میکرودرم ابریژن (ابریشن) و پاکسازی پوست صورت: مزایا و عوارض

میکرودرم ابریژن (ابریشن) درمانی بدون درد و غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است که در آن از کریستال‌های بسیار ریز و نیروی مکش استفاده می‌شود. در میکرودرم ابریژن صورت سلول‌های پوستی مرده برداشته می‌شود، منافذ مسدود، باز و کلاژن‌سازی، القاء می‌شود. بافت و تون پوست پس از پاکسازی پوست بهبود می‌یابد و خطوط ظریف، چین و چروک‌ها، جای زخم، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و تغییر رنگ پوست به حداقل می‌رسد، بدون این که لازم باشد دوران بهبود طولانی و سختی را تحمل کنید. میکرودرم ابریژن برای صورت، قفسه سینه، گردن و پشت بدن قابل انجام است. هر جلسه درمان 60 ـ 30 دقیقه طول می‌کشد.

پزشک برای ترمیم و جوانسازی پوست و بهبود ظاهر و بافت آن میکرودرم ابریژن را توصیه می‌کند. یکی از مزایای شاخص این درمان موثر و ایمن این است که پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست و می‌توانید بلافاصله پس از درمان روند معمول زندگی خود را دنبال کنید. ابریشن علاوه بر این که پوست را صاف و درخشان می‌کند، آن را از سطح سلولی تا بالا و سطح پوست تقویت نیز می‌کند. تحریک ناشی از میکرودرم ابریژن رشد سلول‌ها را سریع‎تر می‌کند و تولید کلاژن نیز بیشتر می‌شود، با بیشتر شدن کلاژن و الاستین، پوستی شاداب، جوان و قوی‌تر با بافت یکنواخت به دست می‌آید که دیگر روی آن اثری از جای زخم، لکه‌های تیره پیگمانتاسیون، جوش و آکنه نیست. به علاوه به این ترتیب فراورده‌هایی که بر روی سطح پوست زده می‌شود، در عمق بیشتری نفوذ می‌کند و موثرتر عمل می‌کند. برای مشاوره با ما درباره میکرودرم ابریژن در مطب دکتر شمس و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

مزایای میکرودرم ابریژن


میکرودرم ابریژن لایه‌های مرده و بدرنگ سطحی پوست را برمی‌دارد، تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و باعث جوانسازی پوست می‌شود.

با انجام میکرودرم ابریژن از مزایای زیر برخوردار می‌شوید:

 • شاداب شدن پوست
 • یکنواخت‌تر شدن تون و رنگ پوست
 • کمتر شدن جای جوش، جوش‌های سرسفید و سرسیاه
 • رشد و جایگزینی سریع‌تر سلول‌های پوستی
 • بهبود خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست
 • از بین رفتن لکه‌های پیری، لکه‌های ناشی از نور خورشید و دیگر تغییر رنگ‌های سطحی
 • آب‌رسانی بهتر پوست و کمتر شدن چین و چروک‌ها
 • صاف و ابریشمی شدن پوست، بدون هیچ زبری
 • به حداقل رسیدن منافذ باز پوست

متقاضی درمان


از آنجایی که پاکسازی پوست درمانی کاملاً غیرتهاجمی است، برای اکثر پوست‌ها مناسب است و برای جوانسازی، رفع تغییرات رنگدانه‌ای، از بین بردن آکنه و جوش و درمان پوست خشک، چرب و معمولی توصیه می‌شود. اکثر پوست‌ها واکنش خوبی به درمان نشان می‌دهند، حتی برای پوست‌های متعادل معمولی نیز نتایج چشمگیری به دست می‌آید. در کل چون لایه مرده پوست برداشته می‌شود، این درمان برای انواع پوست مفید است. البته میکرودرم ابریژن به بیمارانی که تحت درمان جوش قرار دارند، داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند یا باردار هستند، توصیه نمی‌شود.

میکرودرم ابریژن چگونه انجام می‌شود؟


 • پزشک شرح حال و سابقه بیمار را در جلسه مشاوره قبل از میکرودرم بررسی می‌کند و وضعیت پوست را ارزیابی می‌کند. همچنین پزشک از اسکنر پوست با اثر عمقی نیز استفاده می‌کند. اگر مشکل پیگمانتاسیون داشته باشید، اسکنر محل ضایعه و عمق آن را نشان می‌دهد.
 • سپس پوست با شوینده مخصوص کاملاً تمیز و ضدعفونی می‌شود و تمام آلودگی‌ها از روی پوست پاک می‌شود.
 • در مرحله بعد لایه‌برداری به روش میکروپیلینگ انجام می‌شود. پزشک با دستگاه دستی جریان کریستال‌های آلومینیوم اکسیدی را که روی پوست پاشیده می‌شود، کنترل می‌کند.
 • این کریستال‌ها و سلول‌های مرده پوست به سرعت با هندپیس ضدعفونی شده از روی پوست مکیده و جمع می‌شود.
 • پس از اتمام لایه‌برداری، روغن ویتامین یا ماسک مناسب دیگری روی پوست زده می‌شود تا حساسیت کاهش یابد و پوستی صاف و درخشان به دست آید.

دوران بهبود


چون میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست درمانی غیرتهاجمی است، پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست. بنابراین بیماران می‌توانند بلافاصله به محل کار بازگردند یا فعالیت‌های معمول خود را دنبال کنند. همچنین ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌های سنگین بدنی نیز پس از پاکسازی پوست منعی ندارد. بیماران می‌توانند قرمزی صورت را چند ساعت پس از درمان با آرایش بپوشانند. البته این قرمزی به سرعت، معمولاً ظرف چند ساعت از بین می‌رود.

