درمان و رفع افتادگی پلک با روش های غیرجراحی

افتادگی پلک چشم یا پتوز معمولاً ناشی از شل شدن عضلات و تاندون‌هایی است که عادتاً پلک چشم را در موقعیت مورد نظر نگه می‌دارند. این موضوع باعث می‌شود تا لبه پلک چشم (جایی که مژه‌ها رشد می‌کنند) به طور ناخواسته روی مردمک چشم در نقطه‌ای بسیار پایین قرار بگیرد. این مشکل اغلب باعث محدود شدن میدان دید فرد می‌شود. افتادگی پلک در یک چشم به عنوان پتوز یک‌طرفه شناخته می‌شود و زمانی که هر دو چشم از این مشکل رنج می‌برند، آن را پتوز دوطرفه می‌نامند. اگر پوست بالای پلک بیش از حد پف کرده باشد، این وضعیت را درماتوشالازیس (Dermatochalasis) می‌نامند. افتادگی پلک ممکن است از زمان تولد مشاهده شود که به آن پتوز مادرزادی گفته می‌شود؛ و هنگامی که این مشکل بعداً در سنین بالاتر بروز کند، آن را پتوز اکتسابی می‌نامند. پتوز یا افتادگی پلک چشم ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد.

اگر متوجه شدید که پلک بالاییتان افتاده است تا حدی که چشمان شما دچار پارگی یا عفونت شده، بهتر است برای درمان و رفع پوست اضافه در پلک، خصوصاً در پلک بالایی چشمتان اقدام کنید. این وضعیت همچنین به خاطر کاهش در میزان الاستیسیته پوست بروز می‌کند. در این حالت بافت همبندی که در زیر پوست قرار دارد، شل می‌شود و پلک به نظر افتاده می‌آید.

روش‌های غیر جراحی مختلفی برای درمان افتادگی پلک موجود می‌باشند از جمله کرم‌های لیفت چشم، هایفو تراپی، لیزر فرکشنال CO2، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لیفت با نخ. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شیوه‌های درمان غیر جراحی رفع افتادگی پلک و یا رزرو نوبت در مطب دکتر شمس می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

علت افتادگی پلک‌ها چیست؟


چند علت احتمالی برای افتادگی پلک وجود دارد. شاید شک کنید که علت افتادگی پلک‌ها آلرژی‌ها هستند، اما پتوز واقعی پلک چشم به آلرژی مربوط نیست. علت افتادگی پلک می‌تواند ریشه در مشکلی خوش‌خیم و بی‌خطر داشته باشد، اما می‌تواند از مشکلی جدی‌تر نیز پدید آید. عوامل متعددی می‌توانند بر عصب‌ها، پوست، یا عضلات پلک‌ها اثرگذار باشند و منجر به افتادگی پلک شوند.

عضلات بالابرنده عضلاتی هستند که به پلک‌هایتان اجازه می‌دهند تا حرکت کنند و این عضلات می‌توانند به خاطر افزایش سن یا وارد آمدن آسیب ضعیف شوند. همچنین برخی افراد ممکن است از بدو تولد عضلات چشمی ضعیفی داشته باشند و ممکن است در اوایل زندگی‌شان دچار افتادگی پلک شوند. در ادامه به فهرستی از علت‌های احتمالی افتادگی پلک اشاره خواهیم کرد:

  • اختلالات و بیماری‌های عصبی مثل ضعف عضلانی یا فلج بل
  • آسیب عصبی یا یک گل‌مژه‌ی موقت (التهاب و ورم پلک)
  • سردردهای خوشه‌ای
  • جراحی معمولی برای آب ‌مروارید یا جراحی لیزیک چشم ممکن است به خاطر کشیده شدن عضله و تاندون چشم، منجر به افتادگی پلک شوند.
  • افتادگی پلک ممکن است به غده‌ی تیروئید مربوط و می‌تواند نشانه‌ای از پرکاری تیروئید باشد.

علائم


افتادگی پلک چشم می‌تواند باعث کاهش میزان دید شما گردد، البته این به مقدار پوشیده شدن مردمک چشم بستگی دارد؛ پلک چشم ممکن است تنها کمی حالت افتاده داشته باشد یا ممکن است کل مردمک را بپوشاند.

در شرایطی دیگر، فرد ممکن است متوجه هیچ نشانه‌ای نشود. علاوه بر داشتن پلکی افتاده علائم و نشانه‌های دیگری نیز ممکن است دیده شوند ازجمله:

  • آبکی بودن یا خشک بودن بیش‌ازحد چشم‌ها
  • داشتن چهره‌ای خسته و فرسوده
  • چروک‌های ناهموار و به‌هم‌ریخته در پلک

کودکان همچنین ممکن است حالات و شکل‌های بخصوصی را در صورتشان انجام دهند که می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات در دیدشان باشد. به‌طور مثال ممکن است سرشان را به عقب حرکت دهند یا ابروهایشان را برای دیدن چیزی بالا ببرند.

