پاکسازی پوست صورت

بالارفتن سن ،اشعه آفتاب ،ژنتیک وسبک زندگی افراد ،مانند نوع مواد غذایی که در شبانه روز مصرف می کنند و مصرف الکل ،سیگار باعث ایجاد چین وچروک در پوست می شود. تغییر رنگ پیگمنت های پوست باعث بروز لکه های قهوه ای پوست است. لکه ها دراثر بالارفتن سن ،درهنگام تولد،دردوران حاملگی وعوامل ژنتیکی برروی پوست ایجادمی شود.

جوش یاآکنه که باعث ایجاد ناصافی درپوست شما می شود میتواند مانند عوامل دیگری باکمک راه های پاکسازی صورت و پوست بهبود پیداکند.برای پاکسازی پوست صورت براساس تکنیک هایی که استفاده می شود میتوان میزان جراحت ها برروی پوست را کنترل کرد. درزمان بهبودی پوست اگربافت های پوستی هم بهبودیابند یکی از مزیت های این جراحی است، اما اگر جراحات شکل بدی برروی پوست داشته باشند ازاشکلات آن محسوب میشود.

روش های پاکسازی پوست

نتایج بدست آمده ازتمامی روش هانشان میدهد که درهمه این روش هااز یک عملکردبرای بهبودی استفاده میشود . نواحی از پوست که آسیب دیده است بعداز بهبودی تغییر پیدامی کند و پوست جدید ونو به وجود می آید. تفاوت درروش های پاکسازی پوست صورت به میزان عمق جراحات بستگی دارد. درجراحی پاکسازی برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز از تجهیزات دیگری مانند درم ابریشن با چرخ های حرکتی سریع ودستگاه های لیزر که دارای اشعه هستند استفاده میشود مثل روش جوانسازی و پاکسازی پوست صورت با لیزر RF.

پاکسازی پوست با موادشیمیایی

در پاکسازی پوست صورت بوسیله موادشیمیایی از شکل های مختلفی ازموادشیمیایی استفاده می شود .موادشیمیایی ضعیف (گلای کولیک اسید) که برای تغییرات سطحی پوست است وموادشیمیایی قوی تر (مانند فنول ) برای درمان جراحات عمیق تر وتغییرات بیشتر در پوست استفاده میشود.اگربخواهید پوستتان دچار تغییرات بیشتری بشودباید انتظار به وجود آمدن مشکلاتی مانند روشن شدن وجراحات دائمی برروی پوست باشید.

دراین روش ممکن است که مواد شیمیایی برروی تمام قسمت های صورت و یا نواحی خاصی از صورت مانند خطوط اطراف چشم ، خطوط اطراف دهان به کار برود. جراح، پوست شما راکنترل می کند و زمانیکه هرگونه تغییری روی آن بوجود آمد مواد را از روی پوست پاکسازی میکند.نوع خاصی ازموادشیمیایی وجود دارد که بعدازسپری شدن زمان خودش به طور طبیعی خنثی میشود.

موادشیمیایی براساس نوع مواد تشکیل دهنده و میزان قدرت این مواد متفاوت میباشد. میزان قوی بودن این مواد براثر فاکتورهایی مانند اینکه تا چه مدت زمانی طول میکشد تا برروی پوست تغییر ایجادکند وآیا باکاربرد آن ها پوست روشن ترشده است بستگی دارد .

ماده شیمیایی گلای کولیک

ماده شیمیایی گلای کولیک سطحی ترین ماده شیمیایی است که از خانواده آلفا هایدوکسی اسید میباشد. دربعضی ازمواردتنها استفاده از آلفا هایدروکسی اسید میتواندباعث جوانی ،درخشندگی وسلامت پوست شود.تکرار این درمان میتواند باعث بهبودی بیشتربافت های پوستی شود. موادآلفاهایدروکسی میتواند برای درمان آفتاب سوختگی ،چین وچروک ها ی ملایم و لکه های قهوه ای روی پوست استفاده شود.

