تزریق بوتاکس: مزایا، مراقبت، نتایج و هزینه

بوتاکس یک پروتئین طبیعی و خالص مشتق شده از سم بوتولینوم نوع A است. بوتاکس برای درمان خطوط صورت و چین و چروک استفاده می‌شود. بوتاکس با سوزن فوق‌العاده نازک به عضله زیر پوست تزریق می‌شود و ماهیچه‌های صورت را با مسدود کردن تحریکات عصب، آرام می‌کند. هنگامی که عضلات در حالت استراحت و بی‌حسی قرار می‌گیرند، پوست نرم‌تر می‌شود، و ظاهر طبیعی‌تر و بهتری پیدا می‌کند. بوتاکس همچنین تعریق زیاد را کاهش می‌دهد و به صورت کاملا ایمن برای درمان شرایط متعدد مرتبط به عضله استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید از چین و چروک صورت رهایی یابید، بوتاکس به شما کمک می‌کند تا چهره خود را بی‌نقص کرده و با رفع چین و چروک، خط اخم و خطوط دور چشم و سایر مشکلات، پوست خود را پر طراوت‌تر و صاف‌تر کنید. این درمان موثر چین و چروک می‌تواند به میزان قابل توجهی اعتماد به نفس بیماران را افزایش دهد تا در مورد پوست خود احساس خوشایندی داشته باشند. پزشکتان به شما در تعیین این که آیا سم بوتولینوم برای شما مناسب است و چه مقدار دوز برای مشکل خاص شما مورد نیاز است، کمک خواهد کرد. برای دریافت مشاوره جهت انجام تزریق بوتاکس و اطلاع از هزینه‌ها و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 02122558718 و 02122558602 تماس حاصل فرمایید.

مزایا


برخی از مزایای استفاده از تزریق بوتاکس شامل موارد زیر است:

  • رفع چین و چروک بدون جراحی
  • این درمان دوره بهبودی ندارد.
  • این درمان بدون بی‌حسی یا بیهوشی می‌باشد.

سم بوتولینوم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟


بسیاری از خطوط و چین و چروک در اثر چروک کردن مکرر پوست هنگام ابراز احساسات در صورت ایجاد می‌گردند. اگر بتوانیم فعالیت عضلانی برخی نواحی چهره را کاهش دهیم پوست چروک شده بهبود می‌یابد و اگر خطوط محو نشوند، کم رنگ‌تر می‌شوند. در پوست‌های جوان‌تر می‌توان از ایجاد خطوط جلوگیری کرد. حوزه‌های درمان عبارتند از:

  • خط اخم
  • خطوط دور چشم
  • چین و چروک پیشانی
  • خطوط اطراف لب (خطوط سیگاری)
  • اصلاح گودی چانه

مهم‌تر از کاربردهای زیبایی، اثرات مثبت استفاده از بوتاکس در کمک به درد میگرن و تعریق زیاد است که احتمالا جایگزین نیاز به عمل جراحی می‌باشد.

مقدار محدودی از بوتاکس همچنین می‌تواند برای چین و چروک روی گردن استفاده شود. بوتاکس (سم بوتولینوم) برای سال‌های زیادی در زمینه پزشکی استفاده شده است، زیرا موقتا عضلات را بی‌حس می‌کند و مدت‌ها برای درمان مشکلات عضلانی مثل استرابیسم، عضلات چشم و اسپاسم صورت استفاده شده است.

متقاضیان درمان


تزریق بوتاکس هم برای مردان و هم زنانی که به دنبال حفظ ظاهر جوانی خود هستند، موثر است. بهترین متقاضیان برای درمان بوتاکس کسانی هستند که در سلامت کامل بوده و انتظارات واقع بینانه‌ای از این روش دارند. بوتاکس یک راه حل موقت است و خطوط را کاهش می‌دهد. برای تعیین اینکه آیا شما کاندید خوبی هستید، می‌توانید با پزشک زیبایی خود مشاوره‌ای داشته باشید.

