رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل

داشتن زیربغل تیره یک مشکل بسیار رایج و معمول است، بر خلاف آنچه شما احتمالاً فکر می‌کنید. اکثر افراد دوست دارند لباس‌هایی بدون آستین را بپوشند، اما با وجود داشتن زیربغل تیره و سیاه، این وضعیت می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. علل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد زیربغل تیره شوند؛ از جمله اصلاح بیش از حد موها با تیغ، استفاده از دئودورانت‌های نامناسب و حتی واکنش‌های آلرژیک نسبت به برخی از مواد. معمولاً سیاهی و تیرگی زیربغل با نوع روشی که شما برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده می‌کنید، مرتبط است. اما خوشبختانه، می‌توان با استفاده از روش‌های ساده‌ای این مشکل را درمان کرد.

اگر تیرگی و سیاهی زیر بغل‌هایتان موجب ناراحتی شما می‌شود، درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما در رفع این مشکل کمک کنند. شما می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند مصرف کرم‌های سفید کننده پوست، میکرودرم آبریژن، لیزر یا اشعه‌ی UV و کرایوسرجری از تیرگی و سیاهی زیر بغل خود خلاص شوید. توصیه می‌شود که برای درمان و رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل خود ابتدا با پزشک مشاوره نمایید، به خصوص اگر مدت طولانی است که با این مشکل روبرو هستید. برای آشنایی بیشتر با شیوه‌های رفع و درمان تیرگی زیر بغل و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

علل سیاهی زیر بغل


عوامل زیر از جمله علل رایج به وجود آمدن تیرگی زیر بغل هستند:

اصلاح

هنگامی که موهای خود را با هر نوع تیغ اصلاح می‌کنید، تیغ موها را دقیقاً در زیر پوست یا سطح آن از بین می‌برد. اگر موهایی تیره‌تر از رنگ پوست خود داشته باشید، تیرگی زیر بغل ممکن است فقط موهای اصلاح شده‌ی زیر پوست شما باشد. اگر خود پوست دچار تیرگی باشد، این مسئله دردسرزا است.

سلول‌های مرده پوست

به گفته برخی پزشکان، ناحیه تیره زیر بغل فقط می‌تواند سلول‌های مرده‌ی پوست باشد. این نواحی تیره در واقع سلول‌های مرده‌ی پوست هستند که در برآمدگی‌هایی در زیر بغل شما به وجود آمده‌اند. دلیل این موضوع این است که وقتی از صابون استفاده می‌کنید یا سعی می‌کنید موهای زیر بغل خود را اصلاح نمایید، نواحی فرو رفته در پوست زیر بغل شما به درستی اصلاح نمی‌شوند. این نواحی تیره‌تر و سیاه‌تر از مناطق دیگر پوست شما است.

اسپری‌های ضد تعریق و دئودورانت

استفاده از یک اسپری ضد تعریق یا دئودورانت خاص می‌تواند موجب تغییر رنگ پوست زیر بغل شما شود یا آن را تیره‌تر کند. برخی از مواد تشکیل دهنده این محصولات ممکن است با پوست شما به نحو نامناسبی واکنش نشان دهند. در بسیاری از موارد، این عطر است که به شیوه‌ای نامناسب با پوست واکنش می‌دهد. تغییر مارک‌ها یا عطرهای مختلف ممکن است به کاهش مشکلات تغییر رنگ و تیرگی ناشی از دئودورانت کمک کند.

افزایش رنگدانه

یکی دیگر از علل به وجود آمدن تیرگی و سیاهی زیر پوست ممکن است اختلال افزایش رنگدانه باشد که باعث می‌شود پوست شما رنگدانه‌ی ملانین بیشتری تولید کند. افزایش رنگدانه‌ی ملانین می‌تواند موجب تیره‌تر شدن ظاهر پوست شما گردد.

آکانتوزیس نیگریکانس

آکانتوزیس نیگریکانس می‌تواند یکی از دلایل سیاهی و تیرگی زیر بغل باشد. این مشکل موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه در زیر بازوها یا در مناطق دیگر بدن می‌شود. آکانتوزیس نیگریکانس با سطوح انسولین بدن شما در ارتباط است و معمولاً در افرادی که اضافه وزن دارند اتفاق می‌افتد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است دچار این مشکل باشید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید و عادات غذایی سالمی را در زندگی خود بگنجانید.

درمان سیاهی زیر بغل


پیلینگ

درمان‌های پیلینگ بدن نیز نتایج شگفت انگیزی را به دنبال دارند. پیلینگ می‌تواند به صورت گسترده‌ای نواحی سیاه و تیره‌ی زیر بغل را از بین ببرد. برای رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل توسط روش پیلینگ باید چهار تا شش جلسه این درمان را انجام دهید.

میکرودرم آبریژن

میکروکریستال‌ها با استفاده از یک وسیله دستی که به آرامی خارج‌ترین لایه‌ی پوست را از بین می‌برد، بر روی پوست استفاده می‌شوند. این کریستال‌ها باعث کاهش و از بین بردن سلول‌های مرده پوست و بقایای آن‌ها می‌شوند. زیرا خارج‌ترین لایه‌ی پوست پیلینگ می‌شود، هیچ گونه آسیب قابل مشاهده یا اثرات پیلینگ روی پوست وجود ندارد. این فرایند باعث می‌شود ظاهر پوست صاف، روشن‌تر و شفاف‌تر به نظر برسد. درمان سیاهی زیربغل و تیرگی پوست با استفاده از روش پیلینگ ایمن است و هیچ گونه دردی ایجاد نمی‌کند، همچنین به زمان بهبودی کم یا تقریباً صفر نیاز دارد.

