تزریق چربی در صورت و بدن:کاربردها،مزایا و هزینه

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

یکی از پی‌آمدهای طبیعی افزایش سن تحلیل رفتن چربی در ناحیه‌های مختلف بدن مانند صورت، سینه یا باسن است که باعث می‌شود سن بیشتر به نظر برسد. خوشبختانه امروزه اکثر پزشکان درمان تزریق چربی را برای جبران تحلیل چربی و از بین بردن نشانه‌های پیری انجام می‌دهند.

تزریق چربی در صورت روشی موثر برای کاهش چین و چروک، از بین بردن جای زخم و اسکار جوش و جوان‌تر کردن صورت است. پزشکان از چربی گرفته شده از بدن خود بیمار برای چاق کردن صورت، پر کردن چروک‌های عمیق، صاف کردن چین و چروک‌های صورت، بزرگ کردن لب و فرم‌دهی به صورت استفاده می‌کنند، البته تزریق چربی برای ناحیه‌هایی مانند سینه و ران نیز کاربرد دارد.

اگر می‌خواهید ظاهری جوان‌تر داشته باشید یا بخشی از بدن را برجسته کنید، می‌توانید با تزریق چربی به نتایجی زیبا و طبیعی دست یابید. تزریق چربی را می‌توان در باسن، صورت، دست و نقاط مختلف بدن انجام داد. بهترین راه برای اطمینان از مناسب بودن تزریق چربی و تناسب آن با اهداف مورد نظر مشورت با پزشک است. پزشک تمامی روش‌های دستیابی به نتیجه دلخواه شما را برایتان توضیح می‌دهد.

مزایا


برخلاف دیگر فیلرها و پرکننده‌های تزریقی زیبایی که از مواد سنتزی تهیه می‌شوند، چربی هیچ گونه خطر حساسیتی را به دنبال ندارد، زیرا از بافت چربی بدن خود بیمار گرفته می‌شود. اگرچه تزریق چربی فرایند پیری را متوقف نمی‌کند، اما برجسته‌سازی ناشی از این تزریق می‌تواند ضرورت انجام درمان‌های تهاجمی‌تری مانند لیفت صورت، پیشانی و ابرو یا دیگر عمل‌های جراحی را به تاخیر بیاندازد. تزریق چربی در مقایسه با دیگر عمل‌های زیبایی از مزایای متعددی برخوردار است که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • هزینه تزریق چربی در درازمدت کمتر از تزریق ژل‌ است.
 • تزریق چربی علاوه بر برجسته‌سازی و جبران تحلیل چربی، بافت و کیفیت پوست را نیز به دلیل وجود سلول‌های بنیادی در چربی بهبود می‌دهد.
 • ناحیه تزریق شده 10 ـ 5 سال جوان‌تر می‌شود.
 • نتایج طبیعی
 • دوران بهبود تزریق چربی بسیار کوتاه است، بیمار همان روز به خانه برمی‌گردد و کافی است فقط چند روز استراحت کند.
 • تزریق چربی فقط به بی‌حسی موضعی نیاز دارد.
 • تزریق چربی را می‌توان در کنار لیپوساکشن کامل VASER یا میکرولیپوساکشن انجام داد.

ساز و کار تاثیرگذاری تزریق چربی


تزریق چربی را می‌توان برای درمان ناحیه‌های گوناگون بدن انجام داد:

 • صورت
 • دست
 • باسن (به عنوان بخشی از عمل لیفت برزیلی باسن یا تزریق چربی در باسن)
 • ساق پا
 • سینه (به عنوان بخشی از عمل برجسته کردن سینه)

مشکلات زیر را می‌توان با تزریق چربی برطرف کرد:

تزریق چربی را می‌توان برای اصلاح عوارض مربوط به لیپوساکشن‌های قبلی نیز انجام داد. پزشک چربی را دوباره در نقاطی تزریق می‌کند که  پس از لیپوساکشن بدشکل شده‌اند.

متقاضی ایده‌آل تزریق چربی


برای اطمینان از مناسب بودن تزریق چربی، بهترین راه مشاوره با پزشک است. تزریق چربی روشی ایده‌آل است، اگر به دنبال بزرگ و برجسته کردن نقاط خاصی از بدن خود هستید و یا به تزریق عمقی در بافت نیاز دارید. همچنین، برای استفاده از این روش باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار بوده و به پیری جزئی تا متوسط صورت ناراحتی داشته باشید. هدف شما باید جوان‌تر و زیباتر کردن خود باشد، اما باید واقع‌بینانه و با در نظر داشتن محدودیت‌های خود، این هدف را دنبال کنید. در نهایت، مشاوره با پزشک متخصص در این زمینه، به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم درستی را در خصوص استفاده از تزریق چربی برای رسیدن به زیبایی دلخواهتان بگیرید.

آمادگی قبل از تزریق چربی


تزریق چربی درمانی گسترده‌تر از تزریق ژل است، چون ابتدا باید چربی مورد نیاز به روش لیپوساکشن تخلیه شود. تزریق چربی درمانی غیرجراحی است که معمولاً با تزریق داروی بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، چنانچه مقدار چربی بیشتری لازم باشد، بیمار داروی آرام‌بخش دریافت می‌کند.

مراحل زیر برای آمادگی قبل از تزریق چربی انجام می‌شود:

 • آزمایش‌های مختلف یا معاینه و ارزیابی پزشکی
 • مصرف داروهای جدید یا تنظیم داروهای مصرفی فعلی
 • ترک سیگار به منظور تسریع روند التیام
 • پرهیز از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی به منظور کاهش خطر خونریزی

مراحل تزریق چربی


تزریق چربی معمولاً درمانی سرپایی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بسته به شرایط بیمار، حجم چربی لازم و عمل‌های همزمان 60 ـ 30 دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

چربی از ناحیه‌های معینی از بدن بیمار، عموماً شکم یا ران، با سوزن یا با تکنیک‌هایی مشابه لیپوساکشن با استفاده از ساکشن کانولا تخلیه می‌شود. پس از آن که چربی کافی از ناحیه اهدا کننده گرفته شد، چربی در سانتریفیوژ گذاشته می‌شود و با سرعت چرخانده می‌شود تا ناخالصی‌های آن جدا شود و چربی خالص به دست آید.

سپس چربی خالص با سوزن در ناحیه‌هایی که نیاز به برجسته‌سازی و بزرگ کردن دارد، تزریق می‌شود؛ پزشک سوزن را چند بار در ناحیه مورد نظر وارد و خارج می‌کند تا شبکه‌ای از تارهای پیوند چربی به دست آید.

تزریق چربی درمانی مناسب برای افرادی است که از گودی زیر چشم، لاغر شدن گونه‌ها یا باریک شدن لب‌ها ناراحت هستند. تزریق در نقاط مختلف را می‌توان در یک جلسه انجام داد، هرچند به دلیل بازجذب چربی غالباً باید بیش از یک جلسه درمان انجام شود. به بیمار توضیح داده می‌شود که تخلیه چربی از ناحیه اهدا کننده لزوماً به معنای پیکرتراشی این ناحیه نیست.

مراقبت پس از تزریق چربی و دوران بهبود


بیماران معمولاً مدت کوتاهی پس از تزریق چربی می‌توانند فعالیت‌های معمول خود را ازسربگیرند. کبودی، ورم یا قرمزی ناحیه اهدا کننده و دریافت چربی طبیعی است و ظرف فقط چند هفته برطرف می‌شود.

مدت زمان دوران بهبود به انجام عمل لیپوساکشن و مقدار چربی استخراج شده بستگی دارد. بیمار در این مدت باید از نور خورشید دوری کند و حتماً از ضدآفتاب استفاده کند تا اشعه ماوراء بنفش آسیبی به پوست نزند. همچنین می‌توان عوارض تزریق چربی را با آرایش کردن پوشاند.

نتایج


نتایج بلافاصله پس از تزریق چربی مشخص می‌شود، ممکن است ناحیه تزریق شده به دلیل ورم داشتن در ابتدا بیش از حد بزرگ به نظر برسد.

ورم به مرور زمان فروکش می‌کند و بیمار می‌تواند ظرف سه تا چهار ماه نتیجه واقعی را ببیند. پس از این مدت مقداری از چربی تزریق شده در اثر فرایند طبیعی متابولیسم از بین می‌رود.

در کل بدن حدود نیمی از چربی تزریق شده را دوباره ظرف سه تا شش ماه جذب می‌کند. به همین دلیل بهتر است مجدداً به پزشک مراجعه شود تا ماندگاری نتایج تضمین گردد.

بررسی ایمنی تزریق چربی


پس از تمام عمل‌های جراحی احتمال بروز عوارض وجود دارد. عوارض احتمالی پس از تزریق چربی عبارت است از:

 • عفونت
 • کیست‌های چربی
 • خونریزی
 • متابولیسم چربی
 • سروما (کیسه مملو از مایع شفاف)
 • تغییررنگ دائمی پوست در اثر کبودی
 • ورم
 • کبودی

هزینه


احتمال وجود چند درمان همزمان برای جوانسازی و بزرگ کردن ناحیه‌های مختلف بدن وجود دارد. اما به دلیل اینکه مقدار چربی مورد نیاز برای هر ناحیه متفاوت است، امکان اعلام دقیق هزینه قبل از معاینه با پزشک وجود ندارد. همچنین، به دلیل عدم قابل پیش‌بینی بودن نتایج، باید هزینه‌های جانبی مربوط به احتمال ضرورت یافتن درمان عوارض و تکرار درمان را نیز در نظر گرفت. عوامل بسیاری بر هزینه تزریق چربی تأثیر می‌گذارند، برای مثال بزرگی ناحیه‌های مورد نظر، تعداد دفعات تزریق چربی و میزان باقی ماندن چربی در ناحیه گیرنده؛ هزینه تزریق چربی برای برجسته کردن لب با هزینه مربوط به رفع جای زخم تفاوت دارد. هزینه پزشک و موقعیت جغرافیایی کلینیک نیز بر هزینه درمان تأثیرگذار است. در نتیجه، مشاوره با پزشک متخصص، به شما کمک خواهد کرد تا هزینه درمان را به دقت تخمین بزنید و تصمیم درستی در خصوص استفاده از تزریق چربی برای رسیدن به زیبایی دلخواهتان بگیرید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است