درمان و اصلاح صورت نامتقارن بدون جراحی

هیچ صورتی کاملا متقارن نیست اگر چه این عدم تعادل، اغلب چندان محسوس نیست. به دلایل مختلف، مانند مشکلات هنگام تولد، جراحات و بیماری‌ها، صورت نامتقارن ممکن است قابل توجه گردد که شامل انحنا در زاویه بینی، عدم تراز گوش‌ها، پلک افتاده و .... می‌شود. خوشبختانه، امروزه با درمان‌های زیبایی غیر جراحی مانند ژل‌های مختلف، تقارن صورت، بدون جراحی قابل دستیابی است. فارغ از شدت عدم تقارن صورت، بازیافتن ظاهری طبیعی و مفید فایده بودن برای نیازهای شما می‌تواند اعتماد به نفس و رضایت کلی شما از ظاهرتان را تقویت کند. گاهی، کوچک‌ترین تغییر می‌تواند تاثیر عمیقی بر ظاهر یک فرد داشته باشد. تعادل و تقارن، مشخصه‌های زیبایی هستند و پزشکان به این نکته واقف هستند. پزشک باید رابطه نسبی بین گونه، چانه، بینی و خط فک را بداند و بتواند آن تغییر ظریفی که نسبت صورت شما را تغییر می‌دهد را ایجاد کند.

ضرورتی ندارد که صورت به‌ طور کامل متقارن باشد، ولی برای ایجاد تعادل بهتر بین دو نیمه صورت، این تعادل، مطلوب است. همکاران ما در مطب دکتر شمس چند گزینه غیرجراحی به منظور بهبود تقارن صورت در جهت زیبایی بیشتر و ظاهر طبیعی‌تر پیشنهاد می‌کنند. بنابر ماهیت گوناگون و گسترده عدم تقارن‌ها، انتخاب روش درمان به تحلیل و بحث عمیق در جلسه مشاوره نیاز دارد. پزشک، بهترین گزینه‌ها برای بهبود نهایی را پیشنهاد خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت، با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس بگیرید.

علل صورت نامتقارن


علل صورت نامتقارن را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  •  وراثتی، با منشاء ژنتیکی یا مادرزادی
  •  وابسته به رشد، در حین رشد و نمو به‌ وجود می‌آید.
  • اکتسابی، ناشی از جراحات، جراحی یا بیماری

اگر عدم تقارن در هنگام تولد یا نوزادی مشاهده نشود و هیچ سابقه مشخصی از جراحت یا بیماری صورت برای ایجاد عدم تقارن وجود نداشته باشد، ممکن است تشخیص عامل و سبب این مشکل، دشوار باشد. به همین دلیل، معمولا با عنوان ایدیوپاتیک (ناشناخته) یا به عنوان عدم تقارن رشد و نمو شناخته می‌شود. هرگونه نقص در مرز صورت، تغییر شکل یا عدم تقارن (خفیف یا شدید) با افزایش سن، به‌ دلیل کشسانی کمتر بافت، آتروفی بافت نرم و تغییرات گرانشی، بیشتر مشخص می‌شود. به همین دلیل، عدم تقارن‌هایی که در اولیل بزرگسالی چندان مشکل آفرین نبودند، ممکن است بعدها در زندگی موجب دغدغه و نگرانی شوند.

مشاوره


بسیار مهم است که بیماران به همه جنبه‌های اصلاح صورت نامتقارن، پیش از تصمیم‌گیری برای هرگونه درمان، واقف باشند. این سیاست پزشک است که موفقیت او به‌ عنوان یک پزشک نه فقط به مهارت‌های او بلکه به توانایی در درک کامل نیازها و اهداف بیماران نیز بستگی دارد. پزشک، شما را تشویق می‌کند هر سوالی که در نظر دارید بپرسید و همه نگرانی‌هایتان را با او درمیان بگذارید. رسیدن به اهدافتان، مستلزم یک تلاش گروهی است. برای رسیدن به نتایج منطبق با انتظاراتتان یا حتی بیش از آنها، شما به همراه پزشکتان باید بر مسائل مربوط به زیبایی و روش‌های درمان توافق داشته باشید.

اصلاح صورت نامتقارن


اصلاح صورت نامتقارن می‌تواند از چند روش انجم شود و عمدتا به موارد زیر بستگی دارد:

  • علت عدم تقارن صورت
  •  شدت عدم تقارن

پزشک، با معاینه شما و بررسی شرایط می‌تواند این مسئله را تعیین کند که آیا درمان پوستی غیرجراحی مانند بوتاکس مناسب خواهد بود یا نه. اگر عدم تقارن، مسئله کوچکی در بافت نرم باشد، آنگاه بوتاکس یا تزریق ژل، می‌تواند درمان مناسبی باشد.

