درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

منافذ پوستی برای حفظ سلامت پوست ضروری هستند. این منافذ به پوست کمک می‌کنند تا هیدراته باقی بماند و به آن امکان نفس کشیدن بدهند. همچنین، منافذ باز پوست مسئول حذف سموم بدن هستند و اغلب روی بینی که در آن غدد چربی هست، مشاهده می‌شوند. گاهی اوقات این منافذ به علت مسدود شدن و انقباض از هم باز می‌شوند. این عارضه‌ی پوستی به طور معمول قابل درمان نیست، اما باعث ایجاد نگرانی مرتبط با زیبایی می‌شود زیرا ظاهری از بافت ناصاف در پوست ایجاد می‌کند و باعث ایجاد رنگ کدر در پوست می‌شود. منافذ عمدتاً بر روی گونه‌ها و بینی مشاهده می‌شوند و گاهی اوقات باید از جای جوش‌های سوراخ سوراخ تمایز داده شوند. افرادی که پوست چرب دارند، در برابر منافذ باز آسیب پذیرتر هستند. غدد چربی بیش از حد فعال رایج‌ترین دلیل منافذ باز پوستی هستند. منافذ باز باید تحت درمان قرار گیرند زیرا اغلب با چربی پوست و چرک بسته شده و منجر به ایجاد جوش‌های سر سفید و سر سیاه می‌شوند.

آیا از هر روز آرایش کردن برای پوشاندن منافذ باز پوستتان خسته شده‌اید؟ منافذ باز یک نگرانی پوستی شایع برای بیماران است، به ویژه اگر قابل مشاهده باشند. منافذ باز هنگامی که فولیکول‌ها با چربی اضافی پوست یا موم اکسید شده پر شوند بیشتر قابل مشاهده هستند. اگر منافذ برای مدت زمان زیادی رها شوند، شخص می‌تواند دچار ازدحامی از جوش‌های سرسیاه و آکنه شود.

در مطب دکتر شمس ما دارای مجموعه‌ای از گزینه‌های پیشرفته‌ی درمانی هستیم که با استفاده از آنها درمان مطابق با نیازهای فرد انجام می‌گردد. پزشک، منافذ باز پوستتان را بررسی خواهد کرد تا ببیند چه گزینه‌ای در میان درمان‌های مختلفی که شامل میکرودرم ابریژن، پیلینگ، IPL، لیزر درمانی است، برای شما گزینه‌ی مناسب است. برای دریافت مشاوره تخصصی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر شمس می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

منافذ باز پوست چیست؟ 


منافذ محلی برای تجمع فولیکول‌های مو و تشکیل چربی پوست توسط غدد چربی می‌باشند. اگر به اندازه کافی نزدیک شوید می‌توانید منافذ فولیکول مو را با چشم غیر مسلح خود ببینید، بر خلاف منافذ عرق که برای دیدن بسیار کوچک هستند. منافذ همیشه امکان بالا آمدن روغن و فولیکول مو را فراهم می‌کنند. همه دارای این منافذ باز پوست در سرتاسر بدن خود به جز کف پاها و کف دست‌ها هستند.

هنگامی که منافذ روی پوست شما تنگ است، می‌تواند نور بیشتری را منعکس کند، بنابراین پوست جوان‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسد. چربی که پوست تولید می‌کند، می‌تواند در داخل منافذ به دام افتاده، اکسید شود و پوست را تیره‌تر کند.

دلایل


ژنتیک

اگر پدر و مادر شما دارای منافذ بزرگ هستند، احتمال این وجود دارد که شما احتمالا این ویژگی را به ارث ببرید.

پوست چرب

با تولید بیش از حد چربی، منافذ مسدود می‌شوند که باعث التهاب داخل منافذ می‌شود. چربی اضافه‌ی پوست و التهاب، دیواره‌های منافذ را گسترش داده و گشاد می‌کند. در نهایت، حالت کشسانی کاهش می‌یابد و روزنه بزرگ می‌شود.

عرق کردن

عرق کردن بیش از اندازه می‌تواند منافذ را باز کرده و باعث شود بزرگ‌تر به نظر برسند.

سن

افراد سالخورده به دلیل کاهش فعالیت بازسازی سلولی؛ اغلب خاصیت کشسانی و سفتی پوست را از دست می‌دهند. این باعث می‌شود منافذ بزرگتر شوند. تخریب پروتئین‌های طبیعی که مسئول حفظ بافت و رنگ پوست هستند قابلیت کشسانی پوست را کاهش می‌دهند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور مداوم

منافذ باز همچنین می‌توانند مرتبط با قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید باشند که منجر به از دست رفتن کلاژن (قابلیت ارتجاعی) شده و ظاهری کشیده از منافذ با اندازه‌ی عادی ایجاد می‌کنند.

بهداشت

شستشوی ناکافی صورت و پاک نکردن آرایش قبل از خوابیدن می‌تواند باعث به وجود آمدن منافذ باز شود. محافظت نکردن از پوست در معرض نور خورشید نیز باعث ایجاد منافذ بزرگ می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به کلاژن موجود در پوست آسیب می‌رساند که منجر به کاهش قابلیت کشسانی پوست و افزایش اندازه منافذ پوست می‌شود.

آرایش

آرایش به جای پنهان کردن منافذ، باعث می‌شود بزرگ‌تر به نظر برسند. اگر آرایش را پاک نکنید، آرایش روی صورت حالت ماسیده می‌شود و باعث برجسته شدن و چشمگیر شدن منافذ می‌شود. همچنین، لوازم آرایشی یک آهنربا برای چربی و خاک است که منافذ پوست شما را برجسته و قابل مشاهده می‌کند.

