لیزر موهای زائد صورت و بدن؛ مزایا و هزینه

اگر مقدار کمی موی ناخواسته دارید، روش‌های معمول از جمله کندن، موم و اصلاح ممکن است خوب عمل کند، اما معایب عمده‌ای نیز به همراه دارد. همانطور که همه ما می‌دانیم دو مورد از معایب این روش این است که از بین بردن موهای زائد در این مورد موقت است (زیرا باعث حذف موها به صورت سطحی می‌شود) و می‌تواند آزار دهنده باشد. برای حذف موهای زائد هم در نواحی محدود و هم در نواحی بزرگتر به منظور موثرتر بودن، می‌توانید کاهش موهای زائد با روش لیزر را انجام دهید.

رشد موهای زائد صورت و بدن یک نگرانی مربوط به زیبایی است، اما اغلب افراد احساس خجالت می‌کنند تا برای درمان‌های پزشکی اقدام کنند. در حالی که اصلاح، اپیلاسیون و بند انداختن برای حذف موقت موهای زائد مفید هستند، ولی اثرات استفاده از این روش‌ها موقتی است، این که با انجام این روش‌ها رشد مو ضخیم‌تر، سریع‌تر و تیره‌تر شود امری طبیعی است. از طرف دیگر، لیزر موهای زائد درمانی بی‌خطر و موثر برای از بین بردن موهای ناخواسته در نواحی مختلف بدن است بطوری که ظاهری صاف و نرم به جا می‌گذارد.

با وجود طیف وسیعی از درمان‌های موجود، کلیه خدمات لیزر موهای زائد برای تمام افراد با هر رنگ مو و پوست در این مطب ارائه می‌شود. برای مشاوره رایگان با همکاران لیزر ما می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602 تماس بگیرید.

بهترین عملکرد لیزر موهای زائد در چیست؟


لیزر حذف موهای زائد به طور معمول برای موهای زائد در نواحی زیر استفاده می‌شود:

 • صورت
 • زیر بغل و بیکینی
 • پاها
 • ساعد

متقاضیان درمان


لیزر حذف موهای زائد می‌تواند هم برای مردان و هم برای زنان مورد استفاده قرار گیرد. مناسب‌ترین فرد برای لیزر موهای زائد شخصی است که دارای موهای تیره‌تر بر روی پوست روشن‌تر است. اما اکنون لیزرهایی (Nd: YAG) وجود دارند که بر روی موهای تیره در پوست تیره خوب عمل می‌کنند.

اما با این وجود این لیزر باز هم برای موهای خاکستری، موهای بور ریز یا زنانی که مبتلا به مشکلات هورمونی مثل بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند، خوب عمل نمی‌کند.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟


لیزر یک پرتو بسیار دقیق نور هدفمند را در ملانین ساطع می‌کند. ملانین رنگدانه موجود در پوست و مو است که به آن رنگ می‌دهد. زمانی که موها تیره و پوست روشن است، لیزر موهای صورت و بدن ساده‌ترین راه است زیرا تمام انرژی پرتو لیزر توسط موها جذب می‌شود نه توسط پوست. اما با برخی انواع لیزر در صورتی که بطور صحیح تنظیم شده باشند، می‌توان موی تیره بر روی پوست تیره را نیز از بین برد، که تنها باید با مراقبت‌های اضافی انجام شود و ممکن است نیاز به تعداد جلسات لیزر موهای زائد بیشتری داشته باشد.

انواع سیستم‌های لیزر موهای زائد


سه نوع سیستم رفع موهای زائد با لیزر وجود دارد و تعدادی از سیستم‌های دیگر که همگی در دستان یک پزشک مجرب بی‌خطر و موثر هستند. سه سیستم اصلی به عبارت زیر است:

 • لیزر الکساندریت
 • لیزر دایود 
 • و سیستم نور پالسی شدید که گاهی اوقات تحت عنوان E-light (ایلایت) شناخته می‌شود.

