پاکسازی پوست(پلینگ) : رفع جوش سرسیاه، لک و جای جوش با لایه برداری

لایه برداری

در همه روش‌های پیلینگ یا لایه‌برداری صورت برای پوسته‌ریزی و تسریع تغییر و تبدیل سلولی لایه فوقانی پوست برداشته می‌شود. لایه‌برداری شیمیایی پوست می تواند در عمق متفاوتی از لایه های پوست (کم، متوسط یا عمیق) انجام شود، از این نظر نوع لایه برداری شیمیایی بستگی به نتایج مورد نظر فرد دارد. در همه روش‌های لایه‌برداری از یک محلول شیمیایی یا طبیعی برای تسریع پوسته‌ریزی پوست صورت استفاده می‌شود.

برای انواع مختلف پوست روش‌های مختلف لایه‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین همیشه توصیه می‌شود که پیش از اقدام به لایه‌برداری حرفه‌ای با یک متخصص مشورت کنید. هر کسی می‌تواند لایه‌برداری انجام دهد چه افرادی که می‌خواهند پوستی درخشان و صاف داشته باشند و چه کسانی که از مشکلات پوستی مانند آکنه  رنج می‌برند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در مطب دکتر شمس و یا رزرو نوبت می‌تونید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602 تماس حاصل نمایید

روش های متفاوت لایه برداری پوست صورت و دست


 روش های لایه برداری

لایه برداری پوست به روش های زیر انجام می شود:

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی

برخی مشکلات پوستی نسبت به سایر مشکلات نیاز به لایه‌برداری‌ در سطوح عمقی‌تری دارند بنابراین آنچه در انتخاب روش پیلینگ اهمیت دارد مشکل پوستی و نتیجه‌ای است که فرد انتظار دارد به آن دست پیدا کند.

لایه‌برداری صورت با استفاده از AHA و BHA

AHA و BHA یا همان آلفا-هیدروکسی و بتا-هیدروکسی اسیدها حاوی گلیکولیک اسید و سالیسیلیک اسید هستند و از آنجا که درمان‌هایی سطحی و ضعیف هستند می‌توانند بدون نیاز به انداختن وقفه مورد استفاده قرار گیرند. این داروها به ویژه برای مقابله با  آکنه یا مشکلات مربوط به پوست‌های چرب مفید هستند چرا که که پیوندهایی را که سلول‌های مرده را کنار هم نگه داشته از بین می‌برند و امکان لایه‌برداری آسانتر را فراهم می‌کنند. بسیاری از مواد لایه‌بردار امروزی از اسیدها و آنزیم‌های میوه‌ها( تهیه شده از منابع طبیعی همچون کدوحلوایی) و همچنین اجزای تشکیل دهنده فعالی تهیه شده‌اند که داخل پوست نفوذ کرده و آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها را به اعماق پوست می‌رسانند و باعث می‌شوند سلول‌های جدید قوی‌تر و سالم‌تر باشند.

احتمالا پس از استفاده از این مواد در محل احساس سوزش دارید و ممکن است پوست کمی تغییر رنگ داده و برافروخته شود اما پس از آن پوست بلافاصله روشن‌تر شده و با گذشت زمان به صورت قابل ملاحظه‌ای نرم‌تر و صاف‌تر می‌شود.

لایه‌برداری صورت با استفاده از TCA

لایه‌برداری با استفاده از تری‌کلرواستیک اسید(TCA) بیشتر روی عمق میانی پوست اثرگذار است و به درمان ناهنجاری‌های رنگدانه‌ای، آسیب ناشی از نورآفتاب و چین و چروک کمک می‌کند. نکته منفی در این نوع لایه‌برداری این است نسبت به روش‌های لایه‌برداری سطحی‌تر احساس سوزش بیشتری ایجاد می‌کند، فرد ممکن است عوارض جانبی همچون ورم و قرمزی داشته باشد و نیاز به زمان استراحت بیشتری پس از انجام درمان دارد. با استفاده از این روش لایه‌برداری با شدت بیشتری انجام می‌شود بنابراین بهتر است برای انجام این نوع درمان‌ها طوری برنامه ریزی شود که فرد بتواند به مدت یک هفته استراحت کند.

