تزریق بوتاکس:کم تهاجمی ترین روش برای جوانسازی و رفع چین و چروک صورت

بوتاکس یک پروتئین طبیعی و خالص است که از سم بوتولینوم نوع A مشتق می‌شود. تزریق بوتاکس برای درمان خطوط صورت و چین و چروک استفاده می‌شود. بوتاکس با سوزن فوق‌العاده نازک به عضله زیر پوست تزریق می‌شود و ماهیچه‌های صورت را با مسدود کردن تحریکات عصب، آرام می‌کند.

تزریق بوتاکس همچنین تعریق زیاد را کاهش می‌دهد و به صورت کاملا ایمن برای درمان شرایط متعدد مرتبط با عضله استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید از چین و چروک صورت رهایی یابید، بوتاکس به شما کمک می‌کند تا چهره خود را بی‌نقص کرده و با رفع چین و چروک، خط اخم و خطوط دور چشم و سایر مشکلات، پوست خود را پر طراوت‌تر و صاف‌تر کنید. این درمان موثر چین و چروک می‌تواند به میزان قابل توجهی اعتماد به نفس بیماران را افزایش دهد تا در مورد پوست خود احساس خوشایندی داشته باشند. پزشکتان به شما در تعیین این که آیا سم بوتولینوم برای شما مناسب است و چه مقدار دوز برای مشکل خاص شما مورد نیاز است، کمک خواهد کرد. برای دریافت مشاوره جهت انجام تزریق بوتاکس و اطلاع از هزینه‌ها و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02122558718 و 02122558602 تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌های تزریق بوتاکس کدام هستند؟


برخی از مزایای استفاده از تزریق بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • رفع چین و چروک بدون جراحی
 • این درمان دوره بهبودی ندارد.
 • این درمان بدون بی‌حسی یا بیهوشی می‌باشد.

سم بوتولینوم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟


بسیاری از خطوط و چین و چروک در اثر چروک کردن مکرر پوست هنگام ابراز احساسات در صورت ایجاد می‌گردند. اگر بتوانیم فعالیت عضلانی برخی نواحی چهره را کاهش دهیم پوست چروک شده بهبود می‌یابد و اگر خطوط محو نشوند، کم رنگ‌تر می‌شوند. در پوست‌های جوان‌تر می‌توان از ایجاد خطوط جلوگیری کرد. حوزه‌های درمان عبارتند از:

 • خط اخم
 • خطوط دور چشم
 • چین و چروک پیشانی
 • خطوط اطراف لب (خطوط سیگاری)
 • اصلاح گودی چانه

مهم‌تر از کاربردهای زیبایی، اثرات مثبت استفاده از بوتاکس در کمک به درد میگرن و تعریق زیاد است که احتمالا جایگزین نیاز به عمل جراحی می‌باشد.

مقدار محدودی از بوتاکس همچنین می‌تواند برای چین و چروک روی گردن استفاده شود. بوتاکس (سم بوتولینوم) برای سال‌های زیادی در زمینه پزشکی استفاده شده است، زیرا موقتا عضلات را بی‌حس می‌کند و مدت‌ها برای درمان مشکلات عضلانی مثل استرابیسم، عضلات چشم و اسپاسم صورت استفاده شده است.

این درمان برای چه افرادی استفاده می‌شود؟


تزریق بوتاکس هم برای مردان و هم زنانی که به دنبال حفظ ظاهر جوانی خود هستند، موثر است. بهترین متقاضیان برای درمان بوتاکس کسانی هستند که در سلامت کامل بوده و انتظارات واقع بینانه‌ای از این روش دارند. بوتاکس یک راه حل موقت است و خطوط را کاهش می‌دهد. برای تعیین اینکه آیا شما کاندید خوبی هستید، می‌توانید با پزشک زیبایی خود مشاوره‌ای داشته باشید.

در چه مواردی نباید تزریق صورت گیرد؟


ترکیبات بوتولینوم در بیماران با سابقه اختلالات عصبی، اختلالات بلع یا اختلالات تنفسی نباید استفاده شوند. سایر موارد منع مصرف شامل اختلالات عصبی-عضلانی (به عنوان مثال میاستنی گراویس) یا آلرژی به سم بوتولینوم نوع A می‌باشد.

