سوالات رایج لیزرموهای زائد: 14پرسش مهم درباره رفع موهای بدن با لیزر

حذف موهای زائد

حذف موهای زائد با استفاده از لیزر از روشهای اثبات شده و بسیار موثر در صورت و بدن است. این روش برای تمامی انواع پوست مناسب بوده و به طور متوسط بین شش تا ده جلسه با فاصله زمانی چهار تا شش هفته ای برای تخریب کامل فولیکلهای مویی زیر پوست مورد نیاز است. این روش در مقایسه روشهای قدیمی مانند استفاده از موم، تراشیدن و بند انداختن که رشد دوباره مو، درد در حین فرایند و آسیب به پوست و بدون تاثیر بر روی موهایی که به درون رشد کرده اند را به همراه دارد، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. اگر متوجه جذب نور خورشید توسط لباسهای تیره و گرم شدن شده باشید، به فرایند چگونگی جذب گرما توسط رنگدانه‌های موجود در فولیکل‌های مویی از لیزر پی خواهید برد. موها برای اینکه بتوانند توسط لیزر مورد درمان قرار بگیرند باید دارای مقداری رنگ باشند و موهای تیره تر و ضخیم تر به بهترین شکل به این درمان پاسخ خواهد داد. این فرایند، فولیکل‌ها را نابود نموده و از رشد دوباره مو جلوگیری می‌نماید.

لیزردرمانی برای حذف موهای زائد به التزامات کوتاه مدتی برای دستیابی به نتایج درازمدت است. نتایج به صورت فوری نیست ولی وقتی دوره درمانتان تکمیل شود، دیگر لازم نیست به حذف دوباره موها به روشهای معمولی فکر کنید. در جلسه، به منظور تعیین بهترین نوع لیزر برای دستیابی به نتایج مطلوب، یک ارزیابی از موهایتان خواهد شد. با صبر و آرامایش به دنبال پزشک مجرب و متخصصی باشید که ایمن و تمیز کار کند و محیط مناسبی را فراهم نماید. از پزشک راجع به مواقعی که مشکلی پیش آمد سوال کنید.

شمال عزیزان می‌توانید برای دریافت انواع خدمات زیبایی پوست صورت و بدن از جمله لیزر موهای زائد به مطب دکتر شمس مراجعه فرمایی. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل نمایید.

سوالات رایج درباره لیزر موهای زائد صورت و بدن


برخی از رایج ترین پرسش‌های مردم درباره لیزرموهای زائد عبارت اند از:

در اولین جلسه ملاقات لیزردرمانی ام چه اتفاقی می‌افتد؟

لیزردرمانی

پزشک در جلسه مشاوره، نواحی که قرار است تحت درمان قرار بگیرند را ارزیابی خواهند نمود. این بدان معناست که مقدار اندکی از موی رویش یافته برای ارزیابی پزشک مورد نیاز است. سپس پزشک تعداد جلسات مورد نیاز و مدت زمان مورد نیاز بین جلسات را پیش از آزمایش ناحیه مورد نظر با تراشیدن آن، بیان خواهد نمود. این عمل، امکان جذی عمقی تر انرژی لیزر توسط ریشه مو را فراهم خواهد نمود. معمولا پزشکان انواع تنظیمات لیزرها را برای دستیابی به بهترین لیزر به کار خواهند گرفت.

اولین جلسه را می‌توانید 24 ساعت پس از تکمیل آزمایشات اولیه داشته باشید. باید در خانه محل مورد نظر را بتراشید، سپس پزشک در کلینیک روند درمانی را اجرا نموده و پیش از برنامه ریزی برای جلسه بعدی، راجع به مراقبت‌های بعد از درمان با شما صحبتی خواهد داشت و باید این اعمال را انجام دهید. بهترین نتایج با توجه به روند طبیعی رشد مو به دست خواهد آمد.