خبر خوب این است که از آنجا که لایه‌های زیادی از پوست از بین می‌روند پوست جدید بافت بهتر و تونسیته یکنواخت‌تری دارد.

لایه‌برداری صورت با استفاده از کربولیک اسید

نام دیگر این روش لایه‌برداری فنولی است و این نوع درمان قوی‌ترین نوع درمان است و معمولا برای کمک به درمان جای زخم، آسیب شدید ناشی از نور خورشید، خطوط عمیق و چین و چروک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دنبال استفاده از این روش به دلیل قرمزی وبرافروختگی شدید پوست ممکن است نیاز باشد فرد یک هفته استراحت کند (پوست صورت پوسته پوسته می‌شود) و زمان ترمیم آن حداقل دوماه طول می‌کشد. به علاوه باید از این ماده روی همه صورت استفاده کرد چرا که در موارد لک‌های شدید پوستی شما نمی‌توانید نواحی کوچک را صرفا تحت درمان قرار دهید.

هرچند نتایج استفاده از این درمان قابل توجه هستند اما برای رفع خطوط و چروک‌های ریز ممکن است به دو سال زمان نیاز باشد.

میکرودرم ابریژن (MDA)

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی است که بوسیله آن کریستال‌های بسیار ریز تحت فشار اعمال شده با استفاده از یک سر شبیه سر جاروبرقی از سطح پوست جمع‌آوری می‌شوند. در سیستم‌های جدید از کریستال استفاده نمی‌شود اما در عوض از تراشه‌های الماس کوچک که در نوک دستگاه تعبیه شده برای سایش سطح پوست استفاده می‌کنند. همچنین، سیستم‌های جدیدتر امکان تزریق دارو را همزمان با انجام میکرودرم ابریژن فراهم می‌کند. برای مثال، متخصص زیبایی می‌تواند محلولی از سالیسلیک اسید را به موضع تزریق کند. این محلول همزمان با انجام میکرودرم ابریژن به تمیز کردن منافذ کمک می‌کند. همچنین می‌توان از هیالورونیک اسید برای ایجاد رطوبت اضافی استفاده کرد. اگرچه میکرودرم ابریژن با توجه به نوع پوست ممکن است یک روش بسیار خشن و تهاجمی باشد و باعث تحریک یا التهاب شود. با توجه به مقدار آکنه یا میزان رنگدانه پوست فرد و همچنین حساسیت پوستی وی میکرودرم ابریژن باید تقریبا باید 5 جلسه و هر جلسه با چهار هفته فاصله انجام شود و به دنبال آن هر 8-4 هفته یک بار درمان نگه‌داری انجام شود.

مراقبت از پوست پس از میکرودرم ابریژن

مراقبت از پوست

بعد از انجام میکرودرم روش های زیر به شما کمک می کند تا نتیجه مطلوبی بدست آورید.

  • پوست را شسته و مرطوب کنید. پوست خود را بلافاصله پس از انجام میکرودرم بشویید. با شستشو باقیمانده‌های کریستال از روی صورت شسته خواهد شد. صورت را شسته و سپس به آرامی و با ضربه ملایم حوله خشک کنید. پوست را در سراسر روز مرطوب نگه دارید.

برای پیشگیری از لایه‌برداری بیش از حد روی صورت از یک مرطوب کننده مغذی برای پوست استفاده کنید.

  • در صورت امکان از نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید. تا زمانیکه پوست ترمیم شود هر سه ساعت به مدت 6-4 روز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. موقعی که بیرون می‌روید از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید. برای محافظت بهتر در برابر نور خورشید از مرطوب‌کننده با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید. برای توصیه‌های بیشتر با متخصص پوست مشورت کنید.