لیزر و اشعه UV

چنان چه هیچ یک از روش‌های درمانی ذکر شده تاثیری در رفع تیرگی زیر بغل نداشت و از گرفتن نتیجه از آن‌ها ناامید شده‌اید، آخرین روش درمانی که می‌توانید امتحان کنید این است که درمان لیزر را انجام دهید. در این درمان، پزشک از لیزر و اشعه UV برای رفع و از بین بردن سیاهی زیر بغل استفاده می‌کند.

 درمان لیزر برای برخی افرادی که دارای پوست تیره‌تر هستند، مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این افراد ممکن است نتایج نامناسبی را به دلیل تحریک در ناحیه تحت درمان مشاهده نمایند. اگر فکر می‌کنید که احتمال ایجاد مشکل در هنگام درمان با لیزر وجود دارد، ممکن است بخواهید از انجام این نوع درمان اجتناب کنید.

کرایوسرجری

گزینه‌ی جایگزین درمان با لیزر یا اشعه UV استفاده از نیتروژن مایع است. نیتروژن مایعی که به داخل ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود، موجب از بین رفتن سلول‌های پوستی می‌گردد که مجدداً روی پوست شما تشکیل خواهند شد. اثربخشی درمان با نیتروژن مایع بستگی به عمق رنگدانه‌های پوست شما دارد. بر خلاف لیزر که گاهی اوقات موجب ایجاد جای زخم‌هایی با ظاهر نامناسب روی پوست می‌شود، در هنگام درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل با نیتروژن مایع هیچ گونه جای زخمی روی پوست باقی نمی‌ماند. با استفاده از نیتروژن مایع می‌توانید کک و مک را نیز درمان کنید؛ این روش درمانی بسیار موثر اما احتمالاً گران‌تر است.

کرم‌های سفید کننده‌ی پوست

بسیاری از کرم‌های سفیدکننده پوست در بازار وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. بهتر است که با پزشک در مورد موارد انتخابی خود صحبت کنید، زیرا پزشک پوست تجربه و اطلاعات بیشتری در مورد نوع پوست و موادی که برای سفید کردن نواحی تیره مناسبند، دارد. با وجود طیف گسترده‌ای از کرم‌های سفید کننده‌ای که موجود هستند، یک پزشک به خوبی می‌داند که کدام یک از این کرم‌ها برای رفع تیرگی زیر بغل و سفید کردن پوست مناسبتر و ایمن‌تر هستند.

جلوگیری از تیرگی و سیاهی زیر بغل


بهترین راه برای جلوگیری از تیرگی زیر بغل، انجام تمام مراحل لازم برای جلوگیری از به وجود آمدن شرایطی است که سبب تغییر رنگ پوست می‌شوند. برخی روش‌ها برای جلوگیری از تغییر رنگ زیر بغل عبارتند از:

  • سعی کنید از روش‌های دیگر برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید: به جای اصلاح کردن موها با تیغ، سعی کنید روش‌های دیگر از بین بردن موها را امتحان نمایید. استفاده از موم و درمان با لیزر از روش‌های جایگزین اصلاح موهای زائد هستند. این نوع روش‌ها نسبت به اصلاح با تیغ کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین دلیل مشکل تیرگی زیر بغل بیشتر اتفاق می‌افتد.
  • تمیز نگه داشتن زیر بغل: زیر بغل خود را تمیز نگه دارید و سعی کنید کمتر از مواد شیمیایی و صابون‌های نامناسب استفاده کنید. برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی تجمع یافته در پوست زیر بغل حداقل سه بار در هفته از لایه بردارها استفاده کنید.
  • اجتناب از اسپری‌های ضد تعریق و دئودورانت: سعی کنید از روش‌های طبیعی از بین بردن بوی زیر بغل مانند دئودورانت‌های عاری از آلومینیوم، شستشوی مرتب، تغییر رژیم غذایی، سم زدایی بدن و پوشیدن لباس‌های تهیه شده با الیاف طبیعی، استفاده نمایید.
  • لباس‌های بیش از حد تنگ نپوشید: از پوشیدن لباس‌هایی که در قسمت زیر بغل بیش از حد تنگ هستند، پرهیز کنید، زیرا این نوع لباس‌ها می‌توانند موجب تیرگی و سیاهی زیر بغل شوند. به جای آن از لباس‌های گشادتر استفاده کنید. اگر بیش از حد عرق می‌کنید، از لباس‌های تنگ استفاده نکنید و حتماً به طور مرتب زیر بغل خود را شستشو دهید. تمیز و خشک نگه داشتن زیر بغل، به جلوگیری از ایجاد هر گونه تیرگی پوست یا احساس ناراحتی به دلیل سیاهی زیر بغل کمک خواهد کرد.

هزینه


هزینه‌های مرتبط با درمان‌ها و رفع سیاهی زیربغل بسته به نوع درمان متفاوت است. استفاده از روش‌های طبیعی یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای رفع نواحی تیره زیربغل است. همچنین هزینه‌ی پزشک نیز باید در نظر گرفته شود. می‌توانید از روش‌های درمانی مانند لیزر، اشعه UV و یا نیتروژن مایع استفاده کنید. این روش‌ها از گران‌قیمت‌ترین درمان‌های تیرگی و سیاهی زیربغل محسوب می‌شوند، اما اگر این مشکل برای مدت زمان طولانی وجود داشته باشد، شاید درمان با این روش‌ها تنها گزینه‌ی انتخابی شما باشد.

به این پست امتیاز دهید.
رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل
4 از 5 رای