بهترین روشهای درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)

حداقل هشت نفر از 10 زن مبتلا به سلولیت هستند. در حالی که سلولیت یک اختلال در نظر گرفته نمی‌شود، می‌تواند ظاهری فرو رفته و غیر جذاب داشته باشد و ممکن است باعث شود در جمع احساس شرم و خجالت کنید. اغلب، سلولیت در ران‌ها، پهلو و شکم ظاهر می‌شود، که جزوی از نواحی‌ هستند که چربی اغلب در آنجا نزدیک به پوست ظاهر می‌شود. سلولیت چربی ساده‌ای است که در برابر بافت پیوندی فشار وارد کرده و اثر موجی ایجاد می‌کند و مهم نیست که چقدر لاغر هستید، زیرا هر چقدر هم که لاغر باشید ممکن است سلولیت داشته باشید.

اگر از سلولیت رنج می‌برید، تنها نیستید. تمایل به خلاص شدن از سلولیت یا حداقل کاهش آن باعث به وجود آمدن بسیاری از گزینه‌های درمانی شده است. با در نظر گرفتن بسیاری از درمان‌های موجود دانستن اینکه چه چیزی موثر واقع می‌شود دشوار است. برخی از درمان‌ها می‌تواند سلولیت را حداقل برای مدتی، کمتر قابل مشاهده کند. قبل از انجام هر گونه درمان زیبایی همیشه بهتر است با پزشک مجرب در این زمینه مشورت کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام درمان برای شما موثرترین روش است و به سوالات شما پاسخ می‌دهد.

برای دریافت مشاوره از همکاران ما درباره شیوه‌های رفع سلولیت و یا رزرو نوبت در مطب دکتر شمس می‌ توانید با شماره‌های 02122558718 و 02122558602  تماس حاصل فرمایید.

سلولیت چیست؟


در لایه زیرین پوست انسان، یک شبکه از رشته‌های بافت پیوندی به نام تجمع بافت چربی وجود دارد که چربی زیر پوست را در محل خود نگه می‌دارد. اگر این بافت به میزان کافی قوی نباشد و به درستی عمل نکند (که این شرایط ممکن است ریشه ژنتیک داشته باشد)، بافت چربی می‌تواند باعث ایجاد ناهمواری در سطح پوست شود که در اصطلاح به آن سلولیت می‌گویند. زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند، زیرا این بافت تجمع چربی در بین زنان کمتر و ضعیف‌تر می‌باشد. علاوه بر این، زنان پوست نازک‌تری دارند و در بدن آنها هورمون‌هایی ترشح می‌شود که می‌تواند بر اندازه سلول‌های چربی تاثیر داشته باشد.

دلایل


در اینجا چندین عامل وجود دارد که بر میزان سلولیت و میزان قابل مشاهده بودن آن تاثیر می‌گذارد.

  • ژنتیک: اگر مادرتان ترک‌های پوستی داشته است، احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار این ترک‌ها شوید، زیرا ژنتیک نقش مهمی در این موضوع دارد.
  • بافت پیوندی ضعیف‌تر: اگر بافت پیوندی شما به طور ژنتیکی قوی نباشد، به سلول‌های چربی اجازه می‌دهد تا از طریق ساختارش راحت‌تر آن را بترکانند.
  • ضخامت پوست: میزان ضخامت یا نازکی پوست باعث می‌شود روی میزان راحت مشخص بودن سلولیت تاثیر بگذارد. پوست نازک سلولیت را بیشتر قابل رویت می‌کند، در حالی که افرادی که پوستی ضخیم‌تر دارند کمتر مستعد مشخص بودن ظاهر زشت آن هستند. اگر رگ‌های شما به دلیل پوست نازک‌تان مانند نقشه جاده‌ای است، بازهم کاری نمی‌توانید انجام دهید.
  • جنسیت: بله، این یک واقعیت تاسف‌آور است، اما نسبت به مردان زنان بیشتر دارای سلولیت هستند، که این موضوع با هورمون‌ها ارتباط دارد.
  • وزن: اگر اضافه وزن دارید، سلولیت بیشتری خواهید داشت. سلولیت فقط چربی است. با این حال به این معنی نیست که لاغری از شما در برابر داشتن سلولیت محافظت می‌کند، حتی افراد خیلی لاغر هم سلولیت دارند.
  • رژیم غذایی نامناسب و ضعیف: متأسفانه یک رژیم غذایی ضعیف نه تنها منجر به شمار زیادی از مشکلات سلامتی دیگر می‌شود، بلکه منجر به چربی زیرپوستی نیز می‌شود. سموم بیشتری در این سلول‌های چربی به دام افتاده گیر می‌کنند که احتمال ظاهر شدنشان را بیشتر می‌کند.
  • ورزش نکردن: اگر فعال نباشید، بنابراین بافت پیوندی زیر پوست شما جای مناسب برای تجمع سلول‌های چربی است.

