جوان‌سازی پوست دست و انگشتان: روش ها و هزینه

بهترین راه تشخیص سن یک فرد نگاه‌ کردن به دستان او است نه چهره او. اگرچه رژیم‌های خوراکی مخصوص مراقبت از پوست و روش‌های زیبایی چهره کمک شایانی به جوان‌سازی پوست می‌کنند اما چین‌ و چروک، رگ‌های برجسته و لکه‌های تیره روی پوست دست گواه حقیقت دیگری جزء افزایش سن نیست. دست‌ها و صورت در معرض تنش‌های زیست محیطی یکسانی قرار دارند. بسیاری از افراد به‌ این نتیجه رسیده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای مدت طولانی موجب پیدایش لکه‌های تیره و چین ‌و چروک در پوست دست‌ها می‌شود. از آن‌جایی که میزان بافت چربی‌ها با گذشت زمان و افزایش سن در بدن کمتر و تولید کلاژن کاهش می‌یابد، دست‌ها لاغرتر، پوست نازک‌تر، رگ‌ها و تاندون‌ها برجسته‌تر، چروک‌ها بیشتر و به‌عبارتی دست‌ها پیرتر به‌نظر می‌رسند.

خوشبختانه روش‌های جدید جوان‌ سازی دست امروزه به پزشکان زیبایی این امکان را می‌دهد تا علائم پیری در دست را برطرف کنند. پیلینگ، جوان‌سازی پوست با لیزر، تزریق ژل و حتی روش‌های تزریق چربی که به‌ منظور رفع لک‌های صورت و حجیم‌سازی صورت انجام می‌شوند معمولا در جوان‌سازی دست‌ها نیز تاثیر فراوانی دارند.

اگر از ظاهر دست‌های خود راضی نیستید اولین گام درمانی مشاوره با یک پزشک زیبایی مجرب است. پزشک بعد از معاینه دست‌های بیماران بهترین گزینه درمانی را توصیه خواهد کرد. در مطب دکتر شمس انواع مختلف گزینه‌های درمانی به‌ منظور بازگرداندن جوانی، شادابی و زیبایی به دست‌های بیماران ارائه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

آیا شما متقاضی مناسبی برای جوان‌سازی پوست دست هستید؟


در این قسمت به‌معرفی برخی از دلایل رایج برای اقدام به جوانسازی پوست دست اشاره می‌کنیم:

  • وجود رگ‌ها و تاندون‌های برجسته به‌دلیل کم شدن حجم دست
  • چروک ‌شدن و نازک شدن پوست دست
  • وجود لکه‌های ناشی از افزایش سن
  • بهبود رنگ و خاصیت ارتجاعی پوست دست

اگر در شرایط جسمی سالمی هستید و نگرش مثبت و انتظارات واقع‌بینانه نسبت به  زیباسازی پوست دست دارید متقاضی مناسبی برای جوان‌ سازی دست هستید.

روش‌های جوان‌سازی پوست دست


کاهش حجم بافت نرم و مشکلات مرتبط با بافت و خاصیت ارتجاعی پوست دو مورد مهمی هستند که در فرایند جوان سازی دست باید در نظر گرفت.

با وجود این‌که تکنولوژی‌های پیشرفته و مبتنی بر نور (آی پی ال) و لیزر درمانی تاثیر فراوانی در رفع آسیب‌های ناشی از نورخورشید، مشکلات رنگ‌ دانه‌ای پوست و لکه‌هایی که با بالا رفتن سن بوجود می‌آیند،دارند اما در این بین تزریق ژل‌ها نیز در جوان‌ سازی پوست دست بی‌تاثیر نیستند. لایه‌برداری پوست دست نیز یک روش فوق‌العاده در بهبود بافت و خاصیت ارتجاعی پوست دست و همچنین کاهش علائم ناشی از افزایش سن می‌باشد.

تزریق ژل

ژل رادیس تنها پرکننده پوستی یا ژل است که برای تزریق به دست مورد تایید واقع شده است. ژل تزریقی رادیس از ریزدانه‌های هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (caha) تشکیل شده‌ و در یک حامل ژل آبی معلق می‌باشد. رادیس در طول زمان تجزیه و جذب بدن می‌شود.

ژل‌های اسید هیالورونیک نمونه دیگری از ژل‌های تزریقی هستند که توسط پزشکان برای جوان‌ سازی پوست دست‌ها استفاده می‌شود. شایان ذکر است که میزان تاثیر رادیس و ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک متفاوت می‌باشد.

رادیس قابل تزریق به انگشتان نمی‌باشد اما با تزریق به دست می‌توان یکپارچگی ساختار دست را حفظ کرد. میزان تزریق ژل معمولا به سایز و ظاهر دست افراد بستگی دارد ولی معمولا در بیشتر بیماران تزریق دو سرنگ در هر دست و چند قطره به نوک انگشتان کفایت می کند.
ژل‌ها به نقاط مختلف دست تزریق می‌شوند و با قرار گرفتن در لایه‌های سطوح مختلف موجب تغییر ظاهر و شادابی پوست دست می‌شوند. تاثیرگذاری ژل‌ها با سرعت بالا انجام می‌شود و معمولا تا یک سال ماندگاری دارند. از مزایای تزریق ژل می‌توان به کلاژن سازی اشاره کرد. این امر موجب می‌شود دست‌ها در مرحله بعدی به ژل کمتری نیاز داشته باشند.

میکرودرم ابریژن

با وجود این‌که روش میکرودرم ابریژن اغلب در صورت بکار می‌رود اما گاهی برای لایه‌برداری پوست نواحی دیگر بدن مانند دست‌ها نیز استفاده می‌شود. لایه‌بردای به ‌منظور حذف لایه‌های شاخی و مرده پوست (لایه های خارجی پوست) و چروک دست انجام می‌گیرد. این امر به روند بازسازی بدن به‌ منظور تولید کلاژن کمک کرده و با گذشت زمان موجب کاهش لکه‌های تیره ناشی از نورخورشید می‌شود.

از آن‌جایی که نتیجه حاصل از لایه‌برداری معمولا بعد از چند جلسه درمانی به ‌وضوح قابل مشاهده است بنابراین بهتر است به‌جای این‌که به ‌سراغ روش یک جلسه‌ای درمان برویم، روش میکرودرم ‌ابریژن را جایگزین کنیم. بیشتر بیمارانی که به سراغ روش‌های جوان‌سازی پوست دست و رفع چروک دست هستند معمولا دوست دارند با روش‌های تهاجمی‌تر زودتر به نتیجه برسند.

پیلینگ

پیلینگ شیمیایی روش دیگری است که به‌ منظور رفع لک‌های تیره پوست دست بکار می‌رود. پزشکان زیبایی با کمک لایه‌های اسیدی که حاوی غلظت‌های مختلفی هستند لایه‌های بیرونی پوست دست را پاکسازی می‌کنند. برای این کار معمولا 5 تا 6 سری پودر شیمیایی مورد نیاز خواهد بود. میزان مصرف پیلینگ‌ معمولا به غلظت مواد موثر بستگی دارد. نتایج مطلوب بعد از 2 تا 4 جلسه پیلینگ قابل مشاهده  می‌باشد.

از آن‌جایی که پوست جدید بعد از لایه‌برداری معمولا نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌شود و از طرفی احتمال سوختگی ناشی از نور خورشید و پیدایش لکه‌های جدید ناشی از افزایش سن افزایش می‌یابد  بنابراین شدیدا توصیه می شود بعد از درمان از کرم‌های ضدآفتاب استفاده شود.

لایه‌برداری پوست با لیزر

لیزرها علاوه ‌بر رفع لک‌های تیره،خال و چروک دست بهترین روش درمان لک‌های ناشی از نورخورشید شناخته شده‌اند. ترکیب چند نوع لیزر اغلب نتایج بهتری به‌ همراه خواهد داشت. بعد از مشخص کردن نواحی درمان، دست‌ها باید کاملا تمیز شوند. سپس لیزردرمانی به‌طور یکنواخت و ماهرانه روی دست‌ها انجام می‌شود.

با کمک لیزر، لایه‌های سطحی و سلول‌های مرده پوست پاک شده و تنها سلول‌های سالم باقی می‌مانند. این عمل موجب بازسازی لایه جدید پوست شده و در نتیجه خطوط ریز، چروک‌ها، لک‌های ناشی از افزایش سن و سایر مشکلات پوستی مرتبط با پیری برطرف خواهند شد.

در لیزردرمانی، دستگاه  لیزر به ‌تنهایی تاثیر چندانی در نتیجه درمان ندارد بلکه نتیجه خوب زمانی حاصل می‌شود که به ‌سراغ پزشکی برویم که تجربه و مهارت لازم جهت کار با دستگاه‌های لیزری را دارد.

سیستم‌های نور شدید پالسی (آی پی ال)

شواهد بالینی حاکی از آن است که درمان‌های منظم با نور شدید پالسی ژن‌هایی که موجب جوان‌ سازی پوست می‌شوند را فعال و تولید کلاژن و الاستین را افزایش میدهد.

در طول درمان با IPL چشم‌های بیمار باید پوشیده و از نور لیزر محافظت شوند. پزشک دستگاه لیزر دستی را مستقیما روی نواحی تحت درمان دست قرار داده و با روشن کردن دستگاه امواج نوری منتشر می‌شوند.

بعد از چند جلسه درمان، لک‌ها و نقاط تیره پوست دست کاملا محو و ناپدید می‌شوند. گاهی قبل از اجرای درمان با لیزر آی پی ال، ممکن است پوست دست با یک محلول خاص کاملا پوشیده شود. این امر موجب می‌شود تا درمان تهاجمی‌تر شود. دوره بهبود این روش شبیه به دوره بهبود آفتاب سوختگی خفیف است.

اسکلروتراپی

از طریق اسکلروتراپی یا درمان‌های لیزری رگ‌ها، می‌توان رگ‌های برجسته و محسوس (قطر بیش از 3 میلی‌متر) را به راحتی درمان کرد. در طی این روش محلول اسکلروئیدی از طریق سوزن‌های ریز به رگ‌های برجسته و نافرم تزریق می‌شود. محلول شیمیایی با تحریک رگ‌ها موجب تغییر رنگ و ناپدید شدن تدریجی رگ‌ها می‌شوند. احساس ناراحتی جزئی در طی اسکلروتراپی کاملا طبیعی است. این روش بدون نیاز به دوره بهبود طی می‌شود.

هزینه


هزینه جوان‌ سازی پوست دست در بیماران متفاوت بوده و معمولا به شرایط دست بیمارن و نوع درمانی که انتخاب می‌کنند بستگی دارد. انتخاب نوع درمان مناسب و همچنین هزینه درمان معمولا توسط پزشک تعیین می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
جوان‌سازی پوست دست و انگشتان: روش ها و هزینه
3.33 از 9 رای