ترمیم و از بین بردن جای زخم ، بخیه و سوختگی با روشهای مختلف

جای بخیه و زخم هر چقدر هم که کوچک باشد می‌تواند برای بسیاری از افراد موجب نارضایتی و ناراحتی شود. جای زخم یا اسکار زمانی ایجاد می‌شود که بدن شما یک زخم ایجاد شده در اثر عفونت، تصادف، جراحی یا التهاب را ترمیم می‌کند. اسکارها از نظر شکل و اندازه متفاوت بوده و معمولاً به شکل ضخیم و قرمز ظاهر شده و با گذشت زمان رنگ آن‌ها روشن‌تر می‌شود. این اسکارها ممکن است برآمده، فرورفته و یا صاف باشند. در برخی از موارد ممکن است اسکار شما هیپرتروفیک (بزرگ) شده و یا به یک کلوئید (یک زخم بزرگ با رشد بیش‌ از حد) تبدیل شود. در این موارد احتمالاً شما می‌خواهید تا آن را از بین ببرید. روش‌های مختلفی برای از بین بردن جای زخم و بخیه وجود دارند. با وجود اینکه کرم‌ها و داروهای مخصوص می‌توانند تا حدی جای زخم را از دید خارج کنند، برخی از افراد به دنبال روش‌های درمانی بهتری می‌گردند.

هر اسکار منحصر به‌ فرد بوده و روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارند که برای از بین بردن جای زخم و بخیه موثرند. بهترین راه، مشاوره با پزشک برای تعیین مناسب‌ترین روش از بین بردن اسکارها و رسیدن به بهترین نتایج می‌باشد. روش‌های درمانی ارائه شده توسط پزشک می‌توانند بافت و رنگ جای زخم و بخیه را بهبود بخشند. این روش‌های درمانی شامل، تزریق ژل، میکرونیدلینگ، میکرودرم، سابسیژن و لیزر می‌باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمانی و یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث ایجاد اسکار می‌شود؟


روند ترمیم جای بخیه و زخم با التهاب شروع شده، با تشکیل بافت ادامه یافته و با تغییر برخی از فاکتورها در آناتومی سلول‌های پوستی پایان می‌یابد، مانند تولید کلاژن، پروتئین‌های کامل موجود در بافت‌های پیوندی که پوست را حمایت می‌کنند، استخوان‌ها، غضروف‌ها و رگ‌های خونی. اسکارها زمانی ایجاد می‌شوند که فرایند ترمیم جای زخم توسط برخی عوامل خاص مانند تولید شدن کم یا زیاد کلاژن دچار اختلال شود. برای مثال یک زخم کلوئید در اثر تولید بیش‌ازحد کلاژن ایجاد می‌شود.

روش‌های رفع جای زخم و بخیه


تزریق ژل

اسکارها (مانند جای جوش یا یک بریدگی قدیمی) معمولاً با استفاده از تزریق ژل مانند رستیلین از بین می‌روند. از این روش درمان جای بخیه و زخم برای افزایش حجم بافت‌ها در زیر محل اسکار استفاده می‌شود. با این کار، پوست کشیدن شده و صاف می‌شود. از بین بردن جای زخم و بخیه با استفاده از ژل‌های تزریقی، روشی بسیار مؤثر بوده و نتایج آن معمولاً طولانی‌مدت می‌باشند. زمانی که آثار ژل تزریقی شروع به محو شدن می‌کنند، جلسات درمانی باز سازنده برای حفظ نتایج درمان جای زخم انجام خواهند شد.