پس از ترمیم به مراقبت از پوست خود ادامه دهید. همیشه از مرطوب کننده با SPF استفاده کنید. در مواجهه با نور خورشید از کرم ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید. ابتدا کرم ضدآفتاب را روی پوست خود تست کنید و ببینید آیا بدن شما واکنش آلرژیک به این کرم خواهد داشت یا خیر. اگر پوست حساسی دارید از محصولات مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید.

  • پیش از انجام هرگونه فعالیت شدید 24 ساعت صبرکنید. برنامه روتین خود را از سر بگیرید و از انجام ورزش زیاد روز پس از انجام میکرودرم ابریژن اجتناب کنید. به بدن خود فرصت کافی برای ترمیم بدهید. تا چند روز پس از میکرودرم ابریژن از شنا در استخرهایی که با کلر ضدعفونی می‌شوند اجتناب کنید چرا که کلر باعث خشکی پوست می‌شود.
  • از استفاده از مواد آرایشی که باعث تحریک پوست می‌شوند اجتناب کنید. حداقل یک هفته قبل از میکرودرم از موم انداختن صورت روی نواحی که قرار است تحت درمان قرار گیرند خودداری کنید. مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست خود را از لحاظ وجود رتین آ، گلیکولیک اسیدها، مواد معطر و/یا محتوای الکل بالا چک کنید. از محصولات حاوی هر یک از این مواد تا حداقل دو روز پس از میکرودرم پرهیز کنید.

از استفاده از هر نوع ماده شیمیایی قوی به مدت یک هفته خودداری کنید. همچنین به مدت 3-2 روز از آرایش صورت خود اجتناب کنید. آرایش چشم‌ها و لب اشکالی ندارد ولی کرم پودر و فونداسیون استفاده نکنید و تا حداقل یک هفته برنزه نکنید.

به ناحیه تحت درمان دست نزنید. چون پوست این ناحیه حساس است از دست زدن به آن خودداری کنید. با خودداری از دست زدن به پوست از تحریک شدن بیشتر پوست بوسیله روغن‌ها و باکتری‌های موجود روی دست جلوگیری می‌شود. پیش از استفاده از مرطوب کننده یا کرم ضدآفتاب برای به حداقل رساندن چربی‌ها و باکتریها دستان خود را بشویید. از خاراندن پوست خودداری کنید.

  • حداقل یک هفته بین جلسات درمانی فاصله بیاندازید. به پوست زمان کافی برای بهبودی و ترمیم بدهید. برای چند جلسه درمانی برنامه‌ریزی کنید و بین جلسات حداقل یک هفته فاصله بیاندازید. پس از چند جلسه می‌توانید فواصل بین جلسات را افزایش دهید.
  • سالم بخورید و سالم بنوشید. پس از درمان مقدار زیادی میوه و سبزی بخورید و آب فراوان بنوشید.

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر راهی برای جوانسازی پوست است. به منظور لایه‌برداری پوست قدیمی و از بین بردن پوست زائد و همچنین افزایش میزان تشکیل کلاژن جدید در پوست زیرین لیزر مقدار مشخصی از آسیب کنترل شده را به پوست وارد می‌کند. این کار می‌تواند باعث کاهش چین و چروک، خطوط، لکه‌های ناشی از نور خورشید و لکه‌های پیری شود. بر خلاف لیفت صورت و سایر روش‌های تهاجمی این نوع عمل زیبایی غیرتهاجمی است و دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارد.

دی‌اکسید کربن (CO2)

 برای کاهش لکه‌های پیری(یا کک‌ومک، لکه‌های کبدی و لنتیژین‌ها)، خطوط ظریف، چین و چروک، اسکار، ناهنجاری‌های رنگدانه‌ای پوست، شلی پوست، تونیسیته پایین و کاهش کلاژن صورت، گردن و قفسه سینه پاکسازی لیزر فرکشنال دی‌اکسیدکربن (C02) لایه‌های بافت پوست را به روش بخش‌بخش(ستون‌هایی از پوست برداشته می‌شوند و برای کمک به ترمیم پوست اطراف هر ستون دست نخورده باقی می‌ماند) حذف می‌کند.

