 • جوانسازی چشمان خسته: اگر از شنیدن این که "چقدر خسته به نظر می‌آیید."، آن هم در زمانی که اصلاً خسته نیستید، به تنگ آمده‌اید، به کمک PRP می‌توانید چشمانی جوان و سرزنده پیدا کنید. افزایش تولید کلاژن پس از تزریق PRP روشی ایده‌آل برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم است.
 • ماندگاری نتایج: مطمئناً ماندگاری نتایج یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب یک درمان زیبایی است. خوشبختانه افرادی که درمان پی آر پی را امتحان کرده‌اند، از ماندگاری چندین ساله نتایج آن رضایت کامل دارند.

اصول درمان پی آر پی و کاربردهای آن برای جوانسازی صورت


درمان با پی آر پی یا پلاسمای سرشار از پلاکت سال‌ها است که با موفقیت در پزشکی انجام می‌شود و امروزه به عنوان یکی از روش‌های جدید برای بهبود ظاهر و سلامت پوست نیز مطرح شده است. محبوبیت پی آر پی به عنوان روش جوانسازی پوست صورت به دلیل ماهیت ارگانیک و کارآمد و تاثیرگذاری چشمگیر آن رو به فزونی است. بنابراین اگر خود یا یکی از عزیزانتان در جستجوی راه‌حلی طبیعی با حداقل عوارض جانبی برای رفع چین و چروک، از بین بردن نشانه‌های پیری یا درمان دیگر آسیب‌های پوستی هستید، پی آر پی صورت می‌تواند پایان جستجوهای شما باشد.

پی آر پی چیست؟


پی آر پی فراورده‌ای طبیعی است که از خون خود بیمار تهیه می‌شود. خون حاوی 93 درصد گلبول قرمز، 6 درصد گلبول سفید و 1 درصد پلاکت و پلاسما است. غلظت پلاکت در پلاسمای تغلیظ شده 10 ـ 5 درصد بیشتر از حالت معمول است.

پی آر پی درمانی با حداقل تهاجم است که فقط 30 ـ 25 دقیقه طول می‌کشد و معمولاً در مطب انجام می‌شود. هدف از درمان پی آر پی صورت این است که این محلول مانند ماتریسی عمل کند که رشد کلاژن را تحریک و بافت را بازسازی می‌کند و پوست را به طور طبیعی صاف می‌کند و می‌کشد. در نتیجه پی آر پی چروک‌ها را صاف می‌کند و رنگ و بافت پوست را بهبود می‌دهد.

 آمادگی قبل از پی آر پی


 • از حداقل یک هفته قبل از عمل از مصرف فراورده‌های زیر خودداری کنید:
  • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDS): مانند ایبوپروفن، مورتین، الیو، آسپرین. مصرف تایلنول اشکالی ندارد.
  • بعضی مکمل‌های غذایی مانند ژنگو، سیر، ویتامین E، ویتامین A، روغن دانه کتان، کورکومین و دیگر مکمل‌های ضدالتهاب
  • استروئیدهای سیستمی: پرونیزون و دگزامتازون
  • سیگار
 • آب بدن را روز قبل از پی آر پی و روز درمان تامین کنید تا خونگیری آسان شود.
 • استفاده از کرم آرنیکا را از دو روز قبل از درمان شروع کنید. سه بار در روز، پنج گلوله کوچک کرم را روی پوست بزنید و این کار را در روز درمان و تا دو روز بعد از تزریق تکرار کنید تا خطر کبودی کمتر شود.

 روش جوانسازی پی ار پی


 • مقدار کمی خون، تقریباً ده میلی لیتر، از بازوی بیمار گرفته می‌شود.
 • سپس خون چند دقیقه با سرعت بالا در سانتریفیوژ چرخانده می‌شود.
 • پی آر پی (پلاسمای غنی شده با پلاکت) با سرنگ استریل از نمونه جدا می‌شود.
 • سپس پی آر پی در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود تا تولید کلاژن افزایش یابد.

مراقبت بعد از پی آر پی برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن


 • انتظار ورم، قرمزی و التهاب جزئی را تا چند روز بعد از درمان داشته باشید.
 • کبودی تا چند هفته وجود دارد که برای رفع آن می‌توانید از کرم یا ژل آرنیکا استفاده کنید. می‌توانید پنج گلوله کوچک از کرم آرنیکا را سه بار در روز روی کبودی بزنید تا در نهایت کبودی برطرف شود.
 • از نور آفتاب دوری کنید و هر روز از ضدآفتاب فیزیکی استفاده کنید تا با تغییررنگ دائمی پوست مواجه نشوید.
 • ناحیه درمان شده را تا 48 ساعت دستکاری نکنید و فشار ندهید. چنانچه توده و برآمدگی احساس کردید، حتماً با پزشک معالج خود تماس بگیرید.
 • سعی کنید به پشت بخوابید.
 • ناحیه درمان شده را ماساژ ندهید.
 • تغذیه سالم و مغذی داشته باشید و آب بدن را تامین کنید. حداقل 1800 میلی لیتر آب در روز بنوشید.
 • به مدت حداقل یک هفته از مصرف فراورده‌های زیر خودداری کنید:
  • رتین آ/ ترتینوئین یا محصولات حاوی رتینول
  • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDS) مانند ایبوپروفن، مورتین، الیو، ناپروسین، آسپرین: بیماران می‌توانند تایلنول برای تسکین درد مصرف کنند.
  • بعضی مکمل‌های غذایی مانند ژنگو، سیر، ویتامین E، ویتامین A، روغن دانه کتان، کورکومین و دیگر مکمل‌های ضدالتهاب
  • استروئیدهای سیستمی مانند پردنیزون و دگزامتازون
  • سیگار