درمان


کرم‌های موضعی

ساده‌ترین روش کوتاه مدت برای بهبود ظاهر سلولیت با یک لوسیون یا کرم است که به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: آنهایی که حاوی کافئین هستند و اثر سفت کنندگی موقت دارند و به صاف‌تر نشان دادن برآمدگی‌ها کمک می‌کنند، و آنهایی که گرفته شده از ویتامین A هستند، که در طول زمان می‌توانند لایه بیرونی پوست را ضخیم کرده و قلمبه شدگی‌ها را کمتر قابل مشاهده کنند. این عناصر و ترکیبات می‌توانند با دیگر عناصر از قبیل ویتامین  C ترکیب شوند، که هر دو ممکن است گردش خون را برای به حداقل رساندن برآمدگی‌های پوست و سفت کردن آن بهبود بخشند.

ساب سیژن 

این روش پزشکی شامل این است که پزشک یک سوزن را فقط زیر پوست برای شکستن نوارهای سخت زیر پوست که باعث سلولیت می‌شود را وارد می‌کند. نشان داده شده است که این درمان میزان فرورفتگی پوستی که با سلولیت می‌بینید را کاهش می‌دهد. این نتایج می‌توانند 2 سال یا احتمالا بیشتر دوام داشته باشند.

کربوکسی تراپی

در این روش پزشکی، گاز دی اکسید کربن (CO2) تنها زیر پوست تزریق می‌شود. در این روش، مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود تا اکسیژن موجود در سلول‌های خون قرمز به ناحیه تزریق شده وضایع دی اکسید کربن را که بدن به طور طبیعی از طریق ریه‌ها دفع می‌کند، بردارند. با افزایش مقدار اکسیژن در ناحیه، سلول‌ها فعال‌تر می‌شوند و هر گونه بهبودی یا تولید سلول جدید مورد نیاز برای جوانسازی ناحیه را تسریع می‌کنند. عوارض جانبی احتمالی این درمان شامل ناراحتی در طول درمان و کبودی موقت است. پس از انجام این درمان‌ها، محققان مشاهده کردند که زنان دارای سلولیت کمتری بودند.

ماساژ

اکثر گزینه‌ها بر اساس این ایده است که ماساژ دادن ناحیه‌ی مشکل‌دار باعث افزایش جریان خون و کاهش ساخت مایع می‌شود.

اندرمولوژی

اندرمولوژی (لیپوماساژ یا اندرمولوژی) یک نوع خاص ماساژ مکانیکی است. این روش به شما ماساژ عمیقی می‌دهد در حالی که پوست را هم با دستگاهی شبیه به وکیوم لیفت می‌کند. هر جلسه حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. اگر نتایج را ببینید، به نظر می‌رسد که باید درمان را ادامه دهید تا نتایج نیز ادامه داشته باشند. سلولیت کمتر از 1 ماه پس از توقف درمان باز می‌گردد.

رادیو فرکانسی

رادیوفرکانسی می‌تواند به طور قابل توجهی ظاهر سلولیت را بهبود بخشیده و آن را به حداقل برساند. درمان معمولا با ماساژ، لیپوساکشن و نور درمانی همراه است. این سیستم می‌تواند چربی را به مایع تبدیل کرده و بافت پیوندی را به منظور سست کردن تجمع پاره کند و باعث افزایش رشد کلاژن، سفت شدن پوست، افزایش جریان خون و کاهش احتباس مایع می‌شود. یکی از روش‌های محبوب درمان لیزری، سلولایز نامیده می‌شود. با استفاده از انرژی رادیوفرکانسی، لیزر گرم می‌شود و کیسه‌های توده‌ی چربی را ذوب کرده و نوارهای فیبر بافت پیوندی که آنها را به هم می‌چسباند را نرم می‌کند.

