رفع موهای زائد با دستگاه لیزر الکساندرایت؛عوارض و هزینه

لیزر الکساندرایت (تقویت نور از طریق انرژی تابشی) نوعی سیستم لیزری است که نور انرژی بالا را از طریق کریستال‌ الکساندرایت منتشر می‌کند. با عبور نور از کریستال الکساندرایت، پرتو نور 755 نانومتری تولید می‌شود. لیزر الکساندرایت یکی از سریع‌ترین سیستم‌های لیزری در بین تمام لیزرها است. این لیزر قادر است منطقه وسیعی از بدن بیمارانی که پوست سفید و یا روشن دارند را به‌خوبی درمان کند. لیزر الکس را می‌توان در حالت سوئیچ کیو تنظیم کرد. در این حالت لیزر می‌تواند پرتو نور انرژی بالا را در پالس‌های کوتاه تولید کند. رفع موهای زائد با لیزر الکساندرایت امروزه رایج و پرطرفدار است و در بسیاری از مراکز لیزر درمانی مشاهده می‌شود.

حذف موهای زائد با لیزر یک روش اثبات شده در رفع همیشگی موهای زائدی است که ممکن است در هر قسمت از صورت یا بدن رشد کنند. یکی از روش‌های حذف موهای زائد با لیزر، سیستم لیزری الکساندرایت است. لیزر الکساندرایت با استفاده از طول موج خاص انرژی، قادر است فولیکول موهای تیره را تعیین و بدون آسیب به بافت اطراف از بین ببرد. .

مزایا


لیزر الکساندرایت تاثیر قابل‌ توجهی در پوست‌های سفید و خیلی روشن دارد. این لیزر برخلاف لیزرهای دیگر قادر است موهای نرم و روشن را به‌راحتی از بین ببرد. سرعت بالا یکی از مزیت‌های  لیزر الکس است. با کمک این لیزر می‌توان در طی جلسات محدود منطقه وسیعی از موهای زائد را از بین برد. طول موج منتشر شده از لیزرالکساندرایت توسط ملانین مو (سلول‌های رنگ‌دانه) به‌راحتی جذب شده و موجب گرم شدن و در انتها از بین رفتن موهای زائد می‌شود. بیمارانی که تمایل دارند قسمت وسیعی از بدن (مانند شکم، قفسه سینه، پشت، شانه و ران) را درمان کنند معمولا توصیه می‌شود لیزر درمانی الکساندرایت را انتخاب کنند.

بعد از گذراندن تعداد جلسات معین با لیزر الکساندرایت که معمولا برای موهای نازک 6 تا 8 جلسه و برای موهای زبر و درشت 8 تا 12 جلسه توصیه می‌شود، تقریبا 70% از موهای زائد از بین می‌روند.

متقاضی‌ درمان


باید خاطر نشان کرد که درمان لیزری الکساندرایت برای همه افراد مناسب نیست. از لحاظ نظری طول موج‌های کوتاه تاثیر بهتری روی پوست‌های روشن دارند تا پوست‌های تیره. بنابراین چنین لیزرهایی برای درمان موهای زائد پوست‌های نوع بسیار روشن تا قهوه‌ای (I-IV در مقیاس فیتزپاتریک) و به ویژه پوست‌های بسیار روشن (نوع I در مقیاس فیتز پاتریک ) موثرتر هستند. از آن جایی‌که لیزر الکساندرایت رنگ‌دانه‌های تیره را مورد هدف قرار می‌دهد بنابراین موهای ناحیه درمان باید تیره‌تر از پوست اطراف باشند.

افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند گزینه‌های مناسبی برای لیزر الکساندرایت هستند. حذف موهای زائد با لیزر الکساندریت برای افرادی که موهای بلوند و پوست تیره و برنز دارند و یا افرادی که به‌طور طبیعی پوست تیره دارند انتخاب مناسبی نیست. تنها از طریق سیستم‌ الکساندریت می‌توان موهای زائد پوست‌های زال و پوست‌های حاوی کک و مک  را به‌راحتی از بین برد.

لیزر الکساندریت چگونه عمل می‌کند؟


لیزر الکساندریت قادر است طول موج نوری 755 نانومتری (قرمز و مادون قرمز) را تولید کند. ملانین که پیگمنت (رنگ‌دانه) اولیه پوست و مو است، انرژی بسیار بالای حاصل از طول موج کوتاه را جذب می‌کند. انرژی حاصل از لیزر الکساندرایت توسط مناطقی که دارای غلظت بالای ملانین هستند مانند پیاز مو و پوست‌هایی که حاوی پیگمنتیشن یا رنگ دانه بالایی هستند جذب می‌شود. جذب پرتو لیزر توسط ملانین به سلول‌های حاوی ملانین آسیب می‌رساند. این فرایند در اصل، نکته اصلی حذف موها با لیزر است چرا که در طی آن سلول‌های تولید مو نزدیک ساقه آسیب دیده و رشد مجدد موها متوقف می‌شود.

تفاوت لیزرالکساندرایت با دیگر لیزرها


 

انواع لیزر

طول موج

نوع پوست

لیزر روبی

694.3 نانومتر

مناسب پوست‌های روشن بوده و هیچ خطری پوست روشن را تهدید
نمی‌کند.

الکساندریت

755 نانومتر

مناسب انواع پوست از نوع 1-7در مقیاس فیتزپاتریک است.

پالس دایود

810 نانومتر

مناسب پوست‌های روشن تا متوسط (1 - 5) در مقیاس فیتزپاتریک
است.

ان دی یاگ

1064 نانومتر

مناسب انواع پوست می ‌باشد اما به‌طور ویژه مخصوص پوست‌های
تیره طراحی و ساخته شده است.