 در یک کلام

تزریق پی آر پی یک روش جوانسازی پوست به صورت غیر تهاجمی است که از پلاسمای غنی شده خون استفاده می‌کند و کاملا طبیعی است بنابراین دارای عوارض جانبی کمی است و احتمال آلرژی به آن پایین است.  پی آر پی برای درمان جای جوش، چین و چروک صورت، جوانسازی پوست اطراف چشم و افزایش حجم صورت استفاده می‌شود. یک هفته قبل از تزریق پی آر پی از مصرف ایبوپروفن، ناپروسین، آسپرین، ویتامین A، ویتامین E و سیگار کشیدن اجتناب کنید. برای جوانسازی پوست با پی آر پی ابتدا حدود 10 میلی لیتر خون از بازو گرفته می‌شود و به مدت چند دقیقه در یک سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. سپس به قسمت‌هایی از پوست صورت که مشکل دارند تزریق می‌شود. بعد از تزریق پی آر پی مقدار کمی تورم و قرمزی وجود دارد که ممکن است به مدت چند هفته ادامه داشته باشد. استفاده از ژل و کرم به کاهش این قرمزی و تورم کمک می‌کند.  بعد از پی آر پی صورت از نور شدید خورشید اجتناب شود. ناحیه تحت درمان دستکاری نشود و ماساژ داده نشود. همچنین خوردن مایعات فراوان و اجتناب از مصرف برخی داروها، مواد غذایی و سیگار کشیدن به کوتاه شدن روند درمان و گرفتن نتایج مطلوب‌تر کمک می‌کند.

سوالات رایج


جوانسازی پوست با پی آر پی، بسته به نوع درمان باید یک تا سه بار در سال تکرار شود.

بیماران معمولاً درمان را به خوبی تحمل می‌کنند. کرم بی‌حسی و یا بی‌حسی موضعی قبل از تزریق اعمال می‌شود تا بیمار حین درمان حتی‌الامکان راحت باشد. درد، ورم یا حساسیت به لمس ظرف 48 ساعت بعد از تزریق پی آر پی در مفصل، به دلیل برانگیخته شدن فرایندهای التهابی افزایش می‌یابد. بیماران می‌توانند پس از تزریق در مفصل، در صورت لزوم مسکن مصرف کنند.

هزینه متوسط درمان زیبایی پی آر پی به بزرگی و گستردگی ناحیه درمان بستگی دارد.

درمان با لیزر فرکشنال و میکرونیدلینگ روش‌هایی مؤثر برای بهبود بافت پوست به شمار می‌آیند. حفره‌های بسیار کوچکی که در این درمان‌ها در پوست ایجاد می‌شود، باعث می‌شود که پلاسمای غنی شده با پلاکت در عمق بیشتری از پوست نفوذ کند، فرایند التیام تسریع شود و کلاژن بیشتری تولید شود.

تزریق ژل نتیجه‌ای آنی را برای جبران لاغری و تحلیل رفتن چربی صورت به دست می‌دهد. چنانچه پی آر پی بعد از ژل تزریق شود، فرایند بازسازی و ترمیم پوست بلافاصله شروع می‌شود و صاف‌تر و سفت‌تر شدن پوست ظرف چند دقیقه حس می‌شود. درمان ترکیبی تزریق ژل و پی آر پی، بافت و رنگ پوست را بهبود می‌دهد و ماندگاری تزریق ژل در این درمان ترکیبی چند ماه بیشتر از ماندگاری اثر تزریق ژل به تنهایی است.

نتایج به طور مستمر ظرف هفته‌های بعد از تزریق بهبود می‌یابد.

بله، پی‌آر‌پی سال‌ها است که با موفقیت در طب درد برای بازسازی غضروف مفصل‌های مختلف، به ویژه شانه و زانو به کار برده می‌شود. همچنین PRP برای ترمیم بافت عضلات آسیب دیده نیز کاربرد دارد.

پی آر پی برای جوانسازی تمام نقاط صورت، از جمله چشم‌ها، گونه‌ها، دهان و پیشانی مناسب است.

جوانسازی پوست با پی آر پی برای مردان و زنان به یک اندازه مناسب است.

پی آر پی مانند اکثر عمل‌های زیبایی در دوران بارداری، شیردهی یا برای بانوانی که قصد باردار شدن دارند، توصیه نمی‌شود. همچنین این درمان زیبایی برای بیمارانی که داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند، دچار اختلال‌های خودایمنی هستند، به نوعی از سرطان مبتلا هستند یا پروتز و ایمپلنت خاصی در ناحیه درمان دارند، مناسب نیست. متخصص پوست پرونده پزشکی بیمار و سابقه درمان‌های زیبایی را به دقت در جلسه مشاوره بررسی می‌کند و مناسب بودن درمان را اعلام می‌کند.

چون در درمان پی آر پی از خون خود بیمار استفاده می‌شود، احتمال بروز عوارض جانبی یا واکنش‌های شدید پس از تزریق پی آر پی، در مقایسه با روش‌هایی که در آنها از عامل‌های خارجی استفاده می‌شود، حداقل است. با این حال چون پی آر پی نوعی درمان تخصصی است، لازم است که برای انجام آن به پزشکی مجرب مراجعه کنید. عوارض جانبی مانند درد خفیف مربوط به تزریق، ورم جزئی و کبودی در بعضی موارد مشاهده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است