رشد مو پس از هر جلسه درمانی آهسته تر خواهد شد و معمولا 2 هفته طول خواهد کشید که دوباره موی جدید رشد نماید. جلسه بعدیتان اصولا برای 6 هفته بعد که مو تا حدودی رشد کرده باشد، تنظیم خواهد شد. رشد مو پس از هر جلسه کمتر و کمتر خواهد شد و مدت زمان بیشتری برای رشد دوباره مو به طول خواهد انجامید و به تبع آن فاصله زمانی بین جلسات نیز طولانی تر خواهد شد.

آیا پس از انجام مراحل درمانی سرطان می‌توانم تحت لیزردرمانی قرار بگیرم؟

اگر کمتر از یک سال از پاکسازی کامل بدن گذشته باشد، نمی توانید تحت درمان توسط لیزر قرار بگیرید. اگر این مدت زمان برای یک تا سه سال باشد، باید نامه ای از پزشک یا متخصص خود داشته باشید. متاسفانه اگر برداشت گره‌های لنفاوی از زیربغل یا زیر سینه هایتان انجام داده باشید، حتی در صورتیکه بدنتان کاملا پاکسازی شده باشد نمی توانید تحت لیزردرمانی قرار بگیرید.

اگر زخم کلوئیدی داشته باشم، می‌توانم تحت درمان قرار بگیرم؟

توصیه می‌شود در صورتی که دارای زخمهای کلوئید (محل باقی مانده از زخم که دارای گوش اضافه ای بر روی آن است)ی هستید و یا مستعد بروز اینگونه زخمها هستید بهتر است که تحت این درمان قرار نگیرید. زخمهای کلوئیدی از انواعی است که می‌تواند قرمز یا سفید و به مانند یک زخم معمولی باشد. اندازه این زخم، زیاد شده زخم عادی است. این زخمها ممکن است در اثر هر گونه درمان مانند لیزردرمانی، میکرودرم ابریژن و روشهای لایه برداری پوست و ... بدتر شوند. تنها روش موثر در این حالت، استفاده از تزریق‌های استروئیدی توسط متخصص پوست برای کاهش اندازه آن است.

برای انجام لیزردرمانی، باید چند سال داشته باشم؟

پزشکان تنها مشتریان 18 ساله و بالاتر را تحت درمان قرار می‌دهند؛ این به دلیل امکان بازگشت و رویش دوباره مو ناشی از تغییرات هورمونی پیش از این سن است.

اگر باردار باشم می‌توانم تحت لیزردرمانی قرار بگیرم؟

اگر باردار باشید، پزشک نمی تواند شما را با لیزردرمانی تحت حذف موهای زائد قرار دهد. این به دلیل کمبود اطلاعات راجع به تاثیر لیزر بر روی جنین است و امنیت جان خودتان و فرزندتان دغدغه اصلی است.

اگر در دوران شیردهی باشم می‌توانم تحت لیزردرمانی قرار بگیرم؟

اگر در دوران شیردهی باشید می‌تواند تحت حذف موهای زائد با استفاده از لیزردرمانی قرار بگیرید و تنها ناحیه ای که پزشک، انجام لیزردرمانی در آن را توصیه نمی نماید نواحی اطراف نوک سینه است و مشکلی با مابقی نواحی بدن وجود ندارد.

آیا لیزردرمانی بر روی پوست و موی من تاثیر خواهد داشت؟

لیزردرمانی بر روی پوست و موی من تاثیر خواهد داشت

موی تمامی قسمت‌های بدن و صورت در سه مرحله مختلف رشد قرار خواهند گرفت: آناژن، کاتاژن و تلوژن. موهای شما در 85 درصد موارد در مرحله آناژن (رشد فعال) که بهترین نتایج حذف موی زائد با استفاده از لیزر درمانی را خواهید گرفت، قرار دارند. این به آن دلیل است که فولیکل‌ها (پاپیل پوست) در نزدیک ترین فاصله به پوست قرار دارند. لیزر از طول موجهای مختلفی برای هدف گرفتن فولیکل‌های مویی، گرمایش آنها و تخریب آنها – و در عین حال عدم آسیب به پوستهای اطراف آن – استفاده می‌نماید.

