درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند

خطوط لبخند در اثر فرایند طبیعی افزایش سن عمیق‌تر می‌شوند. چربی گونه‌ها از بین رفته، صورت لاغر و حجم پوست کاهش می‌یابد در نتیجه این خط، عمیق‌تر دیده می‌شود. لبخند زدن مکرر و یا داشتن لبخند عریض ممکن است سبب ایجاد خط عمیق و دائمی در این ناحیه شود. حتی پس‌ از اینکه لبخند زدن را متوقف کنید، این خط باقی خواهند ماند. خط خنده‌ی عمیق را می‌توان با تزریق ژل به درون منطقه‌ی اطراف آن‌ها از بین برده و علاوه بر صاف کردن این خط، حجم از دست‌ رفته‌ی صورت را نیز بازیابی کرد. از جمله روش‌های درمانی دیگر می‌توان به رادیو فرکانسی یا هایفوتراپی و همچنین انواع عمل‌های لیفت صورت اشاره کرد. هدف از انجام این روش‌های درمانی، صاف کردن پوست و ایجاد ظاهری شاداب و بدون چین و چروک می‌باشد.

خط لبخند با افزایش سن ایجاد شده و جزو اولین نشانه‌های پیری صورت می‌باشند. به همین دلیل، خطوط خنده جزو اولین مواردی هستند که با روش‌های ضد پیری و جوان‌سازی صورت مورد درمان قرار می‌گیرند. اگر به فکر از بین بردن خط خنده هستید، روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. تنها پزشک می‌تواند خط خنده را همراه با دیگر ساختارهای صورت شما بررسی کرده و روش درمانی مناسب را برای وضعیت شما پیشنهاد دهد. برای مشاوره و یا رزرو نوبت در مطب دکتر شمس می‌توانید با شماره تلفن‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

خط خنده


خط خنده یا نازولبیال به چروک‌های عمیقی گفته می‌شود که از قاعده‌ی بینی تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌کنند. این خط در بسیاری از افراد دیده می‌شوند ولی شدت آن‌ها متفاوت خواهد بود.

چه عواملی سبب ایجاد خط لبخند می‌شوند؟


سالخوردگی، آفتاب‌ سوختگی و سیگار کشیدن از جمله مهم‌ترین عوامل دخیل در عمیق شدن خط خنده می‌باشند. اشعه‌ی فرابنفش (UV) خورشید رشته‌های کلاژن و الاستین پوست را تخریب می‌کند. این رشته‌ها از پوست حمایت کرده و آن را صاف نگه می‌دارند. سیگار کشیدن نیز سبب از بین رفتن این رشته‌ها می‌شود. با افزایش سن، تجمع آسیب‌های پوستی سبب دائمی‌تر شدن خط خنده خواهد شد.

سالخوردگی به تنهایی هم می‌تواند در ایجاد این خط دخیل باشد حتی بدون وجود آفتاب‌سوختگی و مصرف دخانیات. با افزایش سن، ساختار استخوان‌های گونه‌ی شما صاف شده و این باعث افتادگی پوست گونه‌ها می‌شود. علاوه بر این، فشار نیروی جاذبه در طی سال‌ها بر روی پوست و کاهش طبیعی کلاژن و الاستین خود یک دلیل قوی برای ایجاد چین و چروک، شل شدن پوست و ایجاد خط لبخند می‌باشد.

افزایش یا کاهش شدید وزن نیز می‌تواند در ایجاد خط خنده دخیل باشد. کاهش وزن ممکن است سبب شل شدن پوست به‌خصوص در صورت و گردن شود. افزایش وزن نیز می‌تواند گونه‌ها را برجسته‌تر کرده و عمق خط لبخند را افزایش دهد.

خوابیدن به پهلو می‌تواند خط خنده شما را عمیق‌تر کند ولی نیازی نیست حتماً به پشت بخوابید. در صورتی‌که خط لبخند تا این حد برای شما اهمیت دارند می‌توانید به پشت بخوابید ولی اهمیت خواب خوب در شب با داشتن پوست سالم برابر خواهد بود.

متقاضیان مناسب برای از بین بردن خط خنده


اگر در مورد ظاهر خط خنده‌ی خود نگران هستید از بین بردن خط خنده برای شما مناسب خواهند بود. افراد بالغ‌تر یا لاغرتر معمولاً خط خنده‌ی عمیق‌تری دارند. روش‌های درمانی خط لبخند بر روی اکثر بزرگسالان اعم از خانم‌ها و آقایان که وضعیت سلامت مناسبی دارند قابل انجام است.

درمان


پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا دلیل ایجاد خط خنده خود را متوجه شوید و همچنین بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می‌کند.

مراجعه به یک پزشک متعهد که ابتدا درمان را با استفاده از روش‌های کم تهاجمی‌تر شروع کرده و در صورت نیاز به طرف روش‌های درمانی تهاجمی‌تر حرکت کند راه بسیار مناسبی است. ممکن است معلوم شود که ایجاد نتایج نهایی درمان تنها با استفاده از عمل لیفت صورت انجام پذیرد ولی قبل از قرار گرفتن تحت این عمل جراحی سنگین کارهای زیادی را می‌توان انجام داد.

تزریق ژل

تزریق ژل معمولاً اولین گزینه‌ی درمانی برای رفع خط لبخند است. پزشک، ژل را به درون پوست اطراف گونه تزریق می‌کنند. این کار سبب افزایش حجم پوست در این ناحیه و کشیده شدن آن می‌شود. مقدار و نوع ژل استفاده شده به شدت خط لبخند بستگی خواهد داشت. رایج‌ترین انواع این ژل‌ها از هیالورونیک اسید ساخته شده که یکی از عناصر طبیعی ساخت پوست است. همچنین از هیدروکسی لاپاتیت که معمولاً در استخوان‌ها یافت می‌شود نیز استفاده می‌شود. هردوی این ژل‌ها علاوه بر برجسته کردن پوست، می‌توانند تولید کلاژن را نیز تحریک کنند.

معمولاً برای از بین بردن خط لبخند از حدود 1 میلی‌لیتر ژل استفاده می‌شود. اگر از بین بردن خط لبخند از طریق افزایش حجم گونه‌ها انجام شود، یک تا دو میلی‌لیتر ژل دیگر نیز لازم است تا لیفت لازم برای از بین بردن این خط انجام شود.

نتایج این عمل بلافاصله ظاهر می‌شوند. تزریق ژل به‌ راحتی در مطب پزشک انجام شده و مدت‌زمان لازم برای بهبودی این روش نیز ناچیز یا صفر است. همچنین این روش جای زخم از خود بر روی صورت به‌جای نخواهد گذاشت. برخی از افراد پس از درمان دچار کبودی خفیفی می‌شوند که می‌توان آن را با استفاده از لوازم‌آرایشی پوشاند.

با این‌ حال، تزریق ژل یک روش درمانی کوتاه‌مدت است. ماندگاری این روش بین 6 ماه تا 2 سال بوده و اکثر موارد انجام شده نیز بین 6 تا 9 ماه ماندگاری دارند. مدت‌زمان ماندگاری ژل به نوع ژل استفاده شده و سرعت بدن شما در جذب آن بستگی خواهد داشت.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، عضلات را تضعیف می‌کند. عضلاتی که باعث چروک افتادن در بین ابروها می‌شوند را می‌توان به بهترین نحو با استفاده از بوتاکس درمان کرد. می‌توان بوتاکس را برای تضعیف ماهیچه‌های کناری لب و بالا بردن گوشه‌های لب استفاده کرد.

رفع خط خنده با لیزر

اگر شل شدن پوست دلیل ایجاد خط خنده است، پزشک می‌توانند از روش‌های جوان‌سازی پوست نیز برای رفع این مشکل استفاده کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به رادیو فرکانسی (آر اف)، هایفو تراپی و یا لیزر فراکشنال اشاره کرد.

روش‌های ذکر شده، طرز عمل مشابهی دارند. این روش‌ها به مناطق میکروسکوپی در لایه‌ی دوم پوست آسیب وارد می‌کنند. این کار سبب تحریک تولید کلاژن برای داشتن پوستی ضخیم‌تر و سفت‌تر خواهد شد. این روش‌های درمانی راحت بوده، نیازی به زمان بهبودی نداشته و شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام آن‌ها به فعالیت‌های عادی خود بپردازید.

برای گرفتن نتایج مناسب، معمولاً لازم است تا چند روش درمانی همراه با یکدیگر انجام شوند. جوان‌سازی پوست معمولاً نمی‌تواند به تنهایی نتایج قابل‌ توجهی ایجاد کند.

عمل جراحی

لیفت گونه و یا لیفت کامل صورت می‌تواند تا حدی خط خنده را کم‌رنگ کرده و همچنین دیگر علائم پیری را از بین ببرد. با این‌ حال، عمل‌های جراحی زیبایی هزینه‌بر بوده و معمولاً شرکت‌های بیمه آن‌ها را پوشش نمی‌دهند. این عمل‌ها همچنین نیاز به مدت‌زمان زیادی برای بهبودی داشته و خطر ایجاد عوارض نیز در آن‌ها بالا است.

هیچ راهی برای از بین بردن دائمی خط خنده وجود ندارد. باوجود اینکه برخی از این روش‌های درمانی ممکن است تا سال‌ها ماندگاری داشته باشند، شما نمی‌توانید فرایند پیر شدن را متوقف کنید. حتی عمل‌های جراحی نیز با گذشت زمان آثار خفیف‌تری ایجاد کرده و نشانه‌های پیری در صورت شما ظاهر خواهند شد.

آیا می‌توان از ایجاد خط خنده پیشگیری کرد؟


استفاده از کرم ضد آفتاب و عدم استعمال دخانیات کلیدهای داشتن پوست جوان‌تر و پیشگیری از ایجاد و عمیق شدن خط خنده می‌باشند. استفاده‌ی روزانه از کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود. مهم است که برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه‌ی مضر فرابنفش در زمان‌هایی که از خانه خارج می‌شوید، حتی درصورتی‌که رانندگی کرده و یا پشت پنجره هستید، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

محصولات مرطوب‌کننده‌ی پوست نیز می‌توانند به کاهش خط خنده و بهبودی کیفیت کلی پوست کمک کنند. پزشک استفاده از محصولات دارای آنتی‌اکسیدان مثل ویتامین ث را به شما پیشنهاد می‌کند تا از کلاژن و الاستین موجود در پوست محافظت کنند. محصولات حاوی رتینول نیز می‌توانند تولیدمثل سلول‌های پوستی را تحریک کرده و طراوت پوست را حفظ کنند. البته به یاد داشته باشید که همیشه به هنگام استفاده از رتینول، کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده را نیز استفاده کنید. این ماده می‌تواند پوست را خشک کرده و آن را در برابر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیر کند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند
4 از 5 رای