اولتراسوند کوتیشن

اولتراسوند کوتیشن یک تکنیک حذف چربی است که سایز دور بدن و سلولیت را کاهش می‌دهد و همچنین پوست را بدون نیاز به جراحی سفت و کسشانی می‌کند. درمان ا.لتراسوند کوتیشن برای از بین بردن سلول‌های چربی در اپیدرم زیر پوستی طراحی شده است. از طریق امواج متوالی اولتراسوند با شدت بالا که با دمای بالا و بدون اثرات منفی بر بافت طبیعی و عروق خونی تولید می‌شوند. شواهدی مبنی بر اینکه اولتراسوند به تنهایی می‌تواند سلولیت را کاهش دهد وجود ندارد. با این وجود هنگامی که با درمان سلولیت دیگری ترکیب شود اولتراسوند ممکن است ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

مزوتراپی

در طی این روش یک سری تزریقات در ناحیه یا نواحی دارای سلولیت انجام می‌شود. مواد مختلف از جمله کافئین، هورمون‌ها، آنزیم‌ها و عصاره‌های گیاهی به داخل ناحیه تزریق می‌شوند. از آنجایی که هر بیمار از یک ترکیب منحصر به فرد عناصر استفاده می‌کند، هیچ راهی برای دانستن اینکه چه عناصر و ترکیباتی موثر هستند، البته در صورت موثر بودن، وجود ندارد. مزوتراپی ممکن است چربی را از بین ببرد و ظاهر سلولیت را کمی بهبود ببخشد، اما دارای خطراتی نظیر تورم، عفونت و کانتورهای نامنظم نیز هست.

لیپوساکشن با لیزر (اسمارت لیپو)

این جراحی (که مستلزم بی حسی موضعی است) که اغلب با عنوان اسمارت لیپو شناخته می‌شود شامل قرار دادن یک فیبر کوچک لیزر زیر پوست برای آب کردن چربی است؛ سپس کانول این چربی‌ها را مکش می‌کند. این روش تقریبا دو ساعت طول می‌کشد و تا چند روز پس از آن درد خواهید داشت. نتایج ممکن است تا شش سال دوام داشته باشند اما به این معنی است که شما در نهایت نیاز به تکرار درمان دارید. این درمان باید با دقت مورد توجه قرار گیرد، زیرا در واقع می‌تواند ظاهر چربی فرو رفته را بدتر کند.

کرایولیپولیز

این روش غیر تهاجمی سلول‌های چربی را منجمد کرده و می‌کشد. هنگامی که سلول‌های چربی مردند، بدن شما به طور طبیعی آنها را از بین می‌برد. این درمان معمولا برای شکل دادن به بدن استفاده می‌شود، اما برداشت چربی همچنین می‌تواند سلولیت شما را بهبود بخشد. برای دیدن نتایج 3 درمان و 3 یا 4 ماه وقت لازم است.

آیا کاهش وزن باعث رفع سلولیت می‌شود؟


از آنجا که سلولیت بیشتر از چربی تشکیل می‌شود، به نظر می‌رسد کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش ممکن است به کاهش سلولیت کمک کند. اما این موضوع بستگی به قابلیت انعطاف پوست شما دارد. اگر پوست شما پس از کاهش وزن به حالت اولیه بازنگردد، ممکن است تا حدی کاهش سلولیت را مشاهده کنید. با این حال، اگر پوست شما کاملاً انعطاف‌پذیر نباشد (که ممکن است به دلیل هورمون‌ها و بالا رفتن سن اتفاق بیفتد)، ممکن است به افتادگی پوست دچار شوید که ممکن است باعث بدتر شدن ظاهر سلولیت شود.

به این پست امتیاز دهید.
بهترین روشهای درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)
3 از 1 رای