اگر متوجه جذب نور خورشید توسط لباسهای تیره و گرم شدن شده باشید، به فرایند چگونگی جذب گرما توسط رنگدانه‌های موجود در فولیکل‌های مویی از لیزر پی خواهید برد. موها برای اینکه بتوانند توسط لیزر مورد درمان قرار بگیرند باید دارای مقداری رنگ باشند و موهای تیره تر و ضخیم تر به بهترین شکل به این درمان پاسخ خواهد داد. این فرایند، فولیکل‌ها را نابود نموده و از رشد دوباره مو جلوگیری می‌نماید. پزشکان از سه نوع لیزر متفاوت و مطابق با پوستها و موهای مختلف در کلینیک استفاده می‌کنند؛ این سه نوع عبارتند از فناوریهای دیود، الکساندریت و ND:YAG .

پزشکان از مقیاس فیتزپاتریک به عنوان روشی برای تست نوع پوست و چگونگی واکنس پوستتان به نور و تشخیص مناسب ترین روش درمانی استفاده خواهند نمود. متخصصان، دانش گسترده ای در استفاد از این مقیاس‌های آرمایشی برای تشخیص نوع پوست دارند و پزشکان قادر خواهند بود که روشهای درمان پوست و لیزردرمانی را برای پوستهای نوع I-VI را به کار گیرند.

  • نوع I سفید رنگ پریده؛ موی طلایی یا قرمز؛ چشمان آبی؛ پوست دارای کک مک – همیشه می‌سوزند، هیچوقت برنزه نمی شوند.
  • نوع II سفید؛ بور؛ موی طلایی یا قرمز؛ چشمان سبز، آبی یا میشی – معمولا می‌سوزند و خیلی کم برنزه می‌شوند.
  • نوع III پوست به رنگ سفید شیری؛ بور با چشم و موی هر رنگی؛ بسیار رایج – گاهی به صورت اندک می‌سوزد، به طور یکنواخت برنزه می‌شود.
  • نوع IV سبزه متوسط؛ طیف رنگ پوست مدیترانه ای – به ندرت می‌سوزند، همیشه به خوبی برنزه می‌شود.
  • نوع V سبزه تیره؛ نوع پوست افراد شرق میانه – بسیار به ندرت می‌سوزند و به راحتی برنزه می‌شوند.
  • نوع VI افراد دارای رنگدانه‌های بسیار سبزه و قهوه ای متمایل به سیاه – هیچوقت نمی سوزند و بسیار ساده برنزه می‌شوند.

به چند جلسه لیزردرمانی نیاز دارم؟

جلسه لیزردرمانیچند جلسه درمانی (بین شش تا ده جلسه) مورد نیاز است، چرا که تنها موهایی که در مرحله رشد یا مرحله آناژن است توسط لیزر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. موهایی که در مراحل کاتاژن و تلوژن هستند باید زمان داد تا به مرحله آناژن برسند. برای دستیابی به نتایج خوب و موثر که به صورت یکنواخت و دائمی باشند و بسته به ناحیه ای از صورت و بدن که تحت درمان قرار می‌گیرند، به چهار تا هشت هفته زمان نیاز است.

 موهای زائد چه مناطقی از بدن را می‌توان با استفاده از لیزردرمانی برطرف نمود؟ 

لیزردرمانی تقریبا در هر ناحیه ای از بدن می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. مناطق رایجی که در این دوره‌ها تحت درمان قرار می‌گیرند عبارتند از: صورت، پاها، ناحیه بیکینی، زیربغل‌ها و پشت و شانه ها. مناطقی نیز وجود دارند که نمی توان در درمان آنها از لیزر استفاده نمود که از آن جمله می‌توان به زیر ابروها، درون بینی، نوک سینه زنان و درون گوش‌ها اشاره نمود.

چه انتظاری باید از حذف موی زائد با استفاده از لیزردرمانی داشته باشم؟

پزشکان از پیشرفته ترین لیزرها در جلسه درمان و به منظور دستیابی به بهترین نتایج در پوستهای مختلف، استفاده می‌کنند. بسته به تعداد جلسات درمانی، شاهد رشد تعداد کمتری مو پس از هر جلسه درمان خواهید بود. این تعداد جلسات با توجه به هر فرد و منطقه ای که تحت درمان قرار گرفته می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، کاهش قابل قبول و خوب موها تنها پس از شش جلسه قابل مشاهده خواهد بود.

