درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو

ریزش مو مشکل شایعی است که مایه ناراحتی بسیاری از بانوان و آقایان می‌شود، البته آقایان بیشتر مستعد طاسی هستند. پیشرفت‌های جدیدی که در زمینه تکنولوژی و علم حاصل شده است، امروزه ما را به جایی رسانده است که می‌توانیم بر این مشکل نیز غلبه کنیم و دوباره موهایی پرپشت داشته باشیم. مزوتراپی مو درمانی مکمل یا جایگزین نیست. در این روش داروهایی از طریق تزریق جلدی یا زیرپوستی به موضع مورد نظر تزریق می‌شود. انتظار می‌رود که مزوتراپی گردش خون را بهبود، تولید کلاژن را تحریک و با خنثی کردن اثر  هورمون DHT ریزش مو را متوقف کند، کیفیت موهای موجود را بهبود دهد و به رشد سالم‌تر مو کمک کند.

مزوتراپی مو درمانی مناسب برای تمام افرادی است که می‌خواهند با بهره‌گیری از یک روش غیرجراحی سریع و بدون درد با ریزش مو مقابله کنند. مزوتراپی ریزش مو را متوقف می‌کند و باعث رویش موی جدید می‌شود. هرچه مزوتراپی سریع‌تر شروع شود، نتیجه بهتری را به دست می‌دهد، اگر تمام موها ریخته باشد، ممکن است نتوان با مزوتراپی به نتیجه رسید. برای انجام مزوتراپی نیازی به مرخصی گرفتن نیست و می‌توانید این درمان را در ساعت استراحت یک روز کاری نیز انجام دهید. پزشک در جلسه مشاوره وضعیت مو و پوست سر را بررسی می‌کند، دلایل و علل احتمالی ریزش مو را تعیین می‌کند و در صورت لزوم مزوتراپی را انجام می‌دهد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان  ریزش مو با روش مزوتراپی می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602 تماس بگیرید.

علل ریزش مو


به طور متوسط روزانه 100 ـ 50 تار مو می‌ریزد، البته ما متوجه ریزش این تعداد نمی‌شویم. بااین حال برخی با ریزش موی شدیدی مواجه می‌شوند که باعث کم‌پشتی موها و ایجاد لکه‌های طاسی بزرگی روی سر می‌شود.

کم‌پشت شدن موها یکی از پی‌آمدهای طبیعی افزایش سن است، البته تغییرات هورمونی، ابتلا به بیماری‌های گوناگون و ژنتیک نیز باعث ریزش مو می‌شود. گاهی اوقات ممکن است موها ضعیف شود و دسته‌های بزرگ مو هنگام استحمام یا شانه کردن بریزد. همچنین باید عفونت‌های پوست سر، ناراحتی‌های تیروئید یا بیماری‌های پوستی را نیز در نظر گرفت، چون این عوارض می‌تواند به ریزش مو بیانجامد یا ریزش مو را تشدید کند.

مزوتراپی مو چیست؟


مزوتراپی مو درمانی غیرتهاجمی است و در این روش تزریق‌های بسیار کوچکی زیر لایه اپیدرم پوست انجام می‌شود. هدف از این تزریق‌ها تحریک مزودرم به منظور درمان عارضه‌های متعدد است. هیچ ترکیب یا فرمولاسیون تعریف شده‌ای برای تزریق‌های مزوتراپی وجود ندارد. از آنجایی که شرایط و نیازهای هر بیمار منحصر به فرد است،  پزشک پوست و مو تلاش می‌کند تا داروهای لازم را به نحوی ترکیب کند تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. پزشک در اکثر موارد موادی را تزریق می‌کند که برای بیمار سودمند و ضروری می‌داند. برای مثال معمولاً ترکیبی از مواد معدنی، آمینواسیدها، نوکلئیک اسیدها و کوآنزیم‌های استخراج شده از گیاهانی تزریق می‌شود که گردش خون را در ناحیه تحت درمان افزایش می‌دهند تا به این ترتیب مواد مغذی به سلول‌ها برسد و اثر جوانسازی مورد نظر به دست آید.

مزایا


مزوتراپی مو روشی کارآمد برای درمان ریزش مو است که عارضه‌های زیر را به نحوی موثر درمان می‌کند:

 • درمان آلوپسی غیرآندروژنیک
 • ترمیم آسیب دیدگی و پیری زودرس موها در اثر عامل‌های محیطی مانند آفتاب، آلودگی و ...
 • تحریک سلامتی و رشد مو
 • درمان ریزش مو با الگوی زنانه
 • رفع مشکل شوره و چربی پوست سر
 • درمان کم‌پشت و ضعیف شدن موها
 • به دست آوردن نتایجی چشمگیر، طبیعی و یک‌دست
 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی: بی‌حسی موضعی برای به حداقل رساندن ناراحتی بیماران کافی است.
 • درد ناشی از مزوتراپی مو بسیار کم است.
 • مزوتراپی نیازی به آمادگی قبل و مراقبت پس از درمان ندارد.
 • دوران بهبود مزوتراپی مو بسیار کوتاه است و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست.
 • چنانچه بیمار سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرد و رژیم غذایی مناسب داشته باشد، نتایج مزوتراپی ماندگاری بالایی خواهد داشت.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟


تمام افرادی که ریزش مویشان هنوز در مراحل اولیه است، می‌توانند برای درمان ریزش مو از مزوتراپی بهره بگیرند. مزوتراپی محدودیت سنی ندارد و هم برای بانوان و هم برای آقایان مناسب است. بعضی از نشانه‌هایی که مواجهه با آنها می‌تواند دلیل خوبی برای انجام مزوتراپی باشد، عبارت است از:

 • کم‌پشت شدن موها
 • ریزش موی سکه‌ای
 • عقب رفتن خط رویش مو
 • کم‌پشت شدن فرق سر
 • طاسی

مزوتراپی مو لزوماً آلوپسی (طاسی با الگوی مردانه) را درمان نمی‌کند. مزوتراپی موی سر در دوران بارداری، شیردهی، در صورت ابتلا به بیماری‌های ایمونولوژی، سرطان و دیابت و در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد خون توصیه نمی‌شود.

مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟


مزوتراپی مو مواد معدنی و ویتامین‌هایی را جایگزین می‌کند که در اثر بالا رفتن سن از بین رفته است. این داروها گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند. محلول سلول‌های بنیادی مستقیماً در ریشه‌های فولیکول‌ها مو تزریق می‌شود. این مخلوط می‌تواند برای مدتی طولانی اثر هورمون DHT تولید شده در بدن را خنثی کند تا موها به خوبی رشد کنند.

سه ماده اصلی که در روش مزوتراپی به کار برده می‌شود، عبارت‌اند از:

 • گلوتاتیون: آنتی اکسیدانی که قابلیت آن در تحریک سلول‌های رشد به اثبات رسیده است.
 • فاکتور رشد فیبروبلاست و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی که به رویش مجدد مو کمک می‌کنند.

پزشک نوعی درم ابریژن را قبل از تزریق روی پوست سر انجام می‌دهد. درم ابریژن بخش مهمی از درمان است، چون هدف از مزوتراپی موی سر این است که مواد تزریق شده در لایه‌های عمقی‌تری از پوست نفوذ کند. یک جلسه مزوتراپی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. معمولاً توصیه می‌شود که 10 جلسه درمان در فواصل 6 تا 12 ماهه انجام شود.

دوران بهبود


از بیمار خواسته می‌شود سر را حداقل تا 12 ساعت نشوید، اما صبح روز بعد مشکلی برای شستن سر وجود ندارد. پزشک از بیمار می‌خواهد پوست سر را دو یا سه بار در روز، هر بار به مدت چند دقیقه به آرامی ماساژ دهد تا به این ترتیب دارو به طور یکنواخت در پوست سر پخش شود. همچنین بیمار باید مراقب باشد که سر را به مدت حداقل 4 ـ 3 هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهد.

نتیجه


نتایج لزوماً پس از نخستین جلسات درمان قابل مشاهده نیست، اما ترمیم مو چند هفته پس از مزوتراپی محسوس است. رشد موی جدید در ناحیه‌های تحت درمان پس از شش هفته شروع می‌شود و به تدریج دارای همان ساختار ممعمولی مو می‌شود.

مزوتراپی موی سر درمانی چندجلسه‌ای است و درمان باید در وقفه‌های زمانی مناسب تکرار شود. به طور متوسط باید پنج جلسه درمان ظرف 6 ـ 4 ماه تکرار شود تا نتیجه دلخواه به دست آید. با این حال تعداد جلسات لازم درمان ثابت نیست و به شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد.

عوارض مزوتراپی مو


مزوتراپی مو درمانی بسیار سودمند است که هیچ‌گونه عوارض جانبی شدیدی ندارد. البته مزوتراپی عوارضی جزئی را به دنبال دارد که موقتی است:

 • سوزش خفیفی که در طول درمان و پس از آن حس می‌شود.
 • قرمزی و ورم مختصری که پس از مزوتراپی بروز می‌یابد و ظرف چند روز از بین می‌رود.
 • در برخی بیماران حساسیت به مواد شیمیایی تزریق شده مشاهده می‌شود.
 • ممکن است ناحیه تزریق عفونت کند.
 • ورم و برآمدگی زیر پوست به ندرت مشاهده می‌شود.
 • تحریک و التهاب نیز به ندرت در بافت‌های پوستی بروز می‌یابد.

هزینه


هزینه مزوتراپی مو به روش انجام شده، به تعداد جلسات درمان، هزینه پزشک و ناحیه تحت درمان بستگی دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است