از بین بردن اسکار با لیزر

روش از بین بردن اسکار با استفاده از لیزر می‌تواند جای بخیه و زخم را از بین برده، آن را صاف کرده و اسکارهای قرمز و برآمده را به اسکارهای صاف‌تر و سفید تبدیل کند. در روش از بین بردن اسکار با استفاده از لیزر، کلاژن سالم و جدید تولید شده و جای کلاژن اضافی و به هم ریخته در بافت اسکار را می‌گیرد. کارآمدترین روش لیزری از بین بردن اسکار، از لیزر فراکشنال غیر برنده‌ی استفاده می‌کند. لیزر بر روی جای زخم قرار داده شده و انرژی آن از طریق پوست وارد بافت‌های اسکار شده و کلاژن درون آن را به شکل قابل قبولی نظم دهی می‌کند. چندین جلسه‌ی درمان برای از بین بردن جای زخم و ترمیم جای بخیه لازم بوده و معمولاً 3 تا 4 جلسه‌ی درمانی با فاصله‌ی یک ماهه برای گرفتن نتایج خوب مناسب است. روش از بین بردن اسکار با لیزر، رشد کلاژن جدید برای جایگزین کردن کلاژن آسیب دیده در بافت اسکار را تحریک می‌کند. تولید کلاژن جدید 6 هفته پس از انجام درمان شروع شده و به مدت 6 ماه تا یک سال ادامه پیدا خواهد کرد. شما به یک دوره‌ی درمان 3 تا 4 جلسه‌ای برای از بین بردن جای زخم‌ها نیاز دارید و پس از گذشت 6 هفته از اولین جلسه‌ی درمانی، شاهد بهبود در ظاهر بافت اسکار خواهید بود. البته نتیجه‌ی 3 تا 4 جلسه‌ی درمانی به‌صورت تجمیعی ظاهر شده و نتایج نهایی درمان، 6 تا 12 ماه پس از آخرین جلسه‌ی درمانی ظاهر خواهند شد.

روش ویواسه

 