چه مراقبت هایی قبل از لیزر موهای زائدلازم است؟


مراقبت هافولیکل‌های مویی به منظور تاثیر هر چه بیشتر لیزردرمانی باید وجود داشته باشند. این بدان معناست که پیش از جلسه درمان از موم، بند انداختن و موچین استفاده نکنید. از آنجایی که لیزر، قولیکل‌های رنگی مو را هدف قرار می‌دهد، باید از سفید یا روشن کردن مو بپرهیزید.می توانید در مدت زمان بین جلسات درمانی، پوست خود را بتراشید اما به یاد داشته باشید که این موها به خودی خود و پس از 1 تا 2 هفته شروع به ریزش خواهند نمود. موی خود را روشن نکنید تا فولیکل‌های رنگی مو در جلسه درمانی وجود داشته باشند.

اگر پوستتان در مدت 4 هفته ای پیش از شروع دوره در معرض آفتاب بوده، به متخصص راجع به آن بگویید. پزشک نمی تواند فرد دارای برنزه واقعی یا موقت را درمان نماید. اگر پوستتان برنزه است، حتما 48 ساعت پیش از جلسه ملاقات با کلینیک تماس بگیرید تا از توصیه‌های آنها برای ادامه دوره بهره بجویید. حداقل 1 تا 2 هفته پیش از هر جلسه درمان باید از هرگونه استفاده از مواد اسید مبنا مانند رتینول، گلیسولیک و سالیسیلیک خودداری نمایید.

پیش از جلسه درمان، متخصص را از هر گونه داروی تجویزی یا جدید یا مکمل‌های گیاهی یا هر گونه تغییرات دارویی، آگاه نمایید.

چرا باید از لیزر درمانی برای موهای زائد بدنم استفاده کنم؟

لیزردرمانی

لیزردرمانی برای حذف موهای زائد به التزامات کوتاه مدتی برای دستیابی به نتایج درازمدت است. نتایج به صورت فوری نیست ولی وقتی دوره درمانتان تکمیل شود، دیگر لازم نیست به حذف دوباره موها به روشهای معمولی فکر کنید:

  • وقتی از بین بروند، از بین رفته! دیگر با راش تیغ، ته ریش یا موهای رشد کرده به درون مواجه نمی شوید.
  • صرفه جویی‌های طولانی مدت در مقابل روشهای سنتی
  • زمان تراشیدن موی پا : که به طور میانگین یک دوره 6 ساعته درمان توسط لیزر، پای شما را برای 178 روز صاف و بدون مو خواهد نمود.

مقدار زمان مورد نیاز دوره نقاهت بعد از درمان چقدر است؟

ممکن است با قرمزی در اطراف جایی که موی آن تحت لیزردرمانی قرار گرفته مواجه شوید و این مساله می‌تواند از چند دقیقه تا 24 یا 48 ساعت ادامه داشته باشد. از در معرض نور آفتاب گرفتن و رفتن به باشگاه، سونا و اتاق‌های بخار و ... برای حداقل دو روز پس از درمان خودداری نمایید.

چه مراقبت هایی بعد از لیزر موهای زائد لازم است؟

مراقبت هایی بعد از لیزر موهای زائد

پس از درمان، باید از استفاده از مواد معطر مانند لوسیون، ژل حمام، دئودورانت و کرم‌های برنزه به مدت حداقل دو روز خودداری نمایید. اگر بخواهید قرمزی پوست را بپوشانید، می‌توانید بلافاصله از کرم‌های پوششی معدنی – که در کلینیک نیز موجود است – استفاده نمایید. باید حداقل یک هفته از محصولات محرک، دارای رتینول و لایه بردار استفاده ننمایید تا پوست به طور کامل بهبود یابد.

پزشکان به منظور کاهش سوزش و قرمزی پوست، توصیه به استفاده از لوسیون مناسب، دئودورانت و شستشوی پوست می‌نمایند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است