قبل از تزریق چه چیزی را باید در نظر گرفت؟


بعضی از داروهای آنفلوانزا و مسکن به دلیل داشتن استیل سالیسیلیک اسید یا استیل سالیسیلات می‌توانند سبب رقیق شدن خون شوند. مصرف داروهایی که حاوی استیل سالیسیلیک اسید هستند مانند آسپرین، آسپرو، آسکوربیک سال، ترومبو ASS، آسپرین بچه و غیره باید حداقل 2 هفته قبل از تزریق متوقف شود، زیرا تنها یک قرص می‌تواند انعقاد خون شما را به طور منفی تحت تاثیر قرار دهد. در صورت وجود هر گونه تردید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


بوتاکس از طریق تزریق مستقیم به عضله‌ای که خطوط چین و چروک را ایجاد کرده، عمل می‌کند و از طریق یک سوزن کوچک باعث تضعیف عضله، و کاهش خطوط صورت می‌گردد. تزریق بوتاکس با سوزن‌های بسیار نازک انجام می‌شود و بیشتر بیماران در طول تزریق درد کمی تجربه می‌کنند. اثرات 5 تا 7 روز پس از درمان قابل مشاهده است و نتیجه آن به مدت 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند.

بوتاکس به بیهوشی نیاز ندارد و انجام آن کمتر از 10 دقیقه طول می‌کشد. پس از بحث در مورد مناطقی که بیمار مایل به انجام بوتاکس است، محلول مورد استفاده در تزریق برای افزایش اثربخشی به صورت تازه مخلوط می‌شود. سپس مقدار کمی به عضلات نواحی هدف تزریق می‌شود. ممکن است از بیماران خواسته شود که عضلات ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرند را منقبض کنند تا منطقه مورد نظر، مشخص شود. پس از چند روز، سم بوتولینوم، عضلات را ضعیف و آزاد می‌کند و باعث می‌شود چین و چروک در این نواحی کمتر یا ناپدید شود.

آیا این درمان با درد همراه است؟


بوتاکس معمولا دردناک نیست. اکثر بیماران حتی به هیچ بی‌حسی موضعی نیاز ندارند. از آنجا که سوزن استفاده شده در هنگام بوتاکس بسیار کوچک است، اکثر افراد در طول درمانشان هیچ احساس ناراحتی تجربه نمی‌کنند.

بعد از چند روز نتیجه دلخواه دیده می‌شود؟


اثر کامل درمان به تدریج طی 3 تا 14 روز آینده ایجاد می‌شود. نتایج بهینه از تزریق بوتاکس بین 5-7 روز پس از تزریق قابل توجه است و نتایج حدود 3-5 ماه به طول می‌انجامد. لازم است بعد از 2 هفته برای ارزیابی نتایج به پزشک مراجعه کنید.

مدت زمان بین مراجعات چه قدر باید باشد؟


مدت زمان بین مراجعات از فردی به فرد دیگر بسته به فعالیت صورت و عوامل سبک زندگی متفاوت است. عضله در حدود 6-8 هفته، شروع به بازیابی برخی حرکات می‌نماید اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا خطوط برگردند.

آیا درمان باید تکرار شود؟


به منظور دستیابی به یک اثر کاهش چین و چروک بلند مدت، درمان باید معمولا هر 4 تا 6 ماه تکرار شود. مطالعات نشان می‌دهد که بیمارانی که برای 2 سال تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته‌اند کاهش دائمی در چین و چروک صورت داشته‌اند.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن هم کاربرد دارد؟


در بیماران مبتلا به میگرن 73٪ از بیماران درمان شده با بوتاکس که دارای علائم معمول حمله میگرن (تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و سردرد شدید) بودند، تمام یا بعضی از علائم را از دست داده‌اند یا تنها در حالت خفیف‌تر آن را تجربه کرده‌اند. با این درمان از بسیاری از داروهای میگرنی می‌توان دوری کرد.

آیا این تزریق برای درمان تعریق شدید موثر است؟


با تزرق بوتاکس به زیر بغل یا کف دست، عرق کردن در مناطق تحت درمان اغلب به طور کامل برای چند ماه متوقف شده است.

آیا این درمان بی‌خطر است؟


از بین تمام روش‌های ارائه شده برای کاهش چین و چروک، بوتاکس یکی از ایمن ترین‌ درمان‌ها است. برای بیش از 12 سال، بوتاکس با موفقیت و بی‌خطر در چشم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و برای بیش از 10 سال به طور معمول برای درمان چین و چروک استفاده شده است. بوتاکس همچنین برای اختلالات عصبی نیز توسط FDA  تایید شده است. با استفاده از مقدار کمی بوتاکس برای درمان چین و چروک، عوارض جانبی بالقوه موقت هستند و به صورت موضعی در محل تزریق ایجاد می‌شوند.