اربیوم

اربیوم می‌تواند موثرترین درمان باشد. اغلب خطوط عمودی روی لب‌ها و چروک‌های پاکلاغی ناپدید می‌شوند. این روش روی پوست روشن بسیار خوب جواب می‌دهد. نتایج در عرض 7-5 روز قابل مشاهده هستند و ممکن است برای بخش اعظم باقیمانده زندگی فرد دوام داشته باشند! پاکسازی با لیزر ابریوم می‌تواند در یک ناحیه یا همه صورت انجام شود و همچنین برای درمان ضایعات ناخواسته موجود در صورت و بدن مفید است. پاکسازی با استفاده از لیزر ابریوم اسکارهای آکنه را بهبود می‌بخشد و می‌تواند رینوفیمای بینی را درمان کند. لیزر ابریوم در طی درمان گرما و سوزش کمتری در بافت‌های اطراف ایجاد می‌شود. این به پزشک امکان می‌دهد تا با ملایمت سلول‌های پوستی آسیب دیده را به صورت لایه لایه تبخیر کند. لیزر ابریوم همچنین تولید کلاژن را تحریک می‌کند و به این ترتیب باعث سفت و صاف شدن پوست از لایه‌ای عمقی پوست می‌شود. 

 مراقبت های بعد از لایه برداری پوست با لیزر

در طی دوره ریکاوری پس از پاکسازی پوست با استفاده از لیزر از موارد زیر پیروی کنید

  • محل تحت درمان را 5-2 بار در روز با محلول سالین یا محلول سرکه رقیق شده مطابق با دستور جراح پلاستیک تمیز کنید.
  • برای کمک به ترمیم پوست درمانهای مراقبت پوستی محافظتی توصیه شده توسط پزشک را به کار ببندید.
  • پس ازترمیم، فرد نیاز دارد از ضدآفتاب استفاده کند. از ضدآفتابی استفاده کنید که برای پوست‌های حساس و جوانسازی شده ساخته شده باشد. هر روز و بدون استثنا. جراح پلاستیک به شما کمک می‌کند تا نوع صحیح ضدآفتاب را برای محافظت حداکثری از پوست انتخاب کنید.
  • هر روز از مقدار کافی مرطوب کننده روی پوست خود استفاده کنید.

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان قرار گرفته لایه‌برداری خواهد شد. پس از آن پوست جدید جوانسازی شده صورتی رنگ خواهد شد و اما به تدریج در طی دو تا سه ماه رنگ آن روشن می‌شود. ممکن است یک سال طول باشد تا رنگ صورتی ناپدید شود. بسیار مهم است که در طی دوره درمان از پوست خود محافظت کنید. در افراد بلوند و مو قرمز قرمزی بیشتر طول می‌کشد. شما ممکن است استفاده از رتین آ و/یا محصولات گلکولیک اسید حدود شش هفته پس از پاکسازی لیزر یا با توصیه پزشک از سر بگیرید.

سوالات رایج

این واقعا به پوست فرد بستگی دارد. اگر پوست چربی دارید که زیاد جوش می‌زند ممکن است نیاز داشته باشید یک یا دو بار در سال تحت درمان قرار گیرید. درمان‌های نگهداری بهتر است هر چهار هفته انجام می‌شوند. برای سایرین، معمولا 5-3  جلسه درمان و به دنبال آن درمان‌های نگهداری هر چند ماه یکبار ممکن است کافی باشد.

هزینه میکرودرم ابریژن و لایه‌برداری شیمیایی سطحی بر اساس ناحیه تحت درمان مانند صورت، گردن، قفسه سینه، قسمت فوقانی کمر و تخفیفات ویژه تعیین می‌شود.

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی کاملا بیخطر و غیر تهاجمی است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است