نتایج پاکسازی پوست


نتایج میکرودرم ابریژن چشمگیر و قابل توجه است. پس از رفع انسداد منافذ پوست، کم شدن لکه‌های تیره و چین و چروک‌های صورت، پوست جوان‌تر و نرم‌تر می‌شود و بافت و رنگ آن بهتر می‌شود. پوستی جوان، شاداب و درخشان ارمغان میکرودرم ابریژن است؛ به علاوه پس از میکرودرم ابریژن مرطوب کننده‌ها و دیگر فراورده‌های مراقبت از پوست در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند و تاثیرشان بیشتر می‌شود.

سوالات متداول


چند جلسه درمان باید انجام شود؟

پزشک روند پاکسازی پوست را به طور کامل در جلسه مشاوره توضیح می‌دهد و تعداد جلسات لازم را تعیین می‌کند. اکثر بیماران باید چند بار درمان را در فواصل دو تا سه هفته‌ای تکرار کنند تا نتیجه مطلوب به دست آید. پزشکان توصیه می‌کنند که پس از به دست آمدن نتیجه دلخواه، درمان به صورت دوره‌ای تکرار شود تا پوست همواره جوان و شاداب بماند.

میکرودرم ابریژن چه تفاوتی با درم ابریژن دارد؟

تهاجم میکرودرم ابریژن بسیار کمتر از درم ابریژن است. پزشک از دستگاهی مانند شن‌پاش برای پاشیدن و پخش کردن جریانی از کریستال‌های اکسید آلومینیوم با فشار بالا استفاده می‌کند تا لایه‌برداری پوست انجام شود. میکرودرم را می‌توان در کلینیک‌های زیبایی، مطب پزشک یا در خانه با استفاده از کیت خانگی ابریشن انجام داد.

اما میکرودرم درمانی مکانیکی است که در آن لایه‌های رویی پوست با استفاده از یک دستگاه موتوری برداشته می‌شود. بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی با توجه به ناحیه درمان اعمال می‌شود. مدت زمان درم ابریژن به عمق و ناحیه در نظر گرفته شده برای جوانسازی دارد و هر جلسه از چند دقیقه تا دو ساعت زمان می‌برد. پوست پس از درمان به مدت 10 روز قرمز، متورم و بسیار حساس می‌شود. درم ابریژن روشی موثر برای درمان چروک‌های عمیق، جای زخم و اسکار و رفع هیپرپیگمانتاسیون است.

آیا میکرودرم ابریژن برای رفع تغییرات رنگدانه‌ای و لکه‌های قهوه‌ای خورشیدی نیز مناسب است؟

بله. چون در میکرودرم لایه‌های پوستی حاوی سلول‌های پوستی مرده برداشته می‌شود، تغییر رنگ پوست و لکه‌های تیره نیز از بین می‌رود و پوستی روشن‌تر و شاداب‌تر به جا می‌ماند که درخشندگی بیشتری دارد و رنگ آن یکنواخت است. ضایعه‌های رنگدانه‌ای نیز کمتر می‌شود و تحریک ناشی از درمان، رشد سلول‌ها را بیشتر و کلاژن‌سازی را القاء می‌کند. نتیجه افزایش یافتن الاستین و کلاژن، پوستی قوی‌تر و جوان‌تر با بافتی یکنواخت است.

آیا میکرودرم برای پوست چرب مستعد جوش نیز مفید است؟

بله، چون پاکسازی پوست لایه‌های حاوی سلول‌های پوستی مرده را برمی‌دارد، پوست تمیز می‌شود، فولیکول‌های مسدود شده با آلودگی‌ها و چربی‌های جوش و آکنه از بین می‌رود و همزمان مشکل منافذ باز صورت نیز به حداقل می‌رسد. میکرودرم ابریژن روشی موثر برای درمان مشکلات مداوم پوست‌های چرب است. در نهایت پوست متعادل‌تر می‌شود و چربی و رطوبت پوست تحت کنترل درمی‌آید. در نتیجه ضایعات ناشی از چربی اضافی پوست و جوش زدن‌های مکرر کنترل می‌شود.

آیا بیماران دارای پوست حساس یا مبتلا به روزاسه نیز می‌توانند از میکرودرم ابریژن بهره بگیرند؟

پوست‌های حساس و پوستی که فقط چند مویرگ آن پاره شده است، می‌تواند به روش میکرودرم درمان شود، البته در این شرایط دستگاه در ملایم‌ترین حد ممکن تنظیم می‌شود. بهتر است بیماران مبتلا به روزاسه جدی درمان‌های دیگری مانند جوانسازی با نور را امتحان کنند.

آیا میکرودرم ابریژن درمانی دردناک است؟

این درمان کمترین دردی ندارد. اکثر بیماران هنگام برداشته شدن سلول‌های پوستی فشار متوسطی را روی سطح صورت حس می‌کنند که همزمان با مکش ملایمی همراه است.

عوارض میکرودرم ابریژن چیست؟

پاکسازی پوست هیچ گونه عوارض جانبی به دنبال ندارد. صورت اندکی قرمزتر از حد معمول می‌شود که در شدیدترین حالت شبیه به پوست آفتاب سوخته است. پوست پس از چند ساعت به رنگ طبیعی خود برمی‌گردد. البته به مدت دو هفته باید به شدت مراقب باشید که کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

هزینه


هزینه میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست به عامل‌های متعددی مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک، مهارت و تجربه پزشک و گستردگی درمان بستگی دارد. همچنین در نظر داشته باشید که میکرودرم درمانی چندجلسه‌ای است و باید هزینه تمام جلسات را محاسبه کنید؛ حال آن که در بسیاری از تبلیغات فقط هزینه یک جلسه ذکر می‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است