بیش از یک گزش یا سوزش اولیه با تزریق، معمولا هیچ ناراحتی وجود ندارد. لطفا توجه داشته باشید که از مصرف داروها، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، باید حداقل یک هفته پس از درمان با بوتاکس اجتناب شود. به طور معمول، بیماران بلافاصله پس از درمان قادر به بازگشت به فعالیت روزمره خود هستند.

آیا پس از تزریق بوتاکس کبودی وجود دارد؟


اگر تزریق به یک رگ خونی کوچک برخورد داشته باشد؛ احتمال کبودی پس از بوتاکس وجود دارد. با این حال، این مسئله معمول نیست. کبودی ممکن است در افرادی که بیشتر مستعد آن هستند نیز اتفاق بیفتد. افرادی که رقیق کننده‌های خون مصرف می‌کنند و یا رژیم غذایی آنها شامل موادی است که خون را رقیق می‌کند، کمی قرمزی ممکن است در محل تزریق ظاهر شود و احتمالا چند ساعت طول بکشد.

برای از بین بدن تورم و کبودی محل تزریق چه باید کرد؟


بلافاصله بعد از تزریق، تورم کمی ممکن است رخ دهد، که عموما پس از 24 تا 48 ساعت کاهش می‌یابد. طی 3 تا 4 روز نباید به مناطق تحت درمان فشاری اعمال شود، اگرچه قرار دادن یک کمپرس سرد برای چند ساعت پس از درمان توصیه می‌شود، زیرا می‌تواند کاهش تورم را تسریع کند. به مدت یک هفته نباید از سونای مادون قرمز استفاده کنید. بعد از درمان بوتاکس، باید از ورزش کردن به مدت 24 ساعت اجتناب کنید، حداقل 4 ساعت دراز بکشید. اگر دچار سردرد هستید، تییلنول مصرف کنید، در غیر این صورت دارویی که پزشکتان تجویز می‌کند استفاده نمایید.

خطرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس چیست؟


هیچ روش درمانی بدون خطر نیست. شایع‌ترین عوارض جانبی واکنش‌های موضعی در محل تزریق، مانند قرمزی، تورم و کبودی است. گاهی اوقات سردرد نیز رخ می‌دهد اما کوتاه مدت است. عوارض جانبی جدی‌تر اما بسیار نادر، ضعف عضلانی دور از محل تزریق، واکنش های آلرژیک و افتادن پلک می‌باشد.

با وجود اینکه احتمال واکنش‌ها و عوارض ممکن تزریق بوتاکس بسیار کم است، همچنان به شما آگاهی می‌دهیم که در بعضی از افراد دارای ماهیچه بسیار قوی، فلج کامل عضلات ناحیه هدف اتفاق نمی‌افتد. این مشکل می‌تواند با تزریق‌های بیشتر برطرف شود. همچنین فشار دادن روی منطقه تحت درمان ممکن است باعث پخش شدن بوتاکس و عمل کردن بر روی گروه‌های عضلانی ناخواسته شود.

عکس های قبل و بعد از تزریق بوتاکس


هزینه‌ی بوتاکس چقدر است؟


هزینه‌ی درمان با بوتاکس بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله ناحیه‌ی مورد درمان و تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز. برخی کلینیک‌ها هزینه را بر اساس تعداد واحدهای تزریق یا برای هر ناحیه محاسبه می‌کنند. به‌عنوان مثال، برای خطوط پیشانی ممکن است از 20 الی 40 واحد بوتاکس برای تزریق نیاز باشد، در حالی که برای چین‌وچروک اطراف چشم تنها 10 واحد ممکن است کافی باشد. هزینه‌ی کلی بوتاکس نیز بستگی به هر ناحیه محاسبه می‌شود. برخی کلینیک‌ها برای هر ناحیه یک نرخ مشخص دارند و مقدار مواد مورد نیاز برای آن ناحیه مهم نیست. بنابراین، انتخاب کلینیک مناسب برای درمان با بوتاکس باید با دقت و با در نظر گرفتن این نکات انجام شود. همچنین، در صورتی که هزینه‌ی بوتاکس در یک مکان خاص به‌طور نسبی کمتر از سایر مکان‌ها باشد، ممکن است نشان‌دهنده‌ی استفاده از مواد رقیق‌کننده یا مخلوط کننده با بوتاکس باشد. بنابراین، برای انتخاب بهترین گزینه، حتماً باید دقت کرد و از منابع معتبر و پزشکان متخصص استفاده کرد.