تشخیص


معاینات چشمی منظم به همه‌ی افراد، چه کودکان و چه بزرگسالان، بسیار حائز اهمیت است. انجام یک تست بینایی ساده با یک چارت بینایی‌سنجی یا یک معاینه با دستگاه اسلیت لمپ می‌تواند به تعیین میزان شدت افتادگی پلک کمک کند. برای تشخیص افتادگی پلک، تست‌های بینایی‌سنجی کامل و یک معاینه‌ی فیزیکی برای مشخص کردن علائم و سابقه‌ی پزشکی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که پزشک مشکوک به وجود علت زیرساختی مانند دیابت یا اختلالات ایمنی باشد، ممکن است به بیمار انجام آزمایش خون را توصیه کند. همچنین، اگر پزشک به وجود اختلالات ساختاری در اطراف چشم مشکوک باشد، ممکن است انجام عکس‌برداری رادیولوژی را توصیه کند.

درمان افتادگی پلک


کرم‌های چشمی

کار اکثر کرم‌های لیفت کننده‌ی چشم، تشکیل یک‌ لایه‌ی نازکی روی پوست است که وقتی خشک می‌شود به ‌آرامی پوست را می‌کشد؛ یا چروک‌ها را پر می‌کند تا حدی که کمتر مشخص شوند و چشم‌ها به‌صورت بالا رفته به نظر بیایند؛ یا با برجسته کردن پوست در چروک‌های پلک چشم عمل می‌کنند که آن‌ها را جوان‌تر و زیباتر می‌سازند.

اگر به‌طور منظم از این کرم‌های لیفت چشم استفاده می‌کنید، مطمئناً قادر به رفع چروک‌‎ها و کاهش افتادگی پوست اطراف چشم خواهید بود.

تزریق بوتاکس

برای بالا کشیدن پلک‌های بالای چشم بدون روش‌های جراحی، بوتاکس را به عضلاتی که ابرو را پایین می‌آورند، تزریق می‌شود که شامل ماهیچه‌‌ی اخم یا چین دهنده بین ابروها و عضله‌ی حلقوی چشم در اطراف مدخل چشم تزریق می‌باشند. تزریق به این عضلات به ابرو اجازه‌ بالا رفتن و از این‌رو بازتر شدن پلک‌های بالای را می‌دهد. یک پزشک و تزریق کننده‌ی ماهر می‌تواند اطراف چشم را شکل و حرکت دهد. نتیجه‌ این کار لیفت ابرو و بازتر کردن پلک‌ها باشد. اغلب از ترکیبی از خواص فرم دهی بوتاکس و ژل‌های تزریقی موقتی استفاده می‌کنند.

تزریق ژل

لیفت و بالا کشیدن پلک چشم به روش‌های غیر جراحی می‌تواند به بازیابی فوری حجم مورد نظر در چند دقیقه با استفاده از تزریق ژل از جمله ژل رستالین کمک کند. در این روش پوست افتاده‌ی پلک چشم پر می‌شود و همچنین ناحیه‌ی اطراف چشم را بالا می‌برد و ظاهر جوان و زیبایی آن را بازمی‌گرداند. پزشک شما چندین بار تزریق را در نقاط کوچکی انجام می‌دهد آن‌ها را ماساژ می‌دهد و به ‌دقت آن در جهت مورد نظر فرم می‎دهد. این روش حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. این روش باعث جوان‌سازی چهره‌ی خسته و پیر می‌شود و نتایج حاصل از آن می‌توانند از 12 تا 1 دوام داشته باشند.

هایفوتراپی

تکنولوژی هایفو  یک روش غیر جراحی و غیرتهاجمی برای سفت کردن و کشیدن پوست و رفع افتادگی پلک است که از امواج صوتی متمرکز (اولتراسوند) و فرآیند طبیعی بهبودی بدن فرد برای بالا کشیدن پوست شل و افتاده استفاده می‌کند. هایفوتراپی بافت‌های عمیق زیرپوست را که معمولاً با روش‌های تهاجمی درمان می‌شوند را به ‌دقت بدون هیچ مداخله جراحی مورد هدف قرار می‌دهد.

لیزر CO2 فرکشنال

لیزر فرکشنال بر روی لایه‌های عمیق پوست اطراف چشم‌ها اثر می‌گذارد و باعث برجسته شدن چروک‌ها، سفت شدن پوست، لیفت ابروها و پلک‌های افتاده و بهبود ظاهری فرد می‌شود. این نوع لیزر از اشعه‌های تنظیم‌شده‌ای به باریکی برای نفوذ در پوست و درمان قسمتی از پوست در یک‌زمان استفاده می‌کند. این اشعه‌های لیزری کلاژن‌های فرسوده در چروک‌ها را تخریب و منقبض می‌کنند و فرآیند بهبودی طبیعی بدن را تحریک می‌کنند تا کلاژن‌های جدید و جوانی را در پوست تولید کند. این عملکرد باعث می‌شود تا چروک‌های اطراف چشم کشیده، سفت و صاف شوند.

لیفت با نخ

لیفت با نخ شامل قرار دادن بخیه‌های ضد افتادگی در زیر سطح پوست برای لیفت پلک چشم و رفع افتادگی پلک می‌شود. این روش از طریق تحریک تولید کلاژن جدید باعث بالا کشیدن و سفت کردن پوست می‌شود ازاین ‌رو راه‌حلی برای رفع چین ‌و چروک‌ها، بستن منافذ و حجم‌دهی می‌باشد. این روش تنها به برش‌هایی بسیار کوچک نیاز دارد. این روش همچنین با بی‌حسی موضعی در مطب پزشک انجام می‌گیرد. فرایند کامل درمان تنها کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع افتادگی پلک با روش های غیرجراحی
3.82 از 11 رای