قبل از درمان


در زیر یک لیست از مواردی است که می‌توانید برای به حداکثر رساندن نتایج خود انجام دهید:

 • برنزه نکردن بدن امری بسیار مهم است. اگر تا یک ماه قبل از لیزر موهای زائد بدن در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اید، پزشک خود را از این امر مطلع سازید. هر نوع برنزه کردن باعث تغییر تنظیمات لیزر می‌شود و شایع‌ترین علت بروز عوارض بعد از لیزر موهای زائد است.
 • قبل از رفع موهای زائد از کندن، موم، سفید کردن، استفاده از الکترولیز یا کرم‌های موبر برای حداقل 3 تا 4 هفته در ناحیه صورت و ده هفته برای بدن، خودداری کنید. مو باید برای لیزر به قدری بلند باشد که قابل دید باشد. زمانی که موی تراشیده کوتاه‌ باشد درمان‌های لیزر بهترین تاثیر را دارد. اگر موهای بدنتان بلند است، روز قبل از لیزر موهای بدن باید آنها را اصلاح کنید.
 • قبل از لیزر موهای زائد، هرگونه لوسیون یا آرایش روی پوست را پاک کنید.
 • اگر از آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای جدید استفاده می‌کنید، باید قبل از، از بین بردن موهای زائد پرستار یا پزشک خود را مطلع کنید تا از عوارض جلوگیری شود و ممکن است پزشک تنظیمات دستگاه لیزر را به منظور تطابق با دارو تغییر دهد.
 • قبل از مصرف آسپرین، ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن در هفته‌ی قبل از درمان با لیزر با پزشک خود مشورت کنید. تیلنول را می‌توان بطور بی‌خطر برای درد یا سردرد استفاده کرد.

در طول درمان لیزر باید چه انتظاراتی داشته باشم؟ 


اول شما باید فرم رضایت را بخوانید و امضا کنید. همچنین به دلائل ایمنی، باید از محافظ چشم مناسب استفاده شود. اگر لیزر دارای نوک خنک کننده که داخل آن تعبیه شده، نباشد ممکن است از ژل خنک کننده بر روی پوست استفاده شود. سپس پزشک دسته‌ی دستگاه لیزر را روی ناحیه‌ای که می‌خواهید تحت رفهع موهای زائد قرار گیرد عبور می‌دهد.

پرتوی لیزر در امتداد تار مو حرکت کرده و با رسیدن به فولیکول مو آن را داغ می‌کند. فولیکول آسیب دیده در چرخه‌ی رشد بعد، موی ضعیف‌تر یا ریزتری را ایجاد می‌کند یا هیچ مویی ایجاد نخواهد کرد. برخی از موها در طی درمان ریخته می‌شوند و برخی ممکن است پس از یک تا هفت روز بعد از لیزر موهای زائد بدن ریخته شوند. اصلاح کردن خوب است، اما موهای باقی مانده نباید کنده شوند.

ممکن است پوست کمی صورتی یا آفتاب سوخته به نظر برسد، و ممکن است در محل فولیکول‌های مو برآمدگی‌های ریز کوچکی به وجود آید. این عوارض موقت است و نشانه خوبی مبنی بر اینکه لیزر فولیکول مو را داغ کرده است، می‌باشد. اما اگر قرمزی ناگهانی ایجاد نشد، نگران نباشید. تغییراتی در زیر پوستی نیز رخ می‌دهد و لیزرها می‌توانند بدون ایجاد قرمزی نیز کار کنند.

آیا لیزر باعث آسیب می‌شود؟


ممکن است در طول لیزر موهای زائد ناراحتی خفیفی وجود داشته باشد. میزان ناراحتی تقریباً معادل ضربه‌ی خفیف ناشی از یک کش لاستیکی است. اکثر افراد به راحتی این درد و ناراحتی را تحمل می‌کنند. برخی از پزشکان، کرم بی‌حس کننده‌ی ملایم الامکس لیدوکائین را توصیه می‌کنند که می‌تواند تقریبا 30 دقیقه قبل از درمان مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این کرم بی‌حسی ممکن است درمان را راحت‌تر کند. همچنین، مصرف تیلنول شب قبل و صبح روز درمان ممکن است به کاهش هر گونه ناراحتی کمک کند.

لیزر مو چقدر طول می‌کشد؟


درمان‌ها می‌توانند از چند دقیقه تا چند ساعت یا بیشتر بسته به اندازه ناحیه تحت درمان و نوع لیزر طول بکشند. معمولا نواحی کوچک روی صورت ممکن است 15 تا 30 دقیقه طول بکشد. خط بیکینی ممکن است مدت 20 تا 40 دقیقه بسته به سیستم لیزر مورد استفاده و مقدار موی شما طول بکشد. هر دو پا به طور کامل ممکن است از 45 تا 90 دقیقه طول بکشد. برخی لیزرها دارای سر یا اسکنر مخصوصی هستند که فرایند ا بین بردن موهای زائد بدن را تسریع می‌بخشد. اگر زمان برایتان مهم است، قبل از درمان نواحی بزرگ مانند پاها یا کمر در مورد آن سوال کنید.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟


 به یاد داشته باشید که مو در سه مرحله‌ی، چرخه رشد، چرخه استراحت و چرخه سقوط رشد می‌کند. لیزر، موها را در مرحله استراحت نابود نمی‌کند. بنابراین باید در فواصل منظم درمان را انجام دهید تا مطمئن شوید که قسمت عمده‌ی موها در حین فاز رشد از بین می‌روند.