آیا مردان می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند؟


بله. استفاده از بوتاکس در بیماران مرد تاکنون مورد ارزیابی بالینی قرار نگرفته است. در مطالعات بالینی برای درمان خطوط اخم خفیف تا شدید، 17.5% از بیمارانی که با بوتاکس درمان شدند، مردان بودند. در مطالعات بالینی برای درمان خطوط دور چشم خفیف تا شدید، بیماران تقریباً 10% کل بیماران درمان شده با بوتاکس را تشکیل دادند. از سال 1997 تا سال 2014، تعداد درمان‌های بوتاکس در مردان تا 273% افزایش‌ یافته است.

آیا برای انجام آن از بی‌حسی استفاده می‌شود؟


برخی پزشکان هنگام انجام تزریق بوتاکس، سطح پوست را با یک پماد بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا درد وارد کردن سوزن خیلی کمتر و راحت‌تر باشد.

تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسم


تأثیر تزریق بوتاکس در داخل واژن و دیلاتاسیون پیش‌رونده تحت بی‌حسی برای درمان انقباض غیرارادی مهبل یا واژینیسم به اثبات رسیده است. جهت این درمان، بوتاکس تحت بی‌حسی با استفاده از سوزن‌های بسیار باریکی تزریق می‌شود. یک دوز متوسطی حدود 100 تا 150 واحد تزریق می‌شود. بوتاکس در بین سه عضله‌ی مهم واقع در واژن که می‌توانند مانع از دخول شوند، توزیع می‌شود. مقدار بیشتر بوتاکس در عضله‌ی ورودی تزریق می‌شود زیرا این عضله‌ای ست که کلاً راه نفوذ را مسدود می‌کند.

آیا می‌توان این تزریق را در زیر چشم انجام داد؟


بوتاکس می‌تواند موقتاً خطوط باریک و چین‌وچروک‌های زیر چشم را برطرف کند و ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تری را به صورت خواهد بخشید. بوتاکس روشی نسبتاً بی‌خطر برای از بین بردن ظاهر چین‌وچروک‌های زیر چشم می‌باشد، البته اگر توسط یک متخصص یا یک پزشک دوره دیده انجام بگیرد. هنگامی‌ که بوتاکس در زیر چشم تزریق می‌شود، خطوط باریک و چین‌وچروک‌های آن ناحیه را با فلج کردن عضلاتی که برای بستن پلک استفاده می‌شوند، موقتاً از بین می‌برد. تأثیر بوتاکس در هر ناحیه‌ای بین دو تا چهار ماه باقی خواهد ماند، این مدت‌زمان به خود فرد و مقدار مواد استفاده‌ شده بستگی دارد.

بوتاکس مو چیست؟


بوتاکس مو در واقع حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ی بوتانیکال تاکسین که جزء اصلی بوتاکس است، نمی‌باشد. درصورتی‌که نام آن بر اساس عملکرد و نحوه‌ی کار مواد اتخاذ شده است. درست مانند بوتاکس که با فلج کردن عضله عمل می‌کند و موجب صاف شدن پوست می‌گردد، بوتاکس مو با پر کردن تک‌تک رشته‌های مو عمل می‌کند و به پرپشت شدن و صافی مو کمک خواهد کرد.

آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری خطر دارد؟


هیچ شواهد پزشکی و بالینی وجود ندارد که نشان دهد که انجام بوتاکس در دوران بارداری خطرناک است، اما خودداری از تزریق یک سم در زنان باردار فقط به خاطر اینکه آسیبی به کودک نرسد، کاری بسیار معقول است. به خاطر توجه به مسائل اخلاقی و وجدانی، تاکنون هیچ فردی اقدام به انجام یک مطالعه‌ی بالینی درباره‌ی این موضوع نکرده است.