موارد منع مصرف


ترکیبات بوتولینوم در بیماران با سابقه اختلالات عصبی، اختلالات بلع یا اختلالات تنفسی نباید استفاده شوند. سم بوتولونیوم نوع A نباید در دوران بارداری و یا در هنگام شیردهی استفاده گردد. سایر موارد منع مصرف شامل اختلالات عصبی-عضلانی (به عنوان مثال میاستنی گراویس) یا آلرژی به سم بوتولینوم نوع A می‌باشد.

قبل از تزریق چه چیزی را باید در نظر گرفت؟


بعضی از داروهای آنفلوانزا و مسکن به دلیل داشتن استیل سالیسیلیک اسید یا استیل سالیسیلات می‌توانند سبب رقیق شدن خون شوند. مصرف داروهایی که حاوی استیل سالیسیلیک اسید هستند مانند آسپرین، آسپرو، آسکوربیک سال، ترومبو ASS، آسپرین بچه و غیره باید حداقل 2 هفته قبل از تزریق متوقف شود، زیرا تنها یک قرص می‌تواند انعقاد خون شما را به طور منفی تحت تاثیر قرار دهد. در صورت وجود هر گونه تردید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

فرآیند درمان


بوتاکس از طریق تزریق مستقیم به عضله‌ای که خطوط چین و چروک را ایجاد کرده، عمل می‌کند و از طریق یک سوزن کوچک باعث تضعیف عضله، و کاهش خطوط صورت می‌گردد. تزریق بوتاکس با سوزن‌های بسیار نازک انجام می‌شود و بیشتر بیماران در طول تزریق درد کمی تجربه می‌کنند. اثرات 5 تا 7 روز پس از درمان قابل مشاهده است و نتیجه آن به مدت 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند.

بوتاکس به بیهوشی نیاز ندارد و انجام آن کمتر از 10 دقیقه طول می‌کشد. پس از بحث در مورد مناطقی که بیمار مایل به انجام بوتاکس است، محلول مورد استفاده در تزریق برای افزایش اثربخشی به صورت تازه مخلوط می‌شود. سپس مقدار کمی به عضلات نواحی هدف تزریق می‌شود. ممکن است از بیماران خواسته شود که عضلات ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرند را منقبض کنند تا منطقه مورد نظر، مشخص شود. پس از چند روز، سم بوتولینوم، عضلات را ضعیف و آزاد می‌کند و باعث می‌شود چین و چروک در این نواحی کمتر یا ناپدید شود.

آیا این درمان با درد همراه است؟


بوتاکس معمولا دردناک نیست. اکثر بیماران حتی به هیچ بی‌حسی موضعی نیاز ندارند. از آنجا که سوزن استفاده شده در هنگام بوتاکس بسیار کوچک است، اکثر افراد در طول درمانشان هیچ احساس ناراحتی تجربه نمی‌کنند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس


بلافاصله بعد از تزریق، تورم کمی ممکن است رخ دهد، که عموما پس از 24 تا 48 ساعت کاهش می‌یابد. طی 3 تا 4 روز نباید به مناطق تحت درمان فشاری اعمال شود، اگرچه قرار دادن یک کمپرس سرد برای چند ساعت پس از درمان توصیه می‌شود، زیرا می‌تواند کاهش تورم را تسریع کند. به مدت یک هفته نباید از سونای مادون قرمز استفاده کنید. بعد از درمان بوتاکس، باید از ورزش کردن به مدت 24 ساعت اجتناب کنید، حداقل 4 ساعت دراز بکشید. اگر دچار سردرد هستید، تییلنول مصرف کنید، در غیر این صورت دارویی که پزشکتان تجویز می‌کند استفاده نمایید.

نتایج


اثر کامل درمان به تدریج طی 3 تا 14 روز آینده ایجاد می‌شود. نتایج بهینه از تزریق بوتاکس بین 5-7 روز پس از تزریق قابل توجه است و نتایج حدود 3-5 ماه به طول می‌انجامد.

لازم است بعد از 2 هفته برای ارزیابی نتایج به پزشک مراجعه کنید. مدت زمان بین مراجعات از فردی به فرد دیگر بسته به فعالیت صورت و عوامل سبک زندگی متفاوت است. عضله در حدود 6-8 هفته، شروع به بازیابی برخی حرکات می‌نماید اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا خطوط برگردند.

