میکرونیدلینگ برای کلاژن سازی پوست؛ مزایا و مراحل

میکرونیدلینگ یکی از جذاب‌ترین تمایلات جدید در زمینه درمان‌های زیبایی معرفی درمان‌های غیرجراحی است. این درمان‌های غیرجراحی به بیماران کمک می‌کند تا به روشی سریع و بدون درد و بدون پشت سر گذاشتن دوران بهبودی طولانی و دردناک به خواسته خود برای برخورداری از زیبایی بیشتر برسند. درمان‌های غیرجراحی سریع‌تر و آسان‌تراند و غالباً ایمن‌تر از درمانی‌های جراحی تهاجمی‌اند.  میکرونیدلینگ یا درمان القاء کلاژن روشی با حداقل تهاجم برای جوانسازی پوست است که نشانه‌های پیری را به حداقل می‌رساند، جای زخم و جوش (آکنه اسکار) را از بین می‌برد و جوانی دوباره را به پوست برمی‌گرداند.

میکرونیدلینگ یکی از نخستین و موثرترین روش‌های غیرجراحی برای جوان‌ و شاداب کردن پوست است. پس از انجام میکرونیدلینگ، پوست برای ترمیم خود از قابلیت طبیعی بدن برای تولید کلاژن و الاستین بهره می‌گیرد و به این ترتیب پوست کشیده و سفت می‌شود. میکرونیدلینگ برای بهبود بافت پوست، کاهش ترک‌های پوستی و جوان‌تر کردن پوست نیز مفید است. همکاران ما در مطب دکتر شمس پس از بررسی پوست شما اطلاعات لازم را در خصوص مراحل و مزایای میکرونیدلینگ پوست به شما ارائه می‌دهند. برای دریافت مشاوره یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل نمایید .

میکرونیدلینگ چیست؟


پزشک دستگاهی با سوزن‌های کوچک را روی صورت و گردن فشار می‌دهد و می‌چرخاند تا ده‌ها خراش کوچک به اندازه نوک سوزن ایجاد شود و این زخم‌ها پوست را وادار به ترمیم کند. افرادی که حتی تحمل فکر فرورفتن سوزن در صورت را ندارند، نباید بلافاصله این درمان را کنار بگذارند، چرا که با توجه به دستگاه مورد استفاده، بلندی سوزن‌های میکرونیدلینگ فقط 3 تا 0.5 میلی‌متر است که از سوزن‌های معمولی کوچک‌تر است. به علاوه دستگاه میکرونیدلینگ به اندازه کافی برای استفاده در ناحیه حساس و ظریف دور چشم مناسب است.

مزایا


  • میکرونیدلینگ نشانه‌های پیری را کاهش می‌دهد، جای زخم و جوش را از بین می‌برد و پوست پیر را دوباره جوان می‌کند. میکرونیدلینگ بافت پوست را بهبود می‌دهد، بدون این که رنگ پوست را تغییر دهد. این درمان برای انواع پوست مناسب است.
  • میکرونیدلینگ برای انواع پوست مناسب است. دستگاه میکرونیدلینگ صدها مجرای بسیار ریز را با ایجاد آسیب‌های جزیی به لایه اپیدرم در پوست ایجاد می‌کند. میکرونیدلینگ به اتصالات بین سلول‌های پوستی آسیب می‌زند و عملکرد دفاعی پوست را موقتاً مختل می‌کند. این اختلال مکانیکی مختصر باعث نمی‌شود که ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده رنگدانه) موجود در لایه اپیدرم با افزایش تولید رنگدانه واکنش نشان دهند و پوست در اثر فرایندی به نام هیپرپیگمانتاسیون تیره شود. بنابراین میکرونیدلینگ برای انواع پوست، از جمله پوست‌های تیره‌تری مناسب است که احتمال تغییر رنگ آنها بیشتر است.
  • میکرونیدلینگ برای بسیاری از نقاط بدن کاربرد دارد. ازآنجایی که می‌توان بلندی سوزن را از 0.25 تا 2 میلی‌متر تنظیم کرد، پزشک می‌تواند درمان را متناسب با ضخامت پوست هر بیمار و شرایط و نیازهای خاص وی سفارشی‌سازی کند. دستگاه جدید به واسطه بلندی متغیر سوزن‌ها پرکاربردتر از درمارولر قدیمی است و از آن می‌توان برای اکثر نقاط بدن استفاده کرد.
  • احتمال عفونت یا باقی ماندن جای زخم پس از میکرونیدلینگ بسیار پایین است. میکرونیدلینگ لایه اپیدرم را برنمی‌دارد و به آن آسیبی نمی‌زند و گذرگاه‌های التهابی را نیز تحریک نمی‌کند؛ بنابراین بعید است که بیمار با مشکل عفونت یا جای زخم مواجه شود.

درمان میکرونیدلینگشاید تصور غلطاندن سوزن‌های کوچک روی پوست ترسناک و دردآور به نظر برسد، اما مطمئن باشید که صورت ابتدا با کرم موضعی بی‌حس می‌شود؛ از این گذشته دوران بهبود عمل نیز بسیار کوتاه است. پزشک می‌تواند دستگاه را متناسب با نیازهای خاص هر بیمار تنظیم کند. پوست پس از درمان فقط تا چند ساعت قرمز است، ورم و التهاب مختصری دارد و لکه‌های قرمزی (اریتما) روی آن دیده می‌شود. البته ممکن است این علائم، بسته به سطح تحمل بیمار، یک تا دو روز استمرار داشته باشد و بیمار با کبودی و خونریزی نقطه‌ای مواجه شود.