آیا می‌توان از این درمان در دروان بارداری و شیردهی استفاده کرد؟


سم بوتولونیوم نوع A نباید در هنگام شیردهی استفاده گردد. اگرچه بوتاکس در عضله باقی می‌ماند و به سمت سینه حرکت نمی‌کند. ایمنی و تأثیر بوتاکس در زنان باردار یا زنان شیرده تاکنون مورد تائید قرار نگرفته است. به این دلیل توصیه می‌شود تا این دسته از افراد بعد از پایان یافتن دوران شیردهیشان برای انجام بوتاکس مراجعه کنند.

آیا بالا بردن ابرو با این درمان امکان‌پذیر است؟


برای اکثر افراد، استفاده از بوتاکس می‌تواند به بالا بردن یا لیفت و جلوگیری از برخی فشارهایی که پیشانی را به پایین می‌کشد و باعث افتادگی و شل شدن ابروها می‌شوند، کمک کند. بوتاکس باعث شل شدن عضلات مختلفی که پیشانی را به پایین می‌کشانند، می‌شود. بوتاکس موقتاً (معمولاً 3 الی 4 ماه) مانع از کار گیرنده‌های حرکت عضلات می‌گردد.

آیا بوتاکس می‌تواند درد ناشی از جراحی هموروئید را کاهش دهد؟


همین تزریق‌های بوتاکس را که می‌توان برای از بین بردن چین‌وچروک‌ها انجام داد، می‌توان برای کمک به کاهش درد ناشی از یک مشکل خجالت‌آور(یعنی هموروئید) نیز استفاده کرد. محققان در یک مطالعه‌ی جدید نشان داده‌اند که بوتاکس می‌تواند درد بعد از جراحی را برای بیمارانی که با روشی جراحی همورئیدشان برداشته‌شده است (هموروئیوکتومی)، تسکین دهد. آن‌ها در این مطالعه دریافتند که بیمارانی که تزریق بوتاکس انجام داده‌اند، در یک هفته بعد از جراحی، درد کمتری را نسبت به کسانی که از پلاسیبو (دارونما یا چیزی ظاهراً شبیه به دارو بدون هیچ اثر واقعی) استفاده کرده‌اند خواهند داشت.

آیا بوتاکس موجب بالا رفتن نوک بینی می‌شود؟


وقتی فردی لبخند می‌زند، یک عضله در بالای لب، بنام ماهیچه‌ی پایین‌ برنده تیغه بینی (Depressor septi nasi muscle)، نوک بینی را به سمت پایین می‌کشد. در برخی افراد این تأثیر می‌تواند خیلی واضح و مشخص باشد. با تزریق بوتاکس در این عضله، عضله ضعیف می‌شود و باعث می‌شود هنگام خندیدن بینی به همان صورت سربالا باقی بماند. اگر نوک بینی شما همیشه روبه پایین است و ربطی به حالت داشتن چهره یا بی‌حرکت بودن آن نداشته باشد، بوتاکس کمکی به این موضوع نخواهد کرد. برای رفع این مشکل، جراحی معمول و رایج بین موردنیاز است.

تزریق بوتاکس برای فرم دهی صورت


فرم دهی صورت یا زاویه سازی آن، تکنیکی است که صورتی بیضی‌ شکل یا V شکل به بیمار می‌دهد که نمایی ظریف‌تر و باریک‌تر خواهد داشت. این روش برای لاغری و ظریف شدن صورت که در بین مردم آسیایی رایج و محبوب است، علاوه بر ظریف‌تر کردن اجزای صورت، ظاهری جوان‌تر به افراد می‌دهد، درحالی‌که پوست جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌آید. بوتاکس به‌عنوان یک شل کننده‌ی عضلانی برای عضلات فک به کار می‌رود که باعث شل شدن عضلات و نیز باریک شدن عضلات مخصوص جویدن (ماستر) در کناره‌های فک می‌شود. بوتاکس ضربان‌های عصبی عضلات را در ناحیه موردنظر مسدود می‌کند و باعث از بین رفتن خطوط باریک و چین‌وچروک‌ها می‌شود درحالی‌که ظاهری برجسته‌تر به چانه می‌دهد و صورت لیفت خواهد شد. این روش همچنین به شادابی و طراوت ظاهر کلی صورت کمک می‌کند و ظاهری جوان‌تر را به صورت خواهد داد که سنتان را بسیار پایین‌تر نشان خواهد داد.