تزریق بوتاکس

در حالی که اکثر افراد، بوتاکس را داروی ضد پیری می‌دانند، ولی این دارو برای بیمارانی که از فلج اعصاب صورت منجر به عدم تقارن در صورت، رنج می‌برند نیز مفید است. افراد، به‌ دلایل مختلف، ممکن است دچار فلج اعصاب صورت شوند که در آن، عضلات یک طرف صورت از کار می‌افتند. این امر موجب عدم تعادل می‌شود زیرا یک سمت صورت بی حرکت می‌شود و سمت دیگر، به‌دلیل عدم مقاومت سمت فلج شده، حرکاتی بیش از حد خواهد داشت. این امر موجب می‌گردد صورت آنها، در حالت بی‌حرکت و بیشتر در حین حرکت، به یک سمت کج شود. دلیل تزریق بوتولینوم توکسوئید، آن است که عضلات سمت نرمال را تا حدودی فلج سازد و تفاوت بین دو طرف صورت، کمتر شود. این کار از روش‌های جراحی عمده جلوگیری می‌کند، ایمن و بی‌خطر است و هیچ عارضه جانبی ندارد. این کار می‌تواند به راحتی، بدون محدودیت در روند خوراک و کار بیمار، به‌صورت سرپایی انجام شود. از آنجا که این تاثیر، تنها 3-6 ماه دوام دارد، باید تا زمانی که بیمار بخواهد ظاهر خود را حفظ کند، تکرار شود.

تزریق ژل برای گونه

ژل‌های قابل تزریق، از جمله جوویدرم، می‌توانند برای تغییر اندام‌های صورت، مانند گونه و چانه، در جهت اصلاح صورت نامتقارن، مورد استفاده قرار گیرند. با بازیابی حجم از دست رفته یا ایجاد مرزهای کامل و نرم، می‌توانید به ظاهری جوان‌تر دست یابید و تعادل بین اندام‌های صورت خود را بهبود بخشید. برای انجام این کار، مقداری ناراحتی وجود دارد ولی این ناراحتی فقط به تزریق داروی بیحسی موضعی محدود است. قبل از درمان صورت نامتقارن، گونه‌های شما در حالت ایستاده برای بهترین جای تزریق، علامت زده می‌شوند. سپس، به این ناحیه ژل تزریق می‌شود تا مشکلاتی صورت برطرف شود. به‌دلیل اثرات تزریق داروی بیحسی موضعی، بهتر است تا روز بعد استراحت کرده و پس از 36 تا 48 ساعت، دوباره کار خود را شروع کنید. تاثیر ماده بیحسی تقریبا 6 ساعت پس از انجام تزریق از بین می‌رود و توصیه می‌شود در آن حدود زمانی، برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی، مسکن مصرف کنید. لطفا از استفاده آسپیرین یا مسکن‌های غیراستروئیدی مانند بروفن یا نوروفن بپرهیزید زیرا این داروها ممکن است موجب کبودی بیشتر شوند. بهتر است 1-2 ساعت پیش از انجام تزریق، نیز برای به حداقل رساندن کبودی، از این داروها استفاده نکنید. به‌ دلیل تورم سریع ناشی از این تزریق، نتیجه نهایی به مدت حدود 3-4 روز، قابل مشاهده نخواهد بود. در طی آن زمان، اگر هرگونه عدم تقارنی دیده شود، معمولا به‌دلیل دوره بهبود درمان است که حدود 4 روز، کاملا طبیعی است. از شما خواسته می‌شود برای پیشگیری از جابجایی ژل قبل از تثبیت نهایی، به مدت 3-4 روز، به پشت بخوابید و نه به پهلوها. در طول این مدت، لطفا از لمس و ماساژ دادن گونه‌ها بپرهیزید زیرا این کار می‌تواند موجب جابه‌جا شدن ژل از محل موردنظر شود.

تزریق ژل برای چانه

ژل‌ها را می‌توان برای طویل نمودن چانه و حصول تناسب کامل صورت، برجسته نمودن چانه به سمت جلو یا پایین یا ایجاد تناسب بین بینی، لب‌ها و چانه، تزریق نمود. ژل‌ها را می‌توان برای پرکردن چروک‌ها، جای زخم و بخیه نیز استفاده نمود که در غیر اینصورت ممکن است ظاهر چانه با مشکل مواجه شود. ژل‌ها را می‌توان برای اصلاح خط آرواره و ایجاد ظاهری قوی‌تر یا ایجاد هماهنگی آن با دیگر اندام‌های صورت و اصلاح صورت نامتقارن، استفاده نمود. اصلاح صورت نامتقارن بدون جراحی، با ژل‌ها، روشی موثر و بی‌خطر نسبت به روش‌های جراحی، از جمله ایمپلنت، است. اصلاح عدم تقارن صورت روشی ساده است که کمتر از 30 دقیقه به‌ طول می‌انجامد و نتایج آن معمولا بدون هیچ مشکلی، بلافاصله قابل مشاهده است.

به این پست امتیاز دهید.
درمان و اصلاح صورت نامتقارن بدون جراحی
4.28 از 29 رای