مراقبت پس از درمان


توصیه‌های زیر را پس از میکرونیدلینگ رعایت کنید تا دوران بهبود را به راحتی پشت سر بگذارید.

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید

پس از انجام میکرونیدلینگ از نور خورشید دوری کنید و از ضدآفتاب نیز به دلیل احتمال دارا بودن مواد سمی استفاده نکنید. مجراهای پوست پس از درمان کاملاً باز است و هر گونه مواد سمی موجود در فراورده‌های موضعی می‌تواند خطر آفرین باشد.

از فراورده‌های پوستی حاوی مواد فعال استفاده نکنید

پس از درمان میکرونیدلینگ از فراورده‌های مراقبت از پوست حاوی مواد فعال، مانند اسیدهای آلفا هیدروکسیل، رتینول و اقلام مشابه استفاده نکنید. در این زمان پوست بسیار حساس است و این فراورده‌ها فقط آن را بیشتر تحریک خواهد کرد.

آرایش کردن ممنوع

تا 24 ساعت پس از درمان میکرونیدلینگ باید بگذارید، پوست به راحتی نفس بکشد و بهبود یابد. به خاطر داشته باشید که مجراهای پوست باز است و برس آرایش، به ویژه با تارهای باریک، در منافذ نفوذ خواهد کرد و باعث تحریک بیشتر خواهد شد. از این گذشته استفاده از برس‌های قدیمی خطر آلوده کردن پوست و در نتیجه عفونت را به دنبال دارد. بنابراین یک تا دو روز آرایش نکنید و اجازه دهید پوست بهبود یابد.

استفاده از ماسک خنک کننده صورت

پوست پس از میکرونیدلینگ ملتهب و قرمز می‌شود. ماسک خنک کننده التهاب یا قرمزی پوست را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید.

استفاده از سرم آنتی اکسیدان

سرم آنتی اکسیدان به التیام پوست کمک می‌کند، پوست را تسکین و تحریک را کاهش می‌دهد.

جلوگیری از تعریق

منافذ پوست هنگام تعریق مجدداً باز می‌شود و ممکن است باکتری‌های روی پوست وارد منافذ پوستی شود و باعث حساسیت یا عفونت بشود.

نوشیدن آب

نوشیدن آب قبل و بعد از درمان برای تامین آب بدن ضروری است، به التیام پوست کمک می‌کند و فرایند جوانسازی با میکرونیدلینگ سریع‌تر انجام می‌شود.

تعداد جلسات درمان و برنامه زمانی آن


تعداد جلسات درمان به وضعیت پوست بستگی دارد، بااین حال معمولاً 5 ـ 3 جلسه درمان در فواصل 6 تا 4 هفته‌ای انجام می‌شود. توصیه می‌شود که درمان هر 9 تا 6 ماه یک‌بار انجام شود تا نتایج به دست آمده حفظ شود.

نتایج


نتایج نهایی پس از سه تا دوازده ماه مشخص می‌شود، چرا که فرایند ساخت کلاژن و الاستین در پوست فرایندی زمان‌بر است. البته زمان مشاهده نتایج، مانند هر درمان دیگری به شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد.

موارد منع استفاده


میکرونیدلینگ برای نوع‌ها و رنگ‌های پوستی مختلف مناسب است، اما انجام میکرونیدلینگ در صورت وجود عفونت فعال روی پوست، برای مثال زردزخم، آکنه فعال و ملتهب یا روزاسه، مجاز نیست. افراد دارای پوست بسیار حساس، اگزمای حاد یا آفتاب سوختگی نیز نباید تحت درمان با میکرونیدلینگ قرار بگیرند.

دوران بهبود


پوست بلافاصله پس از درمان قرمز می‌شود. طول دوران بهبود به وضعیت قلم به کار برده شده و تعداد عبورهای همپوشی شده روی پوست بستگی دارد. پوست معمولاً به مدت 4 تا 2 روز قرمز است، البته برخی بیماران ظرف فقط یک روز به طور کامل بهبود می‌یابند. پوست گرم و سفت است و بیمار خارش کوتاه مدتی را نیز حس می‌کند. واکنش التهابی پوست معمولاً کوتاه مدت است و به طور متوسط، با توجه به رنگ پوست پس از چند روز از بین می‌رود. اگر درمان تهاجمی‌تر و گسترده‌تر باشد، احتمال پوسته پوسته شدن پوست وجود دارد. التیام یافتن پوست بیماران با پوست حساس یا بیماران مسن‌تر بیش از یک هفته طول می‌کشد. رعایت توصیه‌های مراقبتی دوران بهبود را تسریع و تسهیل می‌کند.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟


کرم بی‌حسی موضعی قبل از درمان روی ناحیه مورد نظر زده می‌شود و به این ترتیب اکثر بیماران حین درمان راحت خواهند بود. عموم بیماران لرزش خفیفی را در طول درمان میکرونیدلینگ حس می‌کنند. در پژوهشی که در زمینه درمان جای زخم و آکنه اسکار با میکرونیدلینگ انجام شد، درجه‌بندی متوسط درد فقط 1.08 از 10 بود. میکرونیدلینگ برای اکثر بیماران کمتر از اپیلاسیون با وکس دردناک است.

به این پست امتیاز دهید.
میکرونیدلینگ برای کلاژن سازی پوست؛ مزایا و مراحل
5 از 3 رای