سابسیژن پوست جهت رفع جای جوش: مزایا و هزینه

آکنه به بیان ساده منافذ مسدود شده (سرسفید و سرسیاه)، جوش و حتی برآمدگی‌هایی عمیق‌تر (کیست یا ندول) است که روی صورت، گردن، سینه، پشت بدن، شانه‌ها و بالای بازوها مشاهده می‌شود. آکنه ضایعه پوستی ناراحت کننده و نازیبایی است که اگر شدید باشد، جای جوشی (اسکاری) دائمی و قابل توجه را به جا خواهد گذاشت. حتی آکنه‌های با شدت کمتر نیز می‌تواند جای جوش ناخوشایندی را باقی بگذارد. درمان زودهنگام آکنه و جوش برای جلوگیری از باقی ماندن اسکار جوش مهم است، با این حال گاهی راهی برای پیشگیری از اسکار جوش وجود ندارد و باید روش مناسب را برای رفع اسکار صورت پیدا کرد.

سابسیژن درمانی است که در آن نوارهای فیبری عامل ایجاد  جای جوش دره‌ای شکل یا rolling scars از بین برده می‌شود. پزشک ابتدا ناحیه درمان را بی‌حس می‌کند، سپس سوزن را به موازات سطح پوست زیر پوست فرومی‌کند. پزشک سوزن را جلو و عقب می‌برد تا نوارهای فیبری از هم جدا و متلاشی شود. ناحیه فرورفته ظرف چند هفته برآمده و پوست صاف‌تر می‌شود. سابسیژن باید حتماً توسط پزشک مجرب انجام شود، چون سوزن باید در سطحی صاف بین بافت زیرپوستی و لایه درم باقی بماند.

سابسیژن پوست روشی ایمن و ساده است که اسکار دره‌ای شکل عمیق را به نحوی موثر رفع می‌کند. سابسیژن را می‌توان به راحتی و در نهایت ایمنی در کنار دیگر روش‌های درمان‌ جای جوش انجام داد. از سابسیژن می‌توان به تنهایی یا در کنار درمان‌های دیگر بهره گرفت.

اگر می‌خواهید اسکار و جای جوش ناخوشایند خود را درمان نمایید، کافی است با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید تا وقت مشاوره برایتان در نظر گرفته شود. پزشک وضعیت پوست و مناسب بودن درمان را در جلسه مشاوره بررسی می‌کند.

سابسیژن چیست؟


سابسیژن یک روش جراحی سرپایی ساده و ایمن است که برای رفع آکنه‌های اسکاری عمیق و فرورفته در پوست استفاده می‌شود. این روش معمولاً قبل از دیگر روش‌های جوانسازی مانند بوتاکس و میکرونیدلینگ برای جای جوش‌های فرورفته انجام می‌شود. در سابسیژن، پوست ناحیه آسیب دیده از بافت همبند جای زخم جدا می‌شود تا پوست جدید صاف‌تر باشد. سپس برای بهبود بیشتر، درمان‌های دیگری مانند لیزر، لیزر فرکشنال CO2 و میکرونیدلینگ انجام می‌شود تا بافت همبند از بین برود و پوست صاف شود و رنگ آن یک‌دست شود.

مزایا


 • پس از سابسیژن پوست نیازی به استراحت کردن نیست.
 • خطرها و عوارض این درمان حداقل استم
 • به روش سابسیژن می‌توان جای جوش‌ پهن را کاهش داد.

اصول سابسیژن


سابسیژن پوست یا "جراحی زیرپوستی بدون برش" عمل جراحی کوچکی است که با استفاده از سوزن هیپودرمیک bevelled با هدف رفع چروک‌ها و اسکارهای فروفته انجام می‌شود. پزشک سوزن را از راه سوراخی در سطح پوست و بدون ایجاد برش زیر پوست فرومی‌کند و لبه‌های تیز آن را زیر ضایعه پوستی حرکت می‌دهد تا بافت آن از هم متلاشی شود. سابسیژن بر اصل از بین بردن نوارهای فیبری استوار است که  اسکار را در میان بافت زیرپوستی نگه می‌دارد. با از بین رفتن این نوارها فرورفتگی اسکار بالا می‌آید و به موازات التیام یافتن زخم بافتی پیوندی نیز ایجاد می‌شود.

سابسیژن برای چه افرادی مناسب است؟


بهترین راه برای تصمیم گیری دربارهٔ مناسب بودن درمان سابسیژن، مشاوره با پزشک است. پزشک شدت و عمق اسکار را بررسی کرده و بهترین روش رفع اسکار را توصیه می‌کند. سابسیژن به عنوان روشی مناسب برای از بین بردن rolling scars فرورفته شناخته می‌شود. این روش عموماً برای رفع اسکارهای دره‌ای شکل و واگنی (boxcar)، یعنی جای جوش فرورفته و بزرگ شونده با لبه‌هایی با شیب ملایم، مناسب است. اما برای رفع اسکار چکشی (ice pick)، یعنی اسکارهای شبیه به منافذ بزرگ و عمیق، سابسیژن توصیه نمی‌شود.