موارد دیگر

تغییرات هورمونی یکی از دلایل اصلی برای منافذ باز پوست هستند. همچنین سیگار کشیدن نیز می‌تواند منجر به کم آب شدن پوست و ایجاد منافذ باز شود.

تصورات غلط رایج در مورد منافذ باز پوست


می‌توانید منافذ را کوچک کرده یا ببندید

این یک تصور غلط عمده است. شما نمی‌توانید منافذ را کوچک کنید یا ببندید. آنها باید باز بمانند تا پوست شما نفس بکشد و اجازه دهند چربی و سایر مواد از پوست شما خارج شوند. تنها چیزی که می‌توانید انجام دهید برای اینکه منافذ قابل دیدن نباشند، کاهش اندازه‌ی منافذ است. این کار را می‌توان با تمیز کردن مواد گیر افتاده در منافذ انجام داد که باعث می‌شود کمتر قابل مشاهده باشند.

بخار می‌تواند منافذ را باز کند

این یکی دیگر از تصورات غلط رایج است. تمام کاری که بخار انجام می‌دهد این است که کمک می‌کند مواد گیر افتاده در منافذ پوست را کم کنید تا منافذ تمیز شوند. استفاده از محصولات حرفه‌ای بسیار مهم است زیرا تمیز کردن نامناسب تنها باعث آسیب بیشتر می‌شود.

گزینه‌های درمان


گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند در به حداقل رساندن و از بین بردن منافذ باز پوست مورد استفاده قرار گیرند. این گزینه‌ها عبارتند از:

تمیز کردن

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌های کاهش منافذ باز، اجرای یک روال روزانه برای تمیز نگه داشتن دائمی پوست است. از یک پاک کننده‌ی ملایم دو بار در روز برای لایه‌برداری استفاده کنید تا پوست بیش از حد خشک نشود. شما می‌توانید پاک کننده‌ای را در نظر بگیرید که حاوی یک لاکتیک ملایم یا اسید سالیسیلیک برای باز کردن منافذ است.

لایه برداری شیمیایی

در لایه‌بردای شیمیایی از انواع مختلفی از اسیدهای تجویزی مانند سالیسیلیک، لاکتیک، رتینول و اسید تری کلرواستیک برای برداشتن لایه‌های بیرونی پوست مرده استفاده می‌شود که پوست تازه‌تر، سالم‌تر و نرم‌تر زیر آن را آشکار می‌کند.

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یک روش لایه‌برداری پوست است که با افزایش تولید کلاژن، پوست را تازه‌تر و صاف‌تر می‌کند. این روش می‌تواند منافذ باز پوست و جای آکنه را کاهش دهد. زمان بهبودی این روش بسیار کم است و ممکن است با قرمزی و پوسته‌پوسته شدن همراه باشد. معمولاً برای درمان و کاهش منافذ باز پوست، چند جلسه حتی 2 جلسه درمان کافی است و نتایج طولانی مدت قابل مشاهده است.

آی پی ال (IPL)

درمان پالس نور با شدت بالا (IPL) همچنین برای اصلاح بافت و ظاهر منافذ بسیار عالی است. پوست تنها پس از یک جلسه درمان بهبود می‌یابد. IPL  سبب تنگ شدن منافذ می‌شود، درخشش کلی به پوست می‌دهد و یا هرگونه قرمزی یا لکه‌های قهوه‌ای ناخواسته را از بین می‌برد.

بوتاکس

روش جدید استفاده از بوتاکس می‌باشد، هرچند در این روش به جای عضلاتی که حرکات صورت را کنترل می‌کنند، بوتاکس بطور سطحی در لایه‌های بالایی پوست تزریق می‌شود. تاثیر بر عضلات کوچکی که تنها غدد چربی را کنترل می‌کنند به نظر از گسترش منافذ جلوگیری می‌کند، بنابراین در بیمارانی که تحت درمان با تزریق بوتاکس بصورت سطحی قرار گرفته‌اند منافذ کوچک‌تر می‌گردند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش موثر برای کاهش منافذ بزرگ پوست است. نیدلینگ پوست با نفوذ عمقی به لایه‌های زیرین پوست بصورت بی‌خطر، واکنش طبیعی بدن برای بهبود زخم را شروع می‌کند که باعث تولید و توزیع کلاژن جدید شده و با پر کردن منافذ بزرگ آنها را کوچک‌تر می‌کند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن به حذف سلول‌های مرده و خشک از سطح پوست که باعث کاهش تراکم شده و منجر به ایجاد منافذ بزرگ می‌شود، کمک می‌کند. این روش به خصوص برای جوش‌های سر سفید که عامل اصلی منافذ بزرگ هستند، موثر است و همچنین باعث تحریک رشد کلاژن می‌شود که ظاهر سالم پوست را افزایش می‌دهد.

مراقبت از پوست


  • استفاده از یک پاک‌کننده حاوی اسید گلیکولیک می‌تواند به طور موثر چربی‌های اضافی و سلول‌های مرده پوست را حذف کرده و باعث کاهش منافذ بزرگ شود.
  • این پاک‌کننده با کاهش تجمع سلول‌های مرده‌ی پوست که می‌توانند باعث انسداد و بزرگ شدن منافذ شوند، منجر به روشن شدن پوست می‌شود.
  • همچنین، استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب هنگام انجام درمان میکرودرم ابریژن یا لایه‌برداری شیمیایی برای کاهش هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های تیره) بعد از التهاب و واکنش رتینوئید بسیار مهم است.
به این پست امتیاز دهید.
درمان و بستن منافذ باز پوست صورت
4.5 از 2 رای