پزشک جراح بعداز درمان بوسیله موادآلفا برنامه مراقبت ازپوست را درمنزل را برای شما تهیه میکند . استفاده ازموادشیمیایی آلفا در مطب پزشک انجام میشود. درهنگام استفاده از این موادشیمیایی هیچ مواد بیهوشی استفاده نمیشود وزمان استفاده ازاین مواد سوزش های بسیار خفیفی احساس میشود.بعدازعمل جراحی شما می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید وخودتان بدون کمک گرفتن ازکسی به منزل بروید.

ماده شیمیایی تی سی ای

 ماده تری کلراستیک اسید برای درمان چین وچروک ، تغییررنگ پیگمنت های پوستی و لک استفاده میشود.بسیاری ازبیماران درمان بوسیله این ماده را نه تنها برروی صورت بلکه در نواحی دیگر بدن که دچار آفتاب سوختگی شده است مانند گردن انجام میدهند.

برای درمان نواحی حساس مانند اطراف چشم ودهان از این ماده شیمیایی به دلیل ایجادلکه های کم رنگ برروی پوست نسبت به مواد دیگری چون فنول کمتر استفاده میشود. به همین دلیل جراحان برای درمان بیمارانی که دارای پوست تیره میباشند ازاین روش استفاده می کنند.

زمانی که از ماده تری کراستیک ضعیف برای درمان جراحات خفیف استفاده میشود باید درمان آن درچندمرحله انجام شود تا به نتیجه مورد نظر برسیم .برای درمان جراحات عمیق با کاربرداین ماده ، آن را براساس میزان اسید موجود درآن وروش کاربرد آن انتخاب می کنند.

ماده شیمیایی فنول

ماده فنول برای درمان آفتاب سوختگی های عمیق استفاده میشود. برای کاهش چین وچروک ها چه به صورت سطحی وچه به صورت عمیق موثرمی باشد. این ماده میتواندبرای ازبین بردن لکه های قهوه ای رنگی که برا ثر تغییر در پیگمنت های پوستی ایجاد شده ویا زایده ای سرطانی روی پوست استفاده شود. فنول برا ی درمان خطوط اطراف دهان که با افزایش سن به وجود آمده هم مناسب است.

یکی از اشکالات استفاده از این ماده این است که زمانیکه در ناحیه های حساسی مانند اطراف چشم ویا دهان استفاده می شود لکه های بی رنگی روی پوست ایجادمی شود بعداز انجام جراحی شما باید از پنکیک یا کرم پودر برا ی هماهنگی رنگ نواحی که بوسیله فنول درمان شده با نواحی دیگر صورت استفاده کنید. برخلاف تری کلراستیک اسید فنول نمیتواند درنواحی دیگر بدن مانند گردن استفاده شود.تنوع در مواد تشکیل دهنده فنول میتواند بیشتر نیازهای مارا در درمان برآورده کند مثلا بعضی ازاین مواد باعث درخشندگی پوست میشود.

پاکسازی پوست بوسیله لیزر

دونوع لیزر وجود دارد که برای پاکسازی پوست صورت استفاده میشود. نوع اول لیزر ،لیزری است که آسیب روی پوست شما بعداز لیزر کردن مانند روش های قبلی( درم ابریشن ویا پاکسازی با موادشیمیایی) به صورت یک دست می شود مانند( پوست ناحیه زانو ) درلیزر نوع دوم بوسیله یک دریل سوراخ های کوچکی برروی لایه های پوست ایجاد میشود(پاکسازی قسمت به قسمت )

بسیاری ازجراحان معتقدند که در درمان جراحات عمیق ،کاربردن نوع اول لیزر بهتر از روش های درم ابریشن یا پاکسازی باموادشمیایی است به دلیل اینکه بااستفاده ازلیزر کنترل بیشتری می توانند برروی پوست داشته باشند. با استفاده از لیزر نوع دوم نواحی کمتری از پوست دچا ر جراحت میشود و زمانیکه کلوژن در پوست بیمار تزریق شد نواحی که سوراخ شده جمع و منقبض میشود.