همچنین ممکن است هر نوع لیزر موهای زائد به پیاز مو (منشا مو) آسیب برساند اما آن را از بین نمی‌برد. لیزرها به تدریج تعداد موهایی که رشد می‌کنند را کاهش می‌دهد اما در مرحله‌ی پیشرفت درمان بافت موها را نیز نازک‌تر و ریزتر می‌کند.

به طور متوسط 3 تا 5 جلسه درمان برای دستیابی به بهترین نتایج لازم است. اکثر افراد می‌توانند بعد از انجام چند جلسه درمان، انتظار داشته باشند که رشد موهایشان 80 تا90 درصد کاهش پیدا کند. موی بدن در برخی نواحی نیاز به تعداد جلسات درمان کمتری دارند زیرا چرخه‌ی مو در فاز خود در این نواحی کندتر است.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج آشکار شوند؟


بسیاری از افراد می‌گویند پس از سه تا پنج جلسه لیزر مو، انتظاراتشان برآورده شده است و روال رشد موهایشان بسیار کم شده است. اگر سابقه‌ای از دوره‌های قاعدگی نامنظم، بیماری تخمدان پلی کیستیک یا سابقه خانوادگی داشتن مو زیاد دارید، انتظار می‌رود که نیاز به جلسات درمانی بیشتری داشته باشید. ادامه‌ی جلسات درمان برای حفظ شرایط توصیه می‌شود.

ممکن است در ابتدا برای حفظ بهبود حاصل شده یک تا چهار بار در سال نیاز به درمان‌های متعاقبی داشته باشید. حدود 10 درصد از افراد نسبت به هر نوع لیزر موهای زائد بدن مقاوم هستند.

دستورالعمل های پس از درمان


هر دستورالعملی که پزشک به شما توصیه می‌کند به دقت دنبال کنید. ممکن است پزشک توصیه کند که از قرار دادن پوست خود در معرض نور خورشید یا نور مستقیم به مدت 3 تا 5 روز بعد از درمان پرهیز کنید. کیسه‌های یخ معمولاً در صورت که ناحیه‌ی درمان کمی گرم باشد، موثر هستند. ممکن است در صورتی که پوست دچار ترک شود، از یک پماد آنتی بیوتیکی موضعی مانند پولیسپورین استفاده شود.

پرهیز از کندن، خارش یا اسکراپ نواحی از پوست که اخیرا تحت رفع موهای زائد قرار گرفته است بسیار مهم است زیرا باعث التهاب پوست می‌شود. در صورتی که پزشک موافق باشد، ممکن است هیدروکورتیزون یک درصد، ژل سولار کائین یا ژل آلوئه ورا استفاده شود. برای تعیین زمان از سرگیری استفاده از محصولات معمول مراقبت از پوست با پزشک خود مشورت کنید.

با اینکه اغلب به مدت چند روز مقداری قرمزی وجود دارد، اما در صورتی که میزان قرمزی افزایش یابد یا ناحیه‌ی درمان داغ یا زخم شد یا هرگونه چرک قابل مشاهده یا دلمه‌های زرد رنگ وجود داشته باشد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه


هزینه‌ی لیزر موهای زائد بر اساس ناحیه‌ی تحت درمان، منطقه‌ی جعرفیایی که در آن زندگی می‌کنید و نوع کلینیکی که مراجعه می‌کنید متغیر می‌باشد، بنابراین امکان ارائه‌ی یک هزینه مشخص وجود ندارد. با اینکه لیزر موهای زائد موثر است، اما خطراتی همراه با آن وجود دارد و در کوتاه مدت نیز گران‌تر است. اما اگر تمام هزینه‌های سایر روش‌ها را طی یک دوره‌ی ۳ تا ۵ ساله با هم جمع کنید، ممکن است با مقایسه‌ی آنها با هزینه‌ی درمان لیزر متعجب شوید. از بین بردن موهای زائد با لیزر بهترین و موثرترین روش برای نواحی بزرگ موی بدن می‌باشد.

به این پست امتیاز دهید.
لیزر موهای زائد صورت و بدن؛ مزایا و هزینه
5 از 1 رای