آمادگی قبل از درمان


 • چون پس از سابسیژن پوست با ورم و کبودی روبرو خواهید شد، اگر شاغل هستید، بهتر است سابسیژن را قبل از تعطیلات پایان هفته انجام دهید.
 • مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های امگا 3 از ده روز قبل از درمان ممنوع است.

روش انجام سابسیژن


پزشک ناحیه درمان را با مداد سفید علامت می‌زند و موضع را با ماده‌ای به نام لیدوکائین آدرنالین بی‌حس می‌کند. لیدوکائین علاوه بر اثر بی‌حسی، پوست را سفید می‌کند تا کبودی به حداقل برسد.

پزشک سوزن را با احتیاط جلو و عقب می‌برد تا نوارهای نگهدارنده اسکار متلاشی شود. کبودی ناشی از درمان ظرف 7 روز برطرف می‌شود. جای جوش دره‌ای شکل یا rolling scars بهترین واکنش را به سابسیژن پوست نشان می‌دهد. بدن به طور طبیعی این فرورفتگی را با بافت جدید (پروتئین‌های کلاژن) پر می‌کند و همگام با پر شدن فرورفتگی لایه فوقانی بافت همبند جای جوش نیز برآمده می‌شود.

سابسیژن پوست باعث ترمیم و بازسازی بافت عادی زیر اسکار می‌شود که در نهایت به بالا رفتن ناحیه آسیب دیده می‌انجامد. در پایان نوارهایی که اسکار را به چربی زیرپوستی متصل می‌کند، از بین می‌رود و اسکار آزاد می‌شود. ممکن است هنگام پاره شدن نوارهای فیبری نگهدارنده‌ی ساختار اسکار صدایی شنیده شود. درمان 30 ـ 15 دقیقه طول می‌کشد و بیمار بلافاصله پس از اتمام درمان به خانه بازمی‌گردد.

مراقبت پس از درمان


از بیمار خواسته می‌شود توصیه‌های زیر را بلافاصله پس از درمان رعایت کند:

 • موضع درمان را فشار دهد و یخ روی آن بگذارد تا هموستاز حفظ شود و خطر خونریزی کاهش یابد.
 • کبودی را می‌توان با آرایش پوشاند.
 • گاهی اوقات داروهای ضدالتهاب و آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.

عمق و گستردگی سابسیژن در جلسه اول باید محدود باشد تا ابتدا واکنش بیمار بررسی شود، به ویژه اگر درمان بر روی ناحیه‌ای انجام شود که سابقه بروز واکنش هیپرتروفی (گوشت اضافه) پس از سابسیژن داشته باشد.

دوران بهبود


 • ورم و کبودی سابسیژن پوست ظرف 7 روز از بین می‌رود. چنانچه سابسیژن به درستی انجام شود، جای جوش پس از دو یا سه جلسه تا حد زیادی رفع می‌شود. rolling scars واکنش بسیار خوبی به درمان سابسیژن نشان می‌دهد.
 • بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمول خود را همان روز ازسربگیرد. کبودی یکی از عوارض احتمالی سابسیژن است، به ویژه اگر بیمار داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف کرده باشد.
 • سابسیژن روشی ساده و ایمن برای رفع جای جوش و rolling scars (جوش دره‌ای) و می‌توان آن را به تنهایی یا در کنار دیگر درمان‌ها انجام داد.

تعداد جلسات درمان


لازم است بدانید که باید برای از بین بردن جای جوش چند جلسه سابسیژن انجام شود. البته سابسیژن برای برخی بیماران مناسب نیست.

معمولاً دو یا سه جلسه سابسیژن پوست باید انجام شود تا بهبودی محسوسی به دست آید. نتیجه درمان و تعداد جلسات لازم به کیفیت پوست و شدت اسکار بستگی دارد.

درمان‌هایی که می‌توان همزمان با سابسیژن انجام داد


سابسیژن را می‌توان به تنهایی یا همزمان با درمان‌هایی مانند تزریق ژل، لایه‌برداری با مواد شیمیایی، لیزر فرکشنال، پماد رتینوئید و میکرونیدلینگ انجام داد.

عوارض جانبی احتمالی

اگرچه سابسیژن پوست درمانی ایمن و ساده است، اما بدون خطر احتمالی نیست. ورم و درد، اسکار ناهموار و قرمزی پوست تا چند روز پس از درمان از جمله عوارض جانبی احتمالی سابسیژن است.

هزینه


هزینه سابسیژن بستگی به تعداد اسکارها، هزینه پزشک و تعداد جلسات مورد نیاز دارد. برخی از پزشکان هزینه درمان را بر اساس تعداد اسکارها یا تعداد جلسات درمان تعیین می‌کنند. هزینه دقیق درمان پس از مشاوره و ارزیابی شرایط بیمار اعلام می‌شود و نهایتاً به شدت و تعداد اسکارها بستگی دارد. همچنین لازم به ذکر است که هزینه درمان برای تمام نقاط صورت یکسان نیست و ممکن است بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت باشد.

به این پست امتیاز دهید.
سابسیژن پوست جهت رفع جای جوش: مزایا و هزینه
4.12 از 26 رای