ویواسه(Vivace) یک روش مدرن و مورد تأیید FDA است که رشد کلاژن و الاستین در پوست را با فرستادن امواج رادیویی تقسیم شده میکرونیدلینگ به عمق لایه‌های پوست تحریک کرده و طراوت و شادابی آن را باز می‌گرداند. در این روش یک دستگاه کوچک بر روی پوست قرار داده می‌شود که دارای میکرونیدل‌های طلایی پوشش دار یا بدون پوشش بوده و انرژی امواج رادیویی را به درون لایه‌های مختلف پوست وارد می‌کند. استفاده از میکرونیدل‌ها و امواج رادیویی همراه با یکدیگر باعث نفوذ بهتر امواج و همچنین اطمینان از دست نخوردگی لایه‌ی سطحی می‌شود. تجهیزات جدید و خلاقانه در این روش باعث حداکثر راحتی و راضی بودن از نتایج عمل می‌شوند. آر اف را می‌توان تنظیم کرد تا برای انواع پوست، محل‌های مختلف درمان و مشکلات پوستی فرد مناسب باشد. خطر لکه دار شدن پوست پس از تسکین التهاب نیز در بیمارانی با رنگ پوست تیره‌تر کاهش یافته و می‌توان از این روش بدون ایجاد خطر برای از بین بردن جای زخم و درمان جای بخیه استفاده کرد. زمانی که دستگاه ویواسه پس از بی‌حس کردن پوست بر روی آن قرار می‌گیرد، سوزن‌های استریل ریز، تونل‌های میکروسکوپی عمیقی در پوست ایجاد می‌کنند. این تونل‌های میکروسکوپی به مدت 4 تا 6 ساعت پس از ایجاد باز باقی خواهند ماند. این کار تولید کلاژن جدید در پوست را تحریک می‌کند. رسیدن دقیق انرژی آر اف به عمق‌های مختلف پوست باعث شده است تا این روش بتواند آثار درمان جای زخم خارق‌العاده‌ای داشته باشد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن می‌تواند اسکارهای ناشی از آکنه، جراحی یا تصادفات را بهبود بخشد. جای زخم ممکن است به‌صورت فرورفته یا برآمده باقی‌مانده باشد. ممکن است قبل از ظاهر شدن هرگونه بهبودی، لازم باشد تا چندین جلسه‌ی درمانی پشت سر گذاشته شوند. میکرودرم ابریژن را می‌توان به صیقل دادن سطح پوست با استفاده از کریستال‌های میکروسکوپی شبیه دانست که این کریستال‌ها توسط یک مکنده جمع‌آوری می‌شوند. در عرض 20 دقیقه این روش ملایم صیقل دهنده می‌تواند نتایج قابل قبولی ایجاد کند. فرایند درمان جای زخم پیش‌رونده بوده و در طی چند جلسه‌ی درمانی هفتگی انجام می‌شود. تحقیقات متعددی در زمینه‌ی تأثیر میکرودرم ابریژن برای از بین بردن جای زخم پس از انجام عمل جراحی و یا آسیب‌های فیزیکی انجام شده‌اند. این تحقیقات نشان داده‌اند که با استفاده از میکرودرم ابریژن می‌توان بدون وجود درد، ناراحتی‌های پس از درمان و یا مدت زمان طولانی بهبودی که پس از دیگر روش‌های از بین بردن اسکار وجود دارد، جایبخیه و زخم را تا حد قابل‌توجهی بهبود بخشید. میکرودرم ابریژن با صاف کردن لبه‌ها و سطح بافت اسکار، باعث تغییر بافت آن و همچنین روشن‌تر شدن رنگ ناحیه‌ی اطراف اسکار می‌شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های درمانی است که تا حد قابل‌توجهی برای از بین بردن بافت اسکار مؤثر بوده و به‌عنوان روشی جایگزین برای لیزر به کار می‌رود. ترمیم جای سوختگی، جای بخیه و حتی مناطقی از پوست که کشیدن شده‌اند را می‌توان با استفاده از این روش بهبود بخشید. دستگاه میکرونیدلینگ از سوزن‌های بسیار ریزی استفاده می‌کند که در جهت عمودی بالا و پایین می‌روند. قابلیت تنظیم عمق و سرعت سوزن‌ها باعث می‌شود تا این روش درمانی تحت کنترل و ملایم باشد. سوراخ‌های میکروسکوپی ایجاد شده در پوست توسط این سوزن‌ها به مواد اجازه می‌دهند تا به عمق پوست نفوذ کنند. این مواد با همراهی تأثیرات مکانیکی سوزن‌ها باعث می‌شوند تا جای بخیه و زخم بهبود پیدا کند. روش میکرونیدلینگ کاملاً بی‌خطر بوده و دوره بهبودی ندارد. همچنین این روش نسبت به لیزر درمانی هزینه‌ی کمتری داشته ولی نتایج آن معمولاً به همان خوبی می‌باشند. این مورد، میکرونیدلینگ را به یک روش ارزشمند تبدیل می‌کند.

سابسیژن

سابسیژن روشی است که برای از بین بردن جاهای زخم به‌ جای مانده از آسیب‌های فیزیکی یا عمل‌های جراحی به کار می‌رود. این روش همچنین برای کاهش تأثیر خطوط پیری مانند خطوط خنده و خطوط اخم بین ابروها نیز به کار می‌رود. در روش سابسیژن، لایه‌ی بافت سطحی پوست در ناحیه‌ی آسیب دیده، با استفاده از یک سوزن ریز یا سیم، به‌دقت از بافت‌های عمیق‌تر جدا می‌شود. با انجام این کار می‌توان بافت اسکار را شل کرد، جریان خون را در زیر اسکار تقویت کرد و باعث تحریک تولید کلاژن جدید شد که در نهایت سبب بهبودی ظاهری اسکار یا خطوط هدف می‌شوند. پزشک این روش سابسیژن را با روش تزریق ژل ترکیب می‌کند. این ترکیب نتایج بسیار قابل‌ ملاحظه‌ای در بر داشته و می‌تواند تولید کلاژن و بازسازی اسکار برای گرفتن نتایج بلندمدت را تحریک کند.

به این پست امتیاز دهید.
ترمیم و از بین بردن جای زخم ، بخیه و سوختگی با روشهای مختلف
3.75 از 4 رای