مزیتی که روش دوم درمان بالیزر دارد میزان آسیب دیدگی کم می باشد و خطر آن هم عمیق بودن آسیب دیدگی ها می باشد. اگر این روش دارای اشکالاتی باشد خطرجراحات را بالا میبرد. مانند روش های دیگر ،لیزر هم میتواند برای درمان چین وچروک و لکه ،جای آکنه یاجوش موثر باشد.

این درمان می تواند بر روی ناحیه ای ازصورت و یا کل صورت انجام شود. ویژگی های پوست شما مانندضخامت وبافت های پوستتان میتواند درانتخاب شما به عنوان یکی ازگزینه ها برای درمان با لیزر تاثیرگذارباشد. بعضی ازبیماران برای درمان افتادگی ناشی از پیری که درپایین پلک چشم ایجاد شده است از لیزر استفاده می کنند و راضی هستند.

عملکرد لیزر

برای درمان بالیزر بیمارباید بیهوش شود.براساس نوع درمان بالیزر وناحیه ای که درمان میشود میتوان ازبی حسی موضعی هم استفاده کرد وبرای لیزر نواحی بیشتر بیهوشی نیازمیباشد.مدت ریکاوری واحیا بیمار به روش وعمق درمان بستگی دارد.

پاکسازی با میکرودرم

میکرودرم پوست حالت هایی برروی پوست ایجادمیکند. دستگاه درم ابریشن دارای چرخ های گردانی است که مانندیک سنباده برروی پوست کشیده میشود ولایه های بالایی پوست را ازبین میبرد.پاکسازی بوسیله میکرودرم ابریژن برای درمان جراحت هایی مانند جای جوش یاآکنه که روی گونه ها یا تمام صورت ایجاد شده استفاده میشود.

میکرودرم صورت، مانند پاکسازی بوسیله موادشیمیایی برای درمان خطوط عمودی اطراف دهان بسیارمناسب است.این روش میتواندبرای نواحی کوچکی ازپوست وبیمارانی که پوست های تیره دارند هم استفاده شود.این روش هم چنین می تواند درنواحی از پوست که باتغییر درپیگمنت ها دچا ر دورنگی شده به کار گرفته شود وپوست رایک رنگ کند.

عملکرد میکرودرم

برای درمان بوسیله میکرودرم بیمار باید بیهوش شود. برای درمان نواحی کوچک میتوان از بی حسی موضعی استفاده کرد اما اگر ناحیه بیشتری نیاز به درمان داشته باشد بیمار باید بیهوش شود. مراقبت های بعداز درمان با درم ابریشن شبیه مراقبت های بعداز درمان یک سوختگی است.متخصص  براساس تجربه ، با در نظرگرفتن مواردی مانند نواحی درمان شده ، عمق جراحت ونوع پوست معایب میکرودرم و مراقبت های که بعدازجراحی باید برای پوست خود داشته باشید را به شما توضیح می دهد.

آمادگی برای پاکسازی پوست

قبل از انجام جراحی بوسیله روش های پاکسازی پوست مانند لیزر ،موادشیمیایی ودرم ابریشن پزشک متخصص زیبایی به شما پیشنهادمیکند که کرم ها ی خاص ولوسیون وژل هایی را چند هفته قبل از انجام عمل ویابیشترمصرف کنید.

ممکن است داروهایی را برای مصرف قبل ازعمل برای شما تجویز کند. پزشک موارد مهم دیگر ی را که شما باید رعایت کنید برای شما خواهدگفت .جراحی شما در مطب یا کلینیک هابرای درمان های سرپایی ویا بیمارستان انجام میشود. شما به کمک یک نفر برای رفتن به منزل بعدا زانجام جراحی نیاز دارد .