سیستم نور شدید پالسی (آی پی ال)

810 نانومتر

آی پی ال لیزر نیست اما در رفع موهای زائد نیز بکار می‌رود و
مناسب انواع پوست روشن تا متوسط می‌باشد.

 

مقایسه الکساندرایت با لیزر دایود

لیزر الکساندرایت یکی از پرطرفدارترین لیزرها در حوزه درمان موهای زائد است. طول موج پرتوهای لیزر دایود کمی بیشتر از لیزر الکساندرایت است. در این قسمت به مقایسه لیزر دایود و الکساندریت می‌پردازیم تا میزان نتایج مثبت حاصل از این دو لیزر مشخص شوند. با وجود این‌که درمان با لیزر الکساندرایت ممکن است دارای عوارض جانبی موقت و بی‌ضرری مانند سرخی پوست و جوش‌های قرمز باشد و لیزر دایود نیز ممکن است با درد کمی توام باشد اما هر دو لیزر بعد از آزمایش‌های بالینی، تاثیر قابل‌توجهی در درمان موهای زائد دارند.

لیزر الکساندرایت 85% و لیزر دایود 84%  رشد موها را کم می‌کند. 4 جلسه درمان با هر دو لیزر حدود 90% از رشد موها را درتمام انواع پوست ( -5 در مقیاس فیتزپاتریک) به‌ مدت 12 ماه کم می‌کند.

فرایند درمان


 • تشخیص پزشکی صحیح قبل از درمان توسط پزشک پزشک به ‌منظور پیشگیری از سرطان‌های پوست مانند ملانوم از اهمیت فراوانی برخوردار است. این امربه‌ویژه زمانی‌که بیمار دچار ضایعات پوستی رنگ‌دانه‌ است بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.
 • استفاده از محافظ چشمی که دارای پوشش مات می‌باشد و یا عینک مخصوص، در طول درمان برای بیمار ضروری است.
 • درمان با قرار دادن لیزر دستی روی سطح پوست و فعال کردن لیزر شروع می‌شود. احساسی که بیماران در طی درمان دارند چیزی شبیه به بند انداختن پوست است.
 • ناحیه درمان ممکن است به‌صورت موضعی بی‌حس شود ولی معمولا نیاز به این کار هم نیست.
 • در طی فرایند حذف موهای زائد با لیزر از خنک‌کننده سطح پوست استفاده می‌شود. برخی از لیزرها مجهز به دستگاه خنک‌کننده پوست هستند.
 • برای تسکین ناحیه درمان معمولا بعد از درمان به بیماران توصیه می‌شود از کیسه یخ استفاده کنند.
 • چند روز اول بعد از درمان باید مراقبت‌ بود و از تحریک یا خراشیدن ناحیه درمان و یا مصرف مواد پاک کننده که موجب خراش سطح پوست می‌شوند خودداری کرد.
 • باند و یا چسب زخم به محافظت از ناحیه درمان و جلوگیری از تحریک آن کمک می‌کند.
 • در طول درمان به‌منظور کاهش خطر ابتلا به تیرگی و التهاب پوست (هیپرپیگمنتاسیون) ناحیه درمان را باید از معرض نور خورشید دور کرد.

چند جلسه درمانی با لیزر مورد نیاز است؟


حذف موهای زائد با لیزر معمولا نیاز به 3 تا 6 جلسه درمانی دارد. تعداد جلسات معمولا به ناحیه درمان، رنگ پوست، زبری مو، عوامل نهفته چون تخمدان‌های پلی کیستیک و جنسیت بستگی دارد.

4 تا 6 هفته بعد از درمان پوست تمیز و عاری از موهای زائد می‌شود. هنگامی که موهای نرم شروع به رشد می‌کنند نوبت جلسه درمان بعدی آغاز می‌شود.

عوارض جانبی


متاسفانه لیزر الکساندرایت نیز مانند لیزرهای دیگر بدون عوارض جانبی نیست. عوارض جانبی ناشی از درمان با لیزر الکساندرایت خفیف و جزئی است.

عوارض جانبی لیزر الکساندریت شامل:

 • درد در طول درمان (خنک کننده پوست موجب کاهش درد می‌شود. گاهی درصورت نیاز از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.)
 • قرمزی، تورم و خارش بعد از درمان از دیگر عوارض جانبی لیزر الکساندرایت است که ممکن است چند روز طول بکشد.
 • گاهی به‌دلیل جذب بیش از حد انرژی نور توسط رنگ دانه پوست ممکن است در سطح پوست شاهد تاول باشیم . البته این مورد به‌ندرت پیش می‌آید و زود برطرف می‌شود.
 • سیستم لیزر الکساندرایت برای پوست‌های تیره مناسب نیست.
 • تغییر در رنگ دانه‌های پوست: گاهی به‌دلیل آسیب سلول‌های رنگ دانه پوست (ملانوتیست) ممکن است مشکل هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های تیره) و یا هیپوپیگمنتیشن (از دست رفتن رنگ دانه پوست) در پوست رخ دهد. در کل لیزرهای آرایشی روی پوست های روشن بهتر از پوست‌های تیره تاثیر می‌گذارد.
 • 10% از بیماران ممکن است شاهد کبودی در بدن باشند. این امر نیز به خودی خود محو می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: گاهی برای درمان و جلوگیری از عفونت زخم ممکن است داروی آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

هزینه


قیمت دقیق لیزر الکساندریت به عوامل متعدد بستگی دارد:

 • اندازه ناحیه درمان
 • تعداد جلسات درمانی
 • هزینه بیمارستان یا مطب
 • هزینه پزشک
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است