به منظور دستیابی به یک اثر کاهش چین و چروک بلند مدت، درمان باید معمولا هر 4 تا 6 ماه تکرار شود. مطالعات نشان می‌دهد که بیمارانی که برای 2 سال تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته‌اند کاهش دائمی در چین و چروک صورت داشته‌اند.

در بیماران مبتلا به میگرن 73٪ از بیماران درمان شده دارای علائم معمول حمله میگرن (تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و سردرد شدید)، تمام یا بعضی از علائم را از دست داده‌اند یا تنها در حالت خفیف‌تر آن را تجربه کرده‌اند. با این درمان از بسیاری از داروهای میگرنی می‌توان دوری کرد. همچنین عرق کردن در مناطق تحت درمان اغلب به طور کامل برای چند ماه متوقف شده است.

آیا این درمان بی‌خطر است؟


از بین تمام روش‌های ارائه شده برای کاهش چین و چروک، بوتاکس یکی از ایمن ترین‌ درمان‌ها است. برای بیش از 12 سال، بوتاکس با موفقیت و بی‌خطر در چشم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و برای بیش از 10 سال به طور معمول برای درمان چین و چروک استفاده شده است. بوتاکس همچنین برای اختلالات عصبی نیز توسط FDA  تایید شده است. با استفاده از مقدار کمی بوتاکس برای درمان چین و چروک، عوارض جانبی بالقوه موقت هستند و به صورت موضعی در محل تزریق ایجاد می‌شوند.

بیش از یک گزش یا سوزش اولیه با تزریق، معمولا هیچ ناراحتی وجود ندارد. لطفا توجه داشته باشید که از مصرف داروها، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، باید حداقل یک هفته پس از درمان با بوتاکس اجتناب شود. به طور معمول، بیماران بلافاصله پس از درمان قادر به بازگشت به فعالیت روزمره خود هستند.

آیا پس از تزریق بوتاکس کبودی وجود دارد؟


اگر تزریق به یک رگ خونی کوچک برخورد داشته باشد؛ احتمال کبودی پس از بوتاکس وجود دارد. با این حال، این مسئله معمول نیست. کبودی ممکن است در افرادی که بیشتر مستعد آن هستند نیز اتفاق بیفتد. افرادی که رقیق کننده‌های خون مصرف می‌کنند و یا رژیم غذایی آنها شامل موادی است که خون را رقیق می‌کند، کمی قرمزی ممکن است در محل تزریق ظاهر شود و احتمالا چند ساعت طول بکشد.

خطرات احتمالی تزریق بوتاکس چیست؟


هیچ روش درمانی بدون خطر نیست. شایع‌ترین عوارض جانبی واکنش‌های موضعی در محل تزریق، مانند قرمزی، تورم و کبودی است. گاهی اوقات سردرد نیز رخ می‌دهد اما کوتاه مدت است. عوارض جانبی جدی‌تر اما بسیار نادر، ضعف عضلانی دور از محل تزریق، واکنش های آلرژیک و افتادن پلک می‌باشد.

با وجود اینکه احتمال واکنش‌ها و عوارض ممکن تزریق بوتاکس بسیار کم است، همچنان به شما آگاهی می‌دهیم که در بعضی از افراد دارای ماهیچه بسیار قوی، فلج کامل عضلات ناحیه هدف اتفاق نمی‌افتد. این مشکل می‌تواند با تزریق‌های بیشتر برطرف شود. همچنین فشار دادن روی منطقه تحت درمان ممکن است باعث پخش شدن بوتاکس و عمل کردن بر روی گروه‌های عضلانی ناخواسته شود.

هزینه


هزینه تزریق بوتاکس به میزان زیادی متفاوت است و به تعداد و مکان مناطق تحت درمان، میزان مصرف یا به سادگی نواحی تحت درمان صورت بستگی دارد. قابل توجه است که درمان یک ناحیه بزرگ بدن مثل زیر بازو، نیاز به مقدار دوز بیشتری نسبت به صورت دارد. قبل از شروع هر گونه درمان، صحبت با پزشک در مورد هزینه‌ها مهم است.