مصرف داروهایی برای کاهش درد شما قبل ازعمل تجویز میشود.اغلب داروهای بیهوشی درون وریدی توسط جراح در سیاهرگ تزریق میشوددربعضی ازموارد هم بیهوشی کلی نیاز است. زمانی که پوست شما به طو رکامل درمان شد سطح آن با ژل های مرحم پترولاتم ویا پمادهای دیگر پوشیده میشودو دربعضی ازمواقع روی جراحت بوسیله بانداژ و یا نوار پوشانده می شود.

بعد از پاکسازی پوست بوسیله لیزر، درم ابریشن و کاربرد موادشیمیایی قرمزی وتورم پوست در درجه های متفاوت ایجاد می شود. ایجاد زخم ناشی از درمان بعد از جراحی به پیروی ازمواردی که پزشک به شما بعد از جراحی پیشنهاد می کند بستگی دارد.

پزشک به شما پیشنهاد میکند که زخم خود را به طور منظم تمیز کنید و از پماد برروی آن استفاده کنید. اگر آقایان جراحی پاکسازی بر روی صورت خود انجام داده اند باید اصلاح صورت خود را تا چند روز به تعویق بیندازد. پیروی از دستورالعمل هایی که پزشک برای مراقبت از پوست به شما تجویز می کندبسیارضروری است و انجام ندادن آن ها می تواند روند بهبودی شما را متوقف کند.

7 تا10  روز بعد از عمل جراحی ،پوست تازه شروع به شکل گرفتن می کند.بعد از آن رنگ قرمزی در ابتدا بر روی پوست شما ایجادمی شود چند هفته و چندماه بعدا این قرمزی به رنگ صورتی تبدیل می شود. همچنین می توانید این قرمزی ها را درچندهفته اول بوسیله استفاده از کرم ویا پنکیک بپوشانید.

افراد مناسب پاکسازی پوست

اگر شما دارای یک یا چندین گزینه از موارد زیرهستید می توانیدپاکسازی پوست صورت را انجام دهید .

-چین وچروک وآسیب های ناشی از آفتاب سوختگی

-خطوط عمودی اطراف دهان

-خطوط زیرواطراف چشم ودربعضی ازموارد افتادگی پوست درپایین پلک چشم

- چین وچروک های بالای پلک چشم

-  لکه های قهوه ای رنگ روی پوست

-زایده های سرطانی روی پوست

- جای جوش یا آکنه وآبله مرغان

-جای جراحت ها ی سطحی ناشی از حادثه

بیماران می توانند درهرسنی جراحی پاکسازی پوست صورت را انجام دهند. شما ممکن است ویژگی های متمایزی داشته باشید که انجام یک روش برای شما نتیجه بخش تر از روش های دیگر باشد ویا جراح شما تجربه کافی برای انجام روش های مختلف رادارد و میتواند روش های دیگر را برای شما انجام دهد . درانتخاب روش ها برای انجام جراحی پاکسازی ، مدت زمان ریکاوری واحیا هم یکی از فاکتورهای مهم میباشد.

همه روش های پاکسازی میتواند درسطوح متفاوتی انجام شود. درمان جراحات سطحی به زمان کمتری برای ریکاوری واحیا نیازدارداما مانند درمان جراحات عمیق به چندین جلسه درمان برای بهبودی کامل نیازدارد. اگرشما میخواهید جراحی های دیگری مانند لیفتینگ صورت و پلک را انجام دهید میتوانید آن ها راهمزمان با جراحی پاکسازی پوست صورت انجام دهید.

جراح  قبل از انجام جراحی به طورکامل شما را معاینه میکند تا بهترین روش جراحی رابرای شما انتخاب کند ممکن است جراح برای گرفتن بهترین نتیجه ازترکیب چندین روش برای پاکسازی پوست استفاده کند. دراین معاینات ،نوع پوست ،میزان شدت آسیب دیدگی ناشی ازآفتاب ، پیگمنت های پوست ، وهرگونه عیب ونقص اززیابی می شود.

اگر پوست دچار خطوط وچین وچروک یا جای عمیق آکنه وجوش باشد روش های درمانی متفاوتی نیاز است. درجلسه مشاوره قبل ازعمل جراحی شرح کامل پزشکی بیمار برای پزشک بسیار مهم است .این شرح حال شامل مواردی چون حساسیب به داروها ، درمان هاوهرگونه جراحی که قبلاانجام داده اید و دارویی که درحال حاضرمصرف می کنید است.

اگرشما درمانی بوسیله اشعه ایکس داشته اید مانند درمان آکنه یا جوش ویا پاکسازی صورت حتما پزشک خودرا مطلع سازید.اگر ازداروی" اکوتان، تی" و"ریتین ،ای" استفاده میکنید باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .دادن اطلاعات کامل به پزشک به سلامتی خودتان کمک میکند.

مشاوره با پزشک

دراین جلسه شما بادیدن چهره خود در آینه و نشان دادن ناحیه هایی ازصورت که می خواهید بهبودیابد باپزشک مشورت خواهید کرد.این مشاوره به پزشک کمک میکند که درمورد انتظارات شما وهدفتان از انجام جراحی آگاه شود.

هزینه

جراحی پاکسازی پوست از جمله هزینه میکرودرم توسط بیمه پوشش داده نمیشود. وفقط تحت شرایطی که بیمار دچار عارضه های پوستی مانند سرطان پوست ویا جراحت های خاص باشد بیمه هزینه های آن را پرداخت میکند. اگر بیمه برای درمان های خاص به شما تعلق بگیرد پزشک  شما رابرای دریافت هزینه ها ازبیمه راهنمایی میکند.

نتایج حاصل

بعداز انجا م هرگونه جراحی پاکسازی پوست صورت چندین ماه طول می کشد تا پوست شما رنگ صورتی خود را ازدست دهد وبه حالت طبیعی بازگردد. برای تعدادی ازبیماران این تبدیل شدن پوست به شکل اولیه طولانی تر می باشد و در مواردی هم که درمان ها عمیق تراست دوره ریکاوری طولانی تر است. جراحی هایی که به صورت سطحی انجام می شود مانند پاکسازی  پوست بوسیله اشعه برای دست یابی به نتیجه مورد نظرباید چندین بار تکرارشود.

پوست شما با افزایش سن پیرمی شود و با انجام حرکات برروی ماهیچه های صورت چین و چروک ها مجددا باز می گردد. بعضی از چین وچروک ها دوباره بازمی گردد و بازگشت آنها براساس ناحیه چین وچروک ها ومیزان پاکسازی که برای پوستتان انجام شده است. اماباهمه این توضیحات، شما می توانید با استفاده از جراحی های پاکسازی مشکالات پوست خود را برطرف کنید وچهره خود را برای سال ها جوان تر وتازه تر کنید.

براساس عمق جراحی که برای پاکسازی پوست شما انجام گرفته است انجام حرکات کششی، خم شدن وبلندکردن اشیا باید درروزهای اول بعدازجراحی انجام نشود. بعداز جراحی های عمیق شما باید با1یا2هفته فاصله به کارخود بپردازید که این میزان برای جراحی های سطحی مانند جراحی بوسیله گلاکولیک اسید کمترمیباشد.

شما می توانید برای ارزیابی میزان بهبودی حاصل ازعمل هر چند وقت یکبار به مطب پزشک خود مراجعه کنید. پزشک برا ی ارزیابی سلامتی شما برایتان ماموگرافی های منظم را تجویز می کند به خاطرداشته باشید که تاقبل ازترک اتاق عمل ارتباطتان با جراح قطع نشود.اگرسوال یا مشکلی در طول دوره ریکاوری برایتان پیش آمد ویا به اطلاعات بیشتری نیازداشتید با پزشک خود درارتباط باشید.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطلب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید.

- تمیزکردن

به این پست امتیاز دهید.
پاکسازی پوست صورت
3 از 1 رای