آیا بوتاکس برای درمان گودی اطراف چشم تأثیر دارد؟


از بوتاکس برای چین‌وچروک اطراف چشم استفاده می‌کنند. گودی و سیاهی دور چشم، شامل انباشتگی خون در زیر سطح پوست می‌باشد و معمولاً علت فرهنگی یا موروثی دارد. برخی کرم‌های موجود می‌توانند تا حدودی کمک‌کننده باشند، اما این مشکل برای اکثر افراد مشکلی دائمی خواهد بود. برای از بین بردن آن، باید حجم از بین رفته در آن قسمت را با تزریق مقداری فیلر (ژل یا چربی) جایگزین کرد.

بهترین برند و مارک بوتاکس کدام است؟


خود  بوتاکس (Botox) یک برند از ماده‌ی بوتانیکال تاکسین است که توسط شرکت الرگان (Allergan) تولید می‌شود. برندهای دیگری از ماده‌ی بوتانیکال تاکسین موجود هستند که برای استفاده در روش‌های زیبایی صورت و بدن مورد تائید هستند:

 • BOTOX(تحت گواهی تائید Vistabel از انگلستان برای مصارف زیبایی در سال 2006)
 • Dysport (تحت گواهی تائید Azzalure از انگلستان برای مصارف زیبایی در سال 2009)
 • Xeomin (تحت گواهی تائید Bocouture از انگلستان برای مصارف زیبایی در سال 2010)

کار همه‌ی این برندها، فلج کردن موقتی عضله می‌باشد. این به خاطر عملکرد بوتالینوم است، یک کمپلکس نئوتاکسینی که گیرنده‌ی عضلانی را مسدود می‌کند و به عضله فرمان انقباض می‌دهد. بعد از مدتی، این گیرنده مجدداً تولید می‌شوند و عضله فعالی خود را بازمی‌یابد. برندهای مختلف دارای تأثیر یکسانی هستند اما دوزهای مصرفی هرکدام کمی باهم تفاوت دارد.

آیا بوتاکس چینی عوارضی دارد؟


امروزه با توجه به گران شدن بوتاکس، بازار بوتاکس‌های چینی داغ شده است، اما باید در نظر داشت که بوتاکس های چینی مانند تمام مواد دیگر کیفیت درجه‌یک، دو و سه دارند. اگر بوتاکس چینی درجه‌ یک توسط پزشک ماهر و باتجربه تزریق شود عوارض آن بسیار کم است و می‌توان نتایج آن را با نمونه‌های خارجی دیگر مقایسه کرد. اما در استفاده از آن‌ها باید دقت بسیاری کرد چون ممکن است این بوتاکس‎ها تقلبی بوده و به‌صورت قاچاق وارد ایران شده باشد.

آیا بوتاکس کانادایی همان بوتاکس چینی است؟


بله. به دلیل اینکه مردم از محصولات چینی رضایت کافی نداشته و از عوارض آن‌ها نگران هستند، معمولاً تولیدکنندگان بوتاکس چینی، نام بوتاکس کانادایی را روی محصولات خود گذاشته‌اند. درواقع هیچ کارخانه تولیدکننده کانادایی این بوتاکس‌ها را تولید نکرده‌اند.

آیا بوتاکس ایرانی دارای مجوز بهداشت است؟


بله. بوتاکس ایرانی با نام مسپورت (مصپورت) وارد بازار شده که دارای تاییده از سازمان بهداشت است. نتایج این بوتاکس قابل‌ مقایسه با نمونه‌های خارجی است.

تفاوت بیت بوتاکس و فیلر (ژل) در چیست؟


بوتولینوم توکسین نوع A، یا به عبارت دیگر بوتاکس، و فیلرهای پوستی مانند ژل، هر دو از نتایج بلندمدت برخوردارند. این دو روش می‌توانند برای درمان چین و چروک‌ها مورد استفاده قرار بگیرند، اما تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. فیلرها ممکن است نتایج طولانی‌تری داشته باشند، اما این تزریق‌ها ممکن است عوارض بیشتری نسبت به بوتاکس داشته باشند. همچنین باید توجه داشت که مشکلاتی که بوتاکس و فیلرها درمان می‌کنند، کمی با یکدیگر تفاوت دارند و معمولاً در نواحی مختلفی از صورت به کار می‌روند. همچنین، این دو روش ممکن است به عنوان یک درمان تکمیلی همراه با درمان اصلی برای رسیدن به نتایج مطلوب